Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kraje „grupy wyszehradzkiej” chętnie okazują solidarność w obliczu wojny na Ukrainie.

Kraje „grupy wyszehradzkiej” chętnie okazują solidarność w obliczu wojny na Ukrainie.

Opublikowany:

Dyplomatyczni przywódcy „Grupy Wyszehradzkiej” (Czechy, Słowacja, Polska i Węgry) i Słowenii zebrali się w twierdzy u bram Pragi i chcieli okazać solidarność w obliczu wojny na Ukrainie. I odłóż na bok problemy z rządem węgierskim.

Czechy przygotowują się do objęcia przewodnictwa w Europie po Francji latem tego roku, a czeski minister spraw zagranicznych John Lipavsky wskazał, że jednym z celów prezydencji będzie zakończenie importu rosyjskiej ropy. Zapowiedział międzynarodową konferencję w celu zbierania datków na pomoc Ukrainie, która według niego „ Bliska szansa na członkostwo w UE ”.

To nieformalne spotkanie odbędzie się kilka dni później Spory z Węgrami Victor Orban wezwał czeską minister obrony Jana Czernoszową do odwołania spotkania w Budapeszcie.

Węgry są uważane za prorosyjskie przez kraje grupy Wiskrat

ten Republika Czeska To, Słowacja i PolskaPomoc wojskowa dla ukraińskich sił zbrojnych negatywnie ocenia prorosyjską postawę węgierskiego rządu, który według Jana Czernoszowej nie otwiera swojej granicy z Ukrainą na dostawy broni.

Po stronie słowackiej rząd ogłosił we wtorek, że jego drużyna wojenna NATO na jej terenie może liczyć do 3000 żołnierzy więcej niż oczekiwano pod czeskim dowództwem.

? Czytaj więcej: Wojna na Ukrainie: Victor Orban pośredniczy z Rosją

READ  Polska dostarcza na Ukrainę dziesiątki tysięcy amunicji