Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej: Raport

To jedno z wielu aresztowań niedaleko granicy białoruskiej… Polska policja dokonuje inspekcji pojazdów poszukujących deportowanych osób, którym w niecały miesiąc udało się uciec przed szczelinami 20 tys. polskich żołnierzy na granicy białoruskiej. Tego dnia w kilku samochodach zarejestrowanych w Niemczech znaleziono i aresztowano kilkunastu imigrantów.

Według polskich urzędników od sierpnia ubiegłego roku w Polsce aresztowano 500 porywaczy.

„Osoby, które są zatrudniane, aby zabrać te osoby, to zazwyczaj obywatele Ukrainy i Gruzji, którzy legalnie tu mieszkają. [en Pologne]. Są też posiadacze kart obywatelstwa niemieckiego, głównie Irakijczycy i Syryjczycy. Niestety często widzimy zaangażowanie polskich i zagranicznych grup przestępczych.” Straż graniczna Andrzej Jakubaszek wyjaśnia.

Niektórzy imigranci wolą pozostać w Polsce, inni próbują przenieść się na zachód. Irakijczyk, który chce pozostać anonimowy po drugiej stronie granicy z Białorusią, ma nadzieję dotrzeć do Niemiec:

„Mam rodzinę w Niemczech. Nie chcę tego, nie decyduję się na cierpienie, wpadnę w to marzenie. Ale pobyt w Iraku zagraża życiu”.

Niektórzy deportowani oddają swoje pieniądze przemytnikom i często zostają złapani, inni próbują podróżować samotnie, jeszcze inni organizują podróż z pomocą swoich rodzin już mieszkających w krajach UE.

Witold Klaus, prawnik, który pracował z imigrantami, wyjaśnia niebezpieczeństwa związane z nielegalnym sprowadzeniem kogoś do UE:

„To bardzo surowa kara, do 8 lat więzienia, ponieważ ma na celu ukaranie gangów przestępczych zorganizowanych porywaczy. Ale są też rodziny szukające swoich zaginionych krewnych w dżungli”.

Liczba przejść przez granicę polsko-białoruską wciąż spada, ale działacze twierdzą, że wielu deportowanych nadal ukrywa się w polskich dżunglach, a wiele rodzin poszukuje swoich zaginionych krewnych we wschodniej UE.

„Według polskiego rządu wkrótce rozpocznie się budowa planowanego ogrodzenia na granicy z Białorusią. Z pomocą ponad 20 tys. agentów w regionie oraz pomocy międzynarodowej z Estonii i Wielkiej Brytanii, Polska ma nadzieję na całkowite zamknięcie granicy i zapobiegać wjazdowi migrantów”. Nasza korespondentka w Warszawie Magdalena Sodonic podsumowuje.

READ  Opinia: Najlepsze doświadczenia pięciu stażystów w Polsce w ramach programu Erasmus