Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kraje bałtyckie i Polska chcą, aby fundusze UE wzmocniły ich granice z Rosją

Kraje bałtyckie i Polska chcą, aby fundusze UE wzmocniły ich granice z Rosją

Artykuł ten został pierwotnie opublikowany angielski

Estonia, Łotwa, Litwa i Polska ubiegają się o fundusze UE na budowę sieci bunkrów, ogrodzeń, linii zaopatrzeniowych i składów wojskowych wzdłuż granicy z Rosją i Białorusią – podała Estonia.

Reklama

Trzy państwa bałtyckie, z których wszystkie są członkami NATO, początkowo miały „Bałtycka Linia Obronna„W styczniu. Polska ogłosiła podobny plan w maju”Wschodnia tarcza„, w celu wzmocnienia swoich granic z rosyjskim Kaliningradem i Białorusią.

„Potrzeba utworzenia (bałtyckiej) linii obrony wynika z sytuacji w zakresie bezpieczeństwa i wspiera nową koncepcję NATO dotyczącą obrony wysuniętej” – stwierdził w oświadczeniu estoński minister obrony Hanno Pevkur, dodając, że „koordynacja naszych operacji z Polską ma kluczowe znaczenie”.

„Jednocześnie wzmacnia bezpieczeństwo UE i militarną obronę jej granic, dlatego wyraźnie widzimy, że UE może wesprzeć finansowo projekt” – dodał.

Ministrowie obrony czterech europejskich krajów ze wschodniej flanki NATO spotkali się w piątek w południowo-wschodnim mieście Daugavpils na Łotwie, aby omówić finansowanie projektu.

Nie określili kwoty wsparcia finansowego, jakie chcieliby otrzymać od Brukseli na projekt, ale we wspólnym oświadczeniu stwierdzili, że „wojna Rosji z Ukrainą pokazuje, że budowanie fizycznych barier na otwartym terenie bez naturalnej obrony ma kluczowe znaczenie, nawet w zaawansowana technologicznie wojna.”

Ministrowie stwierdzili, że wzrastają zagrożenia zewnętrzne dla granicy bałtycko-polskiej i wzmacniane są fortyfikacje wzdłuż granicy z Rosją. Białoruś „(NATO) pozostaje wysokim priorytetem, przyczyniając się do naszego zaangażowania w ochronę każdego centymetra terytorium”.

Linia obrony nie obejmuje umocnień przybrzeżnych Morza Bałtyckiego, które są wspólne dla czterech krajów.

Według ministerstwa obrony w Estonii, najmniejszym z czterech krajów liczących 1,3 miliona mieszkańców, budowa linii obrony granicznej planowana jest w trzech etapach, począwszy od 2025 roku.

urzędnicy w Tallinie powiedzieli na początku tego roku Estonia zbuduje w nadchodzących latach 600 bunkrów wzdłuż 333-kilometrowej granicy z Rosją, za szacunkowy koszt 60 milionów euro.. Projekt napotka jednak trudności i opóźnienia, ponieważ bunkry będą musiały być budowane na terenach prywatnych.

READ  Polska znajduje rakietę, a Putin (znowu) zbliża się do Erdogana.

Polska Przewiduje, że linia bezpieczeństwa będzie gotowa do użytku do 2028 r., kosztem ok 2,3 miliarda euroPodczas wydawania Litwa Należy osiągnąć 300 milionów euro.

Według estońskich urzędników obrony miny, ogrodzenia z drutu kolczastego, broń przeciwpancerna i inne tego typu urządzenia nie są używane w fortyfikacjach granicznych w czasie pokoju.

Dodatkowe zasoby • Adaptacja: Serge Duchêne