Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Laboratorium – Jaka jest wartość szerokokątnej jednostki fotograficznej iPhone’a 13?

iPhone 13 dotarł do Cyfrowy. Ogólny wygląd smartfona jest bardzo zbliżony do iPhone’a 12, ale jest oczywiście zmiana poświęcona modułowi obrazu tła. Przyjrzeliśmy się jego głównej jednostce (szeroki kąt).

Nowa generacja iPhone’a jest już dostępna, obejmująca nie tylko modele Mini, Pro i Pro Max, ale także iPhone 13, który podobnie jak jego poprzednik wyposażony jest w podwójny moduł fotograficzny, ale zapowiada się na dostarczanie wysokiej jakości wyników.

Jak Air Pro Max

Zaangażowane siły są następujące: iPhone 13 ma dwa czujniki 12MP każdy, podobnie jak iPhone 12. Pierwsza jest ozdobiona szerokokątnym obiektywem o ekwiwalencie 26 mm i przysłoną przy f/1,6. Drugi ma bardzo szeroki kąt (odpowiednik 13 mm), otwiera się przy f/2.4 i oferuje pole widzenia 120 stopni. Jeśli te cechy bardzo przypominają te z iPhone’a 12, to niektóre szczegóły przypominają nam inny smartfon, który udowodnił swoją wartość w zeszłym roku w dziedzinie zdjęć:iPhone 12 Pro Max.

Z tego urządzenia iPhone 13 zapożycza cechy swojej jednostki głównej: wielkość piksela (1,7 μm) i stabilizację optyczną poprzez przesuwanie czujnika. Aby wyraźniej zobaczyć, oto tabela podsumowująca charakterystykę modułów szerokokątnych trzech urządzeń, ich moduł ultraszerokokątny jest identyczny, przynajmniej na papierze.

Pojawienie się iPhone’a 13 na rynku rodzi dwa pytania. Smartfon został dostarczony w tej samej cenieiPhone 12 Kiedy się pojawi (ale z 64 GB dodatkowej pamięci), czy naprawdę działa lepiej niż jego poprzednik? A skoro wydaje się, że ma ten sam moduł szerokokątny, co iPhone 12 Pro Max, czy wraca do swojego poprzednika? Zabraliśmy najnowszy smartfon Apple do naszych laboratoriów, aby uzyskać wyraźniejszy widok, a dla każdego izolowanego ujęcia porównawczego mamy sześć obszarów rozłożonych na naszej scenie testowej.

READ  Udany nowy spacer kosmiczny Thomasa Bisqueta

iPhone 13 kontra iPhone 12 – duży kąt

Nie można zaprzeczyć, że wzrost jakości między iPhonem 13 a iPhonem 12. Nie jestem pewien, czy dzień w dzień rozmiar czujnika jest naprawdę kwestionowany i że rozmiar powiązanej optyki nie jest źródłem postrzegane ulepszenia, ponadto związane z przetwarzaniem oprogramowania dostarczanego przez Apple. Warto zauważyć, że porównaliśmy zdjęcia wykonane podczas premiery iPhone’a 12 (pod iOS 14) z tymi uzyskanymi z iPhone’a 13 (iOS 15).

W każdym razie wyniki dostarczone przez iPhone’a 13 zapewniają więcej szczegółów dzięki obecności nieco bardziej subtelnych kontrastów w środku obrazu. Na obrzeżach różnica jest jeszcze bardziej znacząca: boki obrazu wyostrzają się. Efekt jest szczególnie widoczny na drobnym druku lub kartografii. Zwróć też uwagę, że kolor obrazu jest mniej ciepły na iPhonie 13.

iPhone 12
iPhone 13

Różnica staje się bardziej zauważalna w nocy. Rozmiar czujnika iPhone’a 13 pozwala wychwycić więcej światła, dzięki czemu radzi sobie z renderowaniem większej liczby małych przedmiotów przy użyciu precyzyjnych algorytmów przetwarzania. Peryferyjne obszary obrazu są ostrzejsze, a kolorymetr jest bardziej naturalny: tutaj znowu funkcja ta niewątpliwie przenosi się do najnowszych produktów Apple.

iPhone 12 (noc)
iPhone 13 (noc)

Z automatycznym trybem nocnym Apple, czyli z długą ekspozycją, iPhone 13 znów działa dobrze.Kolor jest chłodniejszy, ale ogólna ostrość jest lepsza pod każdym względem obrazu.

iPhone 12 (tryb nocny)
iPhone 13 (tryb nocny)

iPhone 13 kontra iPhone 12 Pro Max — duży kąt

Ta zupa z 2021 roku jest hitem Apple. Moduł szerokokątny iPhone’a 13 jest z łatwością porównywalny z modułem iPhone’a 12 Pro Max i zapewnia obrazy bardzo podobne do tych, które wytwarzał jego poprzednik w dzisiejszych testach. Kontrasty są bardziej widoczne, zwłaszcza w niektórych elementach po bokach obrazu. Tutaj również widzimy, jak skala kolorów delikatnie przechyla się w kierunku niebieskiego.

iPhone 12 Pro Max (dzisiaj)
iPhone 13 (dzisiaj)

W nocy różnica jest mniejsza. iPhone 12 Pro Max zapewnia nieco mniej jasne ujęcia niż jego poprzednik, ale jego przetwarzanie zapewnia lepsze odwzorowanie niektórych szczegółów (czarno-białe koło w lewym górnym rogu). Jeśli chodzi o kulkę z włókna w prawym górnym rogu, przetwarzanie zarządzane przez iPhone 13 pozwala znaleźć więcej informacji na obrazie. Krótko mówiąc, różne powiększenia obrazu pokazują imponujące możliwości dwóch smartfonów, zarówno w dzień, jak i w nocy.

iPhone 12 Pro Max (noc)
iPhone 13 (noc)

W świetle tych porównań iPhone 13, który jest w pełni testowany w naszych laboratoriach, pokazuje, że ultraszerokokątna jednostka spełnia nasze oczekiwania – i jego kartę techniczną. Jest skuteczniejszy niż iPhone 12, któremu się udało, i wznosi się do wysokości iPhone’a 12 Pro Max oczywiście w przypadku zdjęć ultraszerokokątnych.

Pro Max ma dodatkowe funkcje

Należy również pamiętać, że to porównanie dotyczy tylko jednostki głównej iPhone’a 13, a modele Pro Max grają kartą wszechstronności, której smartfon nie może się pochwalić: oprócz szerokiego kąta wspólnego dla całej gamy Apple’a, są wyposażone w teleobiektyw. Odwiedź nasze kolumny, aby uzyskać szczegółową recenzję kolekcji zdjęć iPhone’a 13 Pro Max!