Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kropki zostały wysłane w kosmos do badania przez Thomasa Pesquet

We wtorek te jednokomórkowe organizmy wystartowały na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Francuski astronauta przeprowadzi swój eksperyment w zerowej grawitacji w tym samym czasie, kiedy tysiące uczniów biega po Ziemi na początku roku szkolnego.

ten „Vesarum polycephalumSkłada się tylko z jednej komórki i kilku jąder. Podobnie jak żółta gąbczasta masa, brakuje mu ust, nóg i mózgu. A jednak je, rośnie, porusza się (bardzo powoli) i ma niesamowite zdolności uczenia się. Stworzenie może również rozszczepić się do woli i ugasić (bez umierania) przez odwodnienie: w tym przypadku kilka sztuk wystartowało z Point we wtorek na pokładzie statku towarowego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Według doniesień cztery próbki tego samego szczepu, nazwane Blobi Wan Kenobi 1,2,3,4 — w odniesieniu do Gwiezdnych wojen — poleciały we wtorek na pokładzie statku towarowego Cygnus NG-16, aby dotrzeć do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Francja 3. Tutaj chodziłoby o zbadanie ich zachowania w stanie nieważkości.

Kiedy astronauta je nawodni, we wrześniu cztery sosy o długości około 0,5 cm obudzą się 400 kilometrów od Ziemi, na szalkach Petriego, aby przejść dwa protokoły: jeden sprawdzi położenie specjalnych punktów z jedzeniem, a drugi uratuje szczęśliwców . Ze źródłem pożywienia – płatkami owsianymi.

Zobacz też – Blob, wirtualna rzeczywistość… Jakie eksperymenty przeprowadzi Thomas Pesquet na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

Zmobilizowano 4500 szkół

«Dziś nikt nie wie, jakie zachowanie przyjmie w warunkach mikrograwitacji: w jakim kierunku się poruszy, czy przyjmie trzeci wymiar w kierunku do góry czy w kierunku pochylenia?„,” pyta Pierre Ferrand, profesor nauk o Ziemi i nauk przyrodniczych oddelegowany do CNES, jednego z inicjatorów projektu. „Chciałbym zobaczyć, czy rośnie, tworząc kolumny– pyta specjalistka od kropelek Audrey Dsoutour, dyrektor badań CNRS w Centrum Badań nad Rozpoznaniem Zwierząt w Tuluzie.

READ  Rosja zdecydowała się nakręcić film w kosmosie, a to przeszkadza naukowcom

Na Ziemi z tego samego szczepu (LU352) co ich kosmiczne odpowiedniki wycięto tysiące próbek, które zostaną rozprowadzone do 4500 szkół, kolegiów i szkół średnich we Francji. Instytucje szybko odpowiedziały na zaproszenie do składania projektów. „Początkowo planowaliśmy udostępnić 2000 sal lekcyjnych. Jednak w obliczu napływu nagrań francuska Narodowa Rada Badań Kosmicznych i Narodowe Centrum Badań Naukowych podjęły wysiłki finansowe, aby spełnić 4500 wniosków.’” mówi Kristen Koresher, szefowa projektów edukacyjnych agencji kosmicznej.

«To oznacza ponad 350 000 uczniów, którzy dotkną + kropki!» Gratuluje sobie. Na przełomie sierpnia i września nauczyciele otrzymają zestaw zawierający od 3 do 5 brył przygotowanych przez zespół Audrey Dussautor wraz z samouczkiem do przeprowadzenia eksperymentu. Kiedy Thomas Bisket zwilża swoje bąbelki, uczniowie będą robić to samo w klasie. Sesje zdjęciowe rozpoczną się po tym, więc możesz porównać jej zachowanie z lub bez bystrości.

Organizacja, która nie przestrzega zwykłych zasad

Ponieważ zaburza to niektóre teorie naukowe, temat ten powinien wywołać wiele dyskusji w klasie. „Na przykład w teorii komórek, która jest jedną z najstarszych teorii komórek, mówimy, że każda komórka jest podzielona na dwie komórki. Z punktem nie działa, bo to pojedyncza komórka, która rośnie bez podziału„” wyjaśnia Pierre Ferrand. Kolejny biologiczny kaprys: ”Kiedy większość istot używa dwóch płci, punkt ma ponad 720! To żywa istota «z szufladami» Co mówi nam, że życie składa się z wielu aktywówWedług tego profesora.

Jeśli eksperymenty okażą się rozstrzygające, Audrey Dsuttur zamierza w 2022 roku zorganizować kolejny projekt: badanie wpływu zmian klimatycznych na organizm jednokomórkowy. Szeroko zakrojone studia będą ponownie zależeć od szkół, ale także od wszystkich możliwych struktur wolontariatu.

READ  Pierwszym cywilnym lotem w kosmos nie będzie SpaceX

Punkt pojawił się na Ziemi ponad 500 milionów lat temu, przed zwierzętami. Przez długi czas był uważany za grzyba, zanim został wypędzony z tej epoki, aby w latach 90. dołączyć do grupy ameby, której częścią jest ameba.