Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Księżyc nagle ma 40 milionów lat

Księżyc nagle ma 40 milionów lat

Dzięki analizie pyłu zebranego z powierzchni Księżyca naukowcy mają dokładniejsze pojęcie o wieku naturalnego księżyca Ziemi. Jest ona wyższa od dotychczas akceptowanej.

opublikowany

aktualizować


czas czytania :
2 minuty

Księżyc widoczny z Lizbony, 24 października 2023 r. (PATRICIA DE MELO MOREIRA / AFP)

Wyobraź sobie, że powiedziano Ci, że nie masz 45 lat, ale kilka lat więcej. Niekoniecznie będziesz szczęśliwy i dokładnie to przydarzyło się Księżycowi. Według badaczy ma ona 4,46 miliarda lat, czyli jest o około 40 milionów lat starsza niż dotychczas sądzono. To naukowe odkrycie było możliwe dzięki odnalezieniu poussiera na jasnej powierzchni misji Apollo 17 w 1972 r. Ustalenie daty lądowania na Księżycu zajęło 50 lat podróży i sprzętu.

Chmury gruzu

Księżyc nie był obecny zawsze; pojawił się około 100 milionów lat po narodzinach Układu Słonecznego. Najszerzej akceptowane wyjaśnienie sugeruje, że Księżyc powstał w wyniku zderzenia meteorytu wielkości Marsa z Ziemią. Następnie chmury gruzu gromadziły się przez tysiące lat, aż w końcu Księżyc stał się naturalnym satelitą, zaledwie 380 000 kilometrów od Ziemi. Wpływa na kalendarze i pływy oceaniczne.

>> Istnienie burzy słonecznej sprzed ponad 14 tysięcy lat, ujawnione na podstawie analizy prehistorycznych pni drzew

Znajomość dokładnego wieku Księżyca pomaga naukowcom prześledzić sekwencję zdarzeń, które miały miejsce u jego początków, a jednocześnie dowiedzieć się wiele o tym, co wydarzyło się na Ziemi w tym samym czasie. Losy Księżyca są ściśle powiązane z losami Ziemi.