Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kosmos, miejsce na następne wakacje… na dobre czy na złe?

Kosmos, miejsce na następne wakacje… na dobre czy na złe?

Podczas gdy turystyka eksplodowała w ciągu ostatnich 20 lat, do puli możliwości dodano niezwykły nowy cel… przestrzeń! Ile naprawdę warta jest turystyka kosmiczna? Zastanawiamy się nad tym w tym odcinku 6 Przesuń palcem w kosmos.

Po zwiedzeniu świata, co jeśli świat nas teraz wyprzedzi? Oto co Turystyka kosmiczna, która w ostatnich latach rośnie. Pomysł: móc latać nad Ziemią z kosmosu od kilku minut do kilku dni. Bez powodu politycznego, komercyjnego, a nawet naukowego. Po prostu zrobić.

Jeśli to brzmi głupio, pomysł sięga kilku dekad wstecz: w 2001 roku słynny amerykański milioner Dennis Tito był pierwszym „kosmicznym turystą” na pokładzie misji Sojuz TM-32. Napad trwał ponad siedem dni, a jego koszt wyniósł 20 milionów dolarów. Turystyka nie jest więc w zasięgu każdego. A w ostatnich latach pojawiły się nowe oferty Turystyka kosmiczna Pojawił się po niższych kosztach, ale nadal był zarezerwowany dla bogatych. Na szczególną uwagę zasługuje projekt Virgin Galactic, założony przez miliardera Richarda Bransona, oferujący dwie minuty w stanie nieważkości za skromną kwotę 200 000 euro, czy SpaceX i Blue Origin, należące odpowiednio do Elona Muska i Jeffa Bezosa.

Turystyka kosmiczna z wybuchowym śladem węglowym

Ale jaki jest prawdziwy koszt tych wypraw turystycznych, poza pieniędzmi? Emituje 15-minutowy lot suborbitalny 6 ton dwutlenku węgla2 na pasażera, czyli trzy razy tyle, ile osoba potrzebuje w ciągu roku. Co gorsza, lot orbitalny emituje 60 ton dwutlenku węgla2 na osobę. I tak, przyznanie się Jeffa Bezosa podczas COP26 trąci pewną ironią, kiedy mówi „Aby rozpoznać piękno tej osoby, ponieważ widział ją z kosmosu” !

Obejrzyj odcinek 6 na Snapchacie

Jeśli chodzi o koszt ponoszony przez organizm ludzki, nie jest on znikomy! Ponieważ musi dostosować się do negatywnych konsekwencjibrak grawitacjiTakie jak ból głowy, nudności i wymioty. W rzeczywistości, bez grawitacji, wnętrzności unoszą się w jamie brzusznej, powodując „chorobę kosmiczną”, która ostatecznie przypomina chorobę morską! Podczas dłuższych pobytów naukowcy odnotowali także u astronautów utratę masy mięśniowej. Z tego powodu astronauci muszą ćwiczyć 2,5 godziny dziennie!

READ  plazma materiału kosmicznego