Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kraje G7 i Unia Europejska domagają się od Moskwy drogi dyplomacji

W sobotę ministrowie spraw zagranicznych Grupy Siedmiu państw i Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej wezwali Rosję do „wybrania ścieżki dyplomacji, zmniejszenia napięć, wycofania znacznej części jej sił zbrojnych z bezpośredniego sąsiedztwa granic Ukrainy, oraz w pełni przestrzegać zobowiązań międzynarodowych, w szczególności w odniesieniu do zmniejszania ryzyka i przejrzystości działań.” wojskowych”.

W pierwszym kroku oczekujemy, że Rosja zrealizuje zapowiedziane ograniczenie działań wojskowych wzdłuż granicy z Ukrainą. Będziemy oceniać Rosję po jej działaniach.We wspólnym oświadczeniu szefowie dyplomacji Niemiec, Kanady, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Francji, Włoch, Japonii, Wielkiej Brytanii i Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej potwierdzili.

Mówią do siebie „Bardzo zaniepokojony groźbą rozmieszczenia armii rosyjskiej na całej Ukrainie”doceń to skupienie „nieuzasadniony i nieuzasadniony zbiorowy” przez Rosję sił zbrojnych, największe rozmieszczenie na kontynencie europejskim od zakończenia zimnej wojny, stanowi Wyzwanie dla globalnego bezpieczeństwa i ładu międzynarodowego.

We wspólnym oświadczeniu stwierdzili, że zwrócili uwagę na niedawne oświadczenia deklarujące gotowość Rosji do dialogu dyplomatycznego i podkreślili, że „raport” Kontynuować dialog z Rosją w kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, takich jak bezpieczeństwo europejskie, zmniejszanie ryzyka, przejrzystość, środki budowy zaufania i kontrola zbrojeń.

Potwierdzamy również naszą determinację w osiągnięciu pokojowego i dyplomatycznego rozwiązania obecnego kryzysu i wzywamy Rosję do pozytywnej odpowiedzi na złożoną jej ofertę udziału w dialogu w ramach amerykańsko-rosyjskiego dialogu na temat stabilności strategicznej, NATO. Rosyjska Rada i Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie– czytamy w oświadczeniu.

Witając wznowiony Dialog OBWE o Bezpieczeństwie Europejskim zainicjowany z inicjatywy Polskiej Prezydencji ds. Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, przedstawiciele siedmiu krajów oraz Unii Europejskiej podkreślają, że mają „głęboką nadzieję”, że Rosja będzie w nim uczestniczyć w konstruktywny sposób. sposób.

Zgodnie z oświadczeniem „Nie powinno być wątpliwości dla Rosji, że każda nowa agresja militarna na Ukrainę będzie miała poważne konsekwencje, w tym sankcje finansowe i gospodarcze, na szeroki zakres celów sektorowych i indywidualnych, które nałożyłyby ogromne i bezprecedensowe koszty na rosyjską gospodarkę”.

W takim przypadku „W porozumieniu podejmiemy środki ograniczające”.zauważyli szefowie dyplomacji krajów G7 i Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej, którzy potwierdzają swoją „solidarność” z narodem ukraińskim i „poparcie” dla wysiłków Ukrainy na rzecz konsolidacji jej demokracji i instytucji, zachęcając ją do dalszych postępów w sprawie reform.

READ  W Europie silne ożywienie gospodarcze zaczyna wracać do normy

Według nich ukraińskie inicjatywy zasługują na poważne rozważenie przez rosyjskich negocjatorów i rząd Federacji Rosyjskiej, a Moskwę nazywają „Skorzystać z okazji, jaką ukraińskie propozycje przedstawiły kanałowi dyplomatycznemu.

Podkreślili, że Rosja musi złagodzić eskalację i wypełnić swoje zobowiązania w zakresie realizacji porozumienia mińskiego, dodając, że wzrost naruszeń zawieszenia broni na linii kontaktów w ostatnich dniach jest bardzo niepokojący.

„Potępiamy użycie ciężkiej broni i masowe bombardowanie obszarów cywilnych, co jest wyraźnym naruszeniem porozumień mińskich. Potępiamy również ciągłe wydawanie przez Rosję paszportów mieszkańcom niekontrolowanych przez rząd obszarów Ukrainy. duch porozumień mińskich”, podnoszą.