Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wizyta chińskiego prezydenta we Francji jest uważnie obserwowana przez Niemcy i Polskę

Wizyta chińskiego prezydenta we Francji jest uważnie obserwowana przez Niemcy i Polskę

Wojna na Ukrainie, interesy gospodarcze i wizyta Xi Jinpinga we Francji stanowią przedmiot zainteresowania naszych sąsiadów. Prasa niemiecka odnotowuje nieobecność kanclerza Niemiec. Polska ma nadzieję, że francuski prezydent będzie stanowczo wspierał Ukrainę przeciwko jej chińskiemu prezydentowi.

Opublikowany

Aktualizacja


Czas czytania: 4 min

We wtorek 7 maja 2024 r. chiński prezydent przebywa we Francji, a wizyta przyciąga uwagę naszych europejskich sąsiadów. Klub Korespondentów po raz pierwszy zatrzymuje się w Niemczech, gdzie media są zaskoczone nieobecnością Olafa Scholesa podczas wizyty, gdzie tematów do omówienia byłoby wiele. Uważają też, że postawa francuskiego prezydenta wobec Chin jest bardziej asertywna niż kanclerz Niemiec.

Drugi przystanek w Polsce, gdzie podróż chińskiego prezydenta do Paryża rodzi wiele pytań, a na pierwszym miejscu znajduje się wojna na Ukrainie. Kiedy nadejdzie czas dyskusji na temat konfliktu, Polska ma nadzieję, że Francja nie pójdzie na ustępstwa i nie zapomni o Ukraińcach.

Niemcy: Olaf Scholes odrzucił powołanie do Elysee

Powołując się na wyjazd do krajów bałtyckich, kanclerz Niemiec Olaf Scholz odrzucił zaproszenie Pałacu Elizejskiego do udziału w tym spotkaniu z chińskim prezydentem. The Południowoniemiecki Zeitung Podkreślając, że w 2019 r. Angela Merkel przebywała w Paryżu, aby spotkać się z Xi Jinpingiem. Spiegla Ta nieobecność wydaje się godna ubolewania. „Byłoby wiele tematów do dyskusji, począwszy od niedawnej afery chińskich szpiegów”., zauważa tygodnik, przywołuje także intymny moment, kiedy prezydent Francji Xi Jinping został zaproszony na szczyt Tourmalet, gdzie spędził wakacje ze swoją babcią. Odpowiedź Francji wobec Chin W 2023 r. Xi Jinping zaprosił Emmanuela Macrona na ceremonię podwieczorku w rezydencji byłego gubernatora jego ojca.

READ  „Zielona granica” to poruszający film o kryzysie migracyjnym tworzącym twardą prawicę w Bristolu w Polsce

Niemieckie media zastanawiają się także, czy wizyta chińskiego prezydenta nie grozi podważeniem jedności europejskiej. The Spiegla W 2019 r. przypomniał, że w obliczu niekonsekwentnej polityki Donalda Trumpa Chiny nadal wydawały się oazą spokoju gospodarczego. Ale od tego czasu nastąpiły kryzysy zdrowotne, inwazja Rosji na Ukrainę, wojna handlowa z Europą i skandale szpiegowskie. Tam Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) Pekin daje do zrozumienia, że ​​niczego nie pragnie bardziej niż siania niezgody w UE. Więc te pytania: „Czy Europa może wykazać jedność pomimo trudnych warunków, czy też pozwoli, aby Chiny ponownie ją podzieliły?”

Względna pewność Emmanuela Macrona

Choć Chiny zbyt łatwo dają się nabrać na Niemcy, zdaniem jednego z redaktorów Emmanuel Macron opowiada się za bardziej stanowczym stanowiskiem gospodarczym wobec Pekinu. Wywiad z sinologiem FAZ Oszacuj to „Podejście Olafa Scholesa do Chin jest pełne obaw, a Macron jest świadomy wpływu gospodarczego UE”. Prezydent Francji chce u swego gościa stanąć w obronie Ukrainy, ale ostrzega Daesjeetung (TAZ): „Nie oczekuj zbyt wielu ustępstw ze strony Xi Jinpinga”.

Polska: Wojna na Ukrainie pozostaje problemem

Polska ma nadzieję, że Emmanuel Macron będzie zdecydowanie wspierać Ukrainę w walce z jej chińskim odpowiednikiem. Francuskiego prezydenta w czasie wojny nazwano nawet „największym jastrzębiem UE”. Kiedy jednak przychodzi czas, aby porozmawiać o konfrontacji z największym sojusznikiem Władimira Putina, prezydentem Chin Xi Jinpingiem, Polacy mają nadzieję, że Francja nie podda się.

Oczekujemy, że Emmanuel Macron podczas debaty ze swoim chińskim gościem będzie miał na uwadze los Polaków. Jak zauważył podczas wystąpienia telewizyjnego w marcu 2024 r. „Stawką jest tam bezpieczeństwo Europy i Francji. Jeśli wygra Rosja, zmieni się życie Francuzów, a wiarygodność Europy spadnie do zera. Czy sądzisz, że Polacy, Litwini, Estończycy, Rumuni, Łotysze, Bułgarzy mogą choć na chwilę odpocząć? Polska ma nadzieję, że Francja nie pójdzie na ustępstwa i zapomni o Ukraińcach, jeśli dyskusje skupią się wokół kwestii gospodarczych.

READ  Do lata Polska musi zdecydować, czy fundusze unijne wesprą branżę pojazdów elektrycznych

Wizyty w Serbii i na Węgrzech są szczegółowo analizowane

Dla Warszawy szczególnie ważna jest wizyta Xi Jinpinga w Serbii i na Węgrzech, gdyż są to kraje bliskie Polsce i w których obecność Chin jest ważniejsza. Jednak to, co niepokoi Polaków, to data wizyty w Serbii, którą wybrał chiński prezydent. Odbędzie się ono z okazji 25. rocznicy zbombardowania ambasady chińskiej przez samoloty NATO podczas wojny w Kosowie. Symboliczna data pokazująca, jak daleko Chiny są od NATO, a jednocześnie znajdują się w obozie rosyjskim. Data, która tak naprawdę nie oznacza zbliżenia Chin z UE po wojnie na Ukrainie.