Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kwestia mienia żydowskiego zrabowanego w czasie wojny wpływa na stosunki polsko-izraelskie

Miesiąc temu Sejm, niższa izba polskiego parlamentu, rozpoczął pierwszy salut nowej dyplomacji i wojny pamięci z Izraelem. Prawo orzekło, że roszczenia od ponad 30 lat w stosunku do ocalałych i potomków Showy zostaną teraz cofnięte. Przeszła bez sprzeciwu. Większość tej nieruchomości znajduje się w domach, mieszkaniach, przedwojennych sklepach należących do Żydów oraz w dużych miastach i wsiach, takich jak Kraków czy Warszawa.

Atak z Polski nie omieszkał podnieść rangi nowego rządu izraelskiego. „To bezpośredni i bolesny cios w prawa ocalałych z Holokaustu i ich potomków. To prawo jest nie tylko niemoralne, ale poważnie podważy stosunki między naszymi dwoma krajami”. W ten sposób odpowiedział Lapid, który jest izraelskim ministrem spraw zagranicznych.

Oczywiście ostrzeżenie dyplomatyczne, ale po części obrazuje to skrajna wrażliwość szefa izraelskiej dyplomacji, którego ojciec, były minister pochodzenia węgierskiego, cudem uciekł przed nazistami na Węgrzech, po czym zamordowano członków jego rodziny. W Polsce podczas II wojny światowej zginęło ponad 3 miliony Żydów, czyli 90% populacji tej społeczności.

Czytaj więcej: Książka: Żydzi we Francji, dawno zapomniana historia

Matz Moravsky, szef radykalnego konserwatywnego rządu polskiego, zareagował ostro „Polska nie zapłaci za zbrodnie popełnione przez Niemców, bo to było pośmiertne zwycięstwo Hitlera”.. Wiceminister spraw zagranicznych Powell Japlonsky był bardzo podstępny. „Niestety mamy do czynienia z sytuacją, w której niektórzy izraelscy politycy są wykorzystywani do wewnętrznych celów politycznych”. Powiedział, nie podając dalszych szczegółów. Otwarta wzmianka o nowym rządzie izraelskim utworzonym miesiąc temu ma tendencję do zmiany polityki na froncie dyplomatycznym, po czym Benjamin Netanjahu, wraz z Donaldem Trumpem, byli szanowani po stronie warszawskiej.

Samozadowolenie Netanjahu

Członkowie grupy Wicekrólestwa, do której należą Polska, Węgry, Czechy i Słowacja, były szef rządzącego od 12 lat izraelskiego rządu, zawarli sojusz z bardziej radykalnymi krajami Europy Wschodniej. Cel: Przeciwdziałanie wszelkim próbom potępienia Izraela w Brukseli, na przykład w sprawie imigracji na Zachodni Brzeg.

READ  Polska kontroluje częściowo od 28 grudnia

W tym celu Benjamin Netanjahu przymyka oko na kampanię wyborczą, o silnych antysemickich poglądach kierowanych przez zwolenników żądnego siarki węgierskiego przywódcy Victora Orbana. W zeszłym roku starał się złagodzić stosunki z Polską po raz pierwszy od czasu przyjęcia wcześniejszego prawa w Warszawie, aby zapobiec współudziałowi mniejszości Polaków w prześladowaniu Żydów. Zakaz rzezi Żydów na ziemi sobińskiej, choć szeroko opisywany w jego książce przez polskich historyków, m.in. Johna Crossa Następne drzwi.

Wśród tej emocjonalnej debaty trudno usłyszeć głosy przyczynowe, takie jak polski naczelny rabin Michael Schutz. Był krytyczny wobec ustawy „Zawodowiec” W sprawie skonfiskowanego mienia, gdy przyzna się, że osoba, która mieszkała w domu przez trzydzieści lat, nie może zostać eksmitowana „Gdzie czuje się jak w domu?”. Ale według niego „Jednakże rząd zrobił coś złego i jego obowiązkiem jest naprawienie tego”. Niebezpieczne pragnienie skonfrontowania się z zimną rzeczywistością polskiej agendy politycznej. W nadchodzących dniach 20 lipca będzie prekursorem, z każdą szansą na uzyskanie zgody Senatu na głosowanie nad tekstem.

Czytaj więcej : W Izraelu właściwy rząd…