Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kości lwów jaskiniowych i mamutów znalezione w polskiej jaskini

Kości lwów jaskiniowych i mamutów znalezione w polskiej jaskini

Kość mamuta
Ilustracja — Zoran Milosavljevic / Shutterstock.com

W centrum Polski znajduje się jaskinia zwana Jaskinią Raju, a ostatnie odkrycia odsłoniły skarb z przeszłości. Naukowcy odkryli setki prehistorycznych kości zwierząt, w tym szczątki majestatycznego mamuta i przerażającego lwa jaskiniowego.

Cuda Rajskiej Jaskini

Położona w Górach Malik, na południe od Kielc, w Polsce, Jaskinia Rajska Rajska Jaskinia Zapierający dech w piersiach cud natury, który urzeka odwiedzających swoim oszałamiającym pięknem i niezwykłymi formacjami geologicznymi. Jaskinia Raj, znana również jako Jaskinia Raj, jest domem dla wielu stalaktytów, stalagmitów i misternych formacji kalcytowych. Te wzory – oświetlone delikatnym światłem – tworzą spektakularny pokaz kształtów i kolorów, które wydają się niemal surrealistyczne.

Gdy odwiedzający zapuszczają się głębiej w kręte korytarze jaskini, napotykają pokoje ozdobione warstwowymi zasłonami ze złóż minerałów i kryształowymi basenami, które odzwierciedlają lśniące piękno jaskini. W sumie w jaskini znajduje się około 47 000 stalaktytów powstałych w skałach wapiennych sprzed około 360 milionów lat. Ale w tej słynnej jaskini znajdują się nie tylko formacje geologiczne o zapierającym dech w piersiach pięknie.

Odkrycia, które zapowiadały jeszcze bardziej zapierające dech w piersiach odkrycia

W ramach najnowszego odkrycia naukowcy z UW odkryli tam zbiór kości różnych gatunków zwierząt. Znaleźli zwłaszcza kości niedźwiedzi, mamutów i lwów jaskiniowych. W sumie badaczom udało się udokumentować około 200 dużych i dobrze zachowanych kości. Znaleziono tam także fragmenty poroża renifera. Dotychczas wykopaliska archeologów objęły zaledwie jeden metr kwadratowy, ale to już umożliwiło dokonanie tych ciekawych odkryć.

Dlatego naukowcy mają wielką nadzieję, że w miarę postępu wykopalisk odkrytych zostanie więcej artefaktów. W szczególności mają nadzieję znaleźć artefakty pozostawione przez ludzi, ponieważ w jaskini mogli mieszkać neandertalczycy i współcześni ludzie. ” Obecnie możemy oszacować, że w Jaskini Raj żyli nie tylko neandertalczycy, ale także współcześni ludzie. Nie zostało to jeszcze nagrane – wyjaśnia archeolog Małgorzata Kot, która nadzoruje badania w Jaskini Raj.

READ  W Polsce, 250 km od obwodu kaliningradzkiego, amerykańska baza antyrakietowa będzie „czynna”.

Jednak te odkrycia archeologiczne nie zachęciły nas do dalszych badań tej słynnej polskiej jaskini. Rzeczywiście, w szerszym kontekście, projekt badania tej jaskini ma na celu zrozumienie prehistorycznych zmian klimatycznych i środowiskowych, które miały miejsce w południowej Polsce między około 60 000 a 14 500 lat temu. W tym celu zbadane zostaną pozostałości kilku jaskiń w regionie, w szczególności szukając powiązań między strategiami osadnictwa ludzkiego a warunkami środowiskowymi.

W Polsce odnaleziono także broń barbarzyńską pochodzącą z czasów rzymskich.