Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kosmos: W środku wojny na Ukrainie Stany Zjednoczone zabierają rosyjskiego kosmonautę na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Kosmos: W środku wojny na Ukrainie Stany Zjednoczone zabierają rosyjskiego kosmonautę na Międzynarodową Stację Kosmiczną

opublikowany

przestrzeńW środku wojny na Ukrainie Stany Zjednoczone zabierają rosyjskiego kosmonautę na Międzynarodową Stację Kosmiczną

W środę Stany Zjednoczone przetransportują rosyjskiego kosmonautę na Międzynarodową Stację Kosmiczną, co jest bardzo symboliczną misją w środku wojny na Ukrainie.

Francja Agencja prasowa

Anna Kikina, jedyna rosyjska kosmonauta będąca obecnie w czynnej służbie, wchodzi w skład załogi Crew-5, w skład której wchodzą również Amerykanie i Japończycy. To piąta regularna misja na Stację Kosmiczną (ISS), którą SpaceX podjął w imieniu NASA. Start jest zaplanowany na środę w południe z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie, a prognoza pogody wygląda dobrze. Dwa tygodnie temu Amerykanin wystartował rosyjską rakietą Sojuz na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Długo planowany program wymiany astronautów jest kontynuowany pomimo wysokich napięć między dwoma krajami od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę w lutym. Tym samym zapewnienie funkcjonowania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej stało się jednym z nielicznych tematów współpracy między Stanami Zjednoczonymi a Rosją. Transport obywatela z innego kraju to „ogromna odpowiedzialność”, powiedziała administratorka NASA Kathy Lueders na konferencji prasowej pod koniec września.

Piąty profesjonalny rosyjski kosmonauta leci w kosmos

Zapytana o obecne relacje z rosyjską agencją kosmiczną Roscomos powiedziała: „W praktyce naprawdę doceniamy spójność relacji, nawet w bardzo trudnych geopolitycznie czasach”. Szef Międzynarodowej Stacji Kosmicznej NASA, Joel Montalbano, również pochwalił „doskonałe wsparcie rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos dla tych wspólnych lotów.

Anna Kikina, 38-letnia inżynier, z wykształcenia zostanie piątym rosyjskim zawodowym kosmonautą, który poleciał w kosmos. „Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości w korpusie astronautów będzie więcej kobiet” – powiedziała w sierpniu. Będzie to również pierwszy lot kosmiczny dla amerykańskich astronautów Nicole Mann i Josha Cassady, ale piąty dla Japończyka Koichi Wakata.

READ  Astronomowie byli w stanie badać pogodę odległej egzoplanety
To niedatowane zdjęcie opublikowane przez rosyjską agencję kosmiczną Roscosmos 21 stycznia 2022 r. pokazuje astronautkę Annę Kikinę pozującą do zdjęcia w Star City Training Center pod Moskwą.  Jak poinformowała Rosyjska Agencja Kosmiczna, jedyna aktywna astronauta w kraju, Anna Kikina, została wybrana do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną we wrześniu na pokładzie statku Sojuz.  Kikina, 37-letnia inżynierka, będzie piątą zawodową astronautką z Rosji lub Związku Radzieckiego, która poleciała w kosmos.  (Obraz za pośrednictwem materiałów informacyjnych / Roscosmos / AFP) / Ograniczone do użytku redakcyjnego - Obowiązkowa akredytacja "Rosyjska Agencja Kosmiczna / Roskosmos  " - Bez marketingu - Bez kampanii reklamowych - Rozprowadzany jako usługa dla klientów
Francja Agencja prasowa

Elon Musk interweniuje w konflikt

Po około 30 godzinach podróży ich statek zacumuje w czwartek na stacji, która rozwija się na wysokości około 400 kilometrów. Członkowie załogi 5 dołączą do siedmiu osób już na pokładzie (dwóch Rosjan, czterech Amerykanów i Włoch). Zaplanowano kilkudniową dostawę z czterema członkami Crew-4, przed powrotem ich na Ziemię. Załoga 5 musi spędzić około pięciu miesięcy na orbicie, przeprowadzając ponad 200 eksperymentów naukowych, w tym ponad 70 nowych na pokładzie Laboratorium Lotów.

Anna Kekina będzie także pierwszą Rosjanką, która poleci rakietą Falcon 9 zaprojektowaną przez miliardera Elona Muska. Ten ostatni interweniował w poniedziałek w dyskusjach na temat Ukrainy, prosząc swoich zwolenników na Twitterze o głosowanie nad jego własną propozycją rozwiązania konfliktu między Kijowem a Moskwą. Oznacza to w szczególności scedowanie Krymu na Rosję. Ambasador Ukrainy w Niemczech odpowiedział na Twitterze „samozniszczeniem”.

(Francja Agencja prasowa)