Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Korzyści i ograniczenia tego napoju

Korzyści i ograniczenia tego napoju

Fajnie jest bawić się bąbelkami, a wiele osób uważa, że ​​pysznie jest też mieć bąbelki w wodzie. Pomimo rosnącej popularności wody gazowanej, ludzie nie są do końca pewni, gdzie znajduje się woda gazowana; Z punktu widzenia zdrowia określana jest również jako woda gazowana, woda gazowana, woda gazowana lub woda mineralna.

Czy jest to woda podobna do wody alkalicznej czy zupełnie inna?

Dzięki produktom, które ułatwiają wytwarzanie napoju gazowanego w domu, wiele osób zastępuje zwykłą ilość wody dużą ilością napoju gazowanego. Ale hej, czy woda gazowana jest zdrowa? Czy węglany są szkodliwe dla zdrowia? Krótka odpowiedź na oba pytania: To zależy. Zanurzmy się w ten napój i dowiedzmy się, jaki jest (lub nie) zdrowy!

Co to jest woda gazowana? Rodzaje wody gazowanej

Co to jest woda gazowana?

Woda gazowana to inny rodzaj wody, która jest przezroczystą, bezbarwną, bezwonną i pozbawioną smaku cieczą. Woda gazowana jest nasączona dwutlenkiem węgla, dzięki czemu jest gazowana. Woda gazowana może być naturalna lub sztuczna. Jeśli zastanawiasz się, czym jest woda gazowana, jest to inna nazwa używana w odniesieniu do wody gazowanej lub gazowanej.

Najbardziej naturalną formą wody gazowanej jest gazowana woda mineralna, która nie tylko naturalnie zawiera minerały, ale może być również naturalnie gazowana. Ten orzeźwiający i musujący płyn pochodzi prosto ze źródła: naturalnego źródła mineralnego. Musujące może być spowodowane przez gazy naturalnie obecne w wodzie. Jednak nie wszystkie gazowane wody mineralne naturalnie musują, a wiele firm produkujących wodę mineralną dodaje do wody dwutlenek węgla, aby była gazowana.

Przykładem wytworzonej przez człowieka wody gazowanej lub gazowanej jest to, co pochodzi z nowo popularnych producentów sody pompujących dwutlenek węgla do wody. Jeśli posiadasz ekspres do wody gazowanej, wiesz już, jak zrobić wodę gazowaną w domu za naciśnięciem jednego przycisku. Jest też smakowa woda gazowana, która zawiera dodatkowe (czasem naturalne, ale czasami sztuczne i niezdrowe) składniki.

Co to jest woda gazowana?

Woda gazowana jest w zasadzie syntetyczną wersją wody gazowanej. Woda Seltzer to po prostu woda z dodatkiem dwutlenku węgla. Mówi się, że woda gazowana stała się tańszą alternatywą dla gazowanej wody mineralnej.

Czy woda gazowana jest dobra dla zdrowia? Korzyści z wody gazowanej

Czy woda gazowana jest zdrowa? To dobre pytanie. Podobnie jak w przypadku wielu produktów spożywczych i napojów, woda gazowana może być zdrowa, jeśli wybierzesz odpowiedni rodzaj. Najlepszą wodą gazowaną jest woda bogata w minerały zwana mineralną wodą gazowaną. Wielu ekspertów twierdzi, że woda gazowana może być tak samo nawilżająca jak zwykła woda, ale bąbelki mogą utrudniać picie tej musującej odmiany.

READ  Meteor rozświetla niebo Bretanii o północy

Zamiast tego wybierz gazowaną wodę mineralną, ponieważ dostaniesz nie tylko wodę, ale także cenne minerały. Rodzaj wody gazowanej, od której zdecydowanie należy trzymać się z daleka, to woda zawierająca sztuczne aromaty, kolory i/lub dodatki.

W niektórych przypadkach wykazano, że woda gazowana ma pewne korzyści dla zdrowia ludzkiego. Przyjrzyjmy się niektórym sposobom, w jakie może pomóc woda gazowana.

1. Bogaty w minerały prozdrowotne

Decydując się na gazowaną wodę mineralną, możesz dodać do swojej diety różnorodne minerały, jednocześnie gasząc pragnienie. Naturalną wodę mineralną można zdefiniować jako „ta, która pochodzi z warstwy wodonośnej lub warstwy wodonośnej, która wypływa z jednego lub więcej źródeł naturalnych lub kopanych i która ma określone właściwości sanitarne i ewentualnie właściwości sanitarne”.

Krótko mówiąc, gazowana woda mineralna powinna pochodzić z naturalnego źródła i zawierać naturalne minerały. W zależności od źródła rodzaj i ilość minerałów może się różnić. Tym, co wyróżnia wodę mineralną, jest to, że jej minerały mogą być łatwiej przyswajalne niż minerały zawarte w pożywieniu, ponieważ minerały zawarte w pożywieniu są połączone w złożone cząsteczki, podczas gdy minerały są obecne w wodzie mineralnej w postaci wolnych jonów. Magnez, wapń i potas to przykłady niezbędnych minerałów znajdujących się w gazowanej wodzie mineralnej.

2. Zarządzanie poziomem cukru we krwi

Woda mineralna również często zawiera wodorowęglan. Wodorowęglan jest już obecny w ludzkim ciele i pomaga utrzymać zdrowe pH krwi, dzięki czemu nie staje się ona zbyt kwaśna lub zbyt zasadowa.

Badanie z 2015 roku opublikowane w medycynie komplementarnej i alternatywnej opartej na dowodach powiązało picie wody mineralnej o wysokiej zawartości wodorowęglanów z lepszą kontrolą poziomu cukru we krwi. 19 zdrowych osób biorących udział w badaniu wypijało codziennie 500 ml dostępnej w handlu wody z kranu lub wody mineralnej bogatej w wodorowęglany. Naukowcy zauważyli, że w porównaniu do osób pijących wodę z kranu, osoby pijące wodę mineralną doświadczyły znacznego spadku poziomu glikobuminy we krwi, co jest ważne, ponieważ poziom glikobuminy jest wykorzystywany jako wskaźnik kontroli glikemii.

READ  Jedzenie tej ryby dwa razy w tygodniu pomaga zwalczyć zmęczenie mózgu

3. Zdrowa alternatywa dla napojów gazowanych

Jeśli pijesz dietetyczne napoje gazowane, przejdź teraz na wodę gazowaną. Dopóki woda gazowana nie zawiera szkodliwych dla zdrowia dodatków, nadal wygrywa, jeśli porównasz wodę gazowaną z sodą. Napoje bezalkoholowe są albo wypełnione cukrami zwiększającymi poziom insuliny, albo bardzo niebezpiecznymi fałszywymi cukrami, takimi jak aspartam.

4. Pomaga przy niestrawności i zaparciach

W opublikowanym w 2014 roku czasopiśmie naukowym z Wielkiej Brytanii przeanalizowano 20 różnych badań z udziałem 902 osób z chorobą ośrodkowego układu nerwowego, taką jak choroba Parkinsona lub uszkodzeniem mózgu, takim jak udar. Osoby z tego typu schorzeniami częściej cierpią na zaparcia niż w populacji ogólnej. Badanie to wykazało, że woda gazowana może być korzystna dla osób cierpiących na udar, które cierpią na zaparcia.

W innym badaniu opublikowanym w European Journal of Gastroenterology and Hepatology zbadano wpływ napojów gazowanych na 21 pacjentów z dyspepsją czynnościową i stwierdzono, że napoje gazowane łagodzą objawy niestrawności, a także zaparcia i opróżnianie pęcherza.

5. Uspokaja chorobę lokomocyjną

Jest to jedna z zalet wody gazowanej, która może być naprawdę przydatna, zwłaszcza podczas długiej podróży samochodem, autobusem, samolotem lub statkiem. Choroba lokomocyjna może być naprawdę irytująca, ale napoje bezkofeinowe znane są ze zdolności do łagodzenia nudności. Popijanie zimnej gazowanej wody mineralnej może być idealnym napojem, który pomoże Ci szybko poczuć się lepiej.

Zagrożenia wody gazowanej

Czy woda gazowana jest szkodliwa dla zdrowia?

Niektórzy tak myślą. Na przykład woda gazowana została powiązana z problemami stomatologicznymi. Co sprawia, że ​​woda gazowana jest tak nieprzyjazna dla naszych ust? Według niektórych ekspertów węglan może z czasem ulegać erozji i przyczyniać się do próchnicy zębów.

Naukowcy odkryli, że uczucie, jakie odczuwamy, gdy pijemy napój gazowany, taki jak woda gazowana, jest spowodowane reakcją w naszych ustach, która zamienia bąbelki dwutlenku węgla w drażniący kwas węglowy. Więc to „ugryzienie” karbonatyzacji jest w rzeczywistości chemiczną, a nie fizyczną.

Jednak ci lekarze zgadzają się, że woda gazowana jest nadal znacznie lepszą opcją niż napoje gazowane, które są bardziej kwaśne. Zauważyli również, że gazowana woda mineralna zawiera minerały, które „mogą faktycznie zrekompensować niektóre potencjalne szkody spowodowane niskim pH”. Generalnie zalecają wodę stojącą zamiast gazowanej, ale woda gazowana zdecydowanie wygrywa z wysokosłodzonymi napojami gazowanymi i sokami.

READ  Wykryto lokalny przypadek gorączki denga, trzeci w tym roku w Oksytanii

Kolejnym problemem z wodą gazowaną są firmy, które dodają niezdrowe dodatki i słodziki. Niektóre marki wody gazowanej sprawiły, że obecnie woda gazowana stała się bardziej popularna. Aromatyzowana woda gazowana zapewnia pijącym napoje gazowane smaki, które kochają, i jest dostępna w wielu owocowych smakach. Z drugiej strony, naturalnie aromatyzowana, pozbawiona słodzików woda gazowana może pomóc wyeliminować niezdrowe uzależnienie od napojów gazowanych. Jednak złą wiadomością jest to, że te aromaty, w tym kwas cytrynowy i inne kwasy owocowe, zostały powiązane z możliwością erozji szkliwa zębów.

Ponownie problemem jest pH smakowej wody gazowanej. Podczas gdy pH wody z kranu wynosi zwykle od 6 do 8, woda węglanowa obniża pH do około 5. W przypadku esencji aromatycznych i innych dodatków do wody gazowanej pH może spaść jeszcze bardziej. Im niższe pH, tym większe prawdopodobieństwo uszkodzenia zębów.

Co mówią badania o wodzie gazowanej i erozji zębów?

Cóż, badanie opublikowane w International Journal of Pediatric Dentistry wykazało, że aromatyzowana woda gazowana wydaje się być bardziej niepokojąca. Naukowcy odkryli, że poziom pH testowanej aromatyzowanej wody sodowej był w tym samym zakresie co cola i sok pomarańczowy. Dodatkowo aromatyzowana woda zawiera również kwas cytrynowy (zwykle dodawany do aromatyzowanej wody gazowanej w celu nadania jej smaku), a jak odnotowuje badanie, kwas cytrynowy ma „szczególnie wysoką zdolność korozyjną”. Ogólnie rzecz biorąc, naukowcy odkryli, że smakowa woda gazowana ma znacznie niższe pH niż niearomatyzowana gazowana woda mineralna.

Inne badanie opublikowane w Journal of Oral Rehabilitation wykazało, że niearomatyzowana gazowana woda mineralna jest 100 razy mniej szorstka dla szkliwa zębów niż testowane napoje bezalkoholowe. Ogólnie rzecz biorąc, naukowcy doszli do wniosku, że minerały zawarte w gazowanej wodzie mineralnej mają pozytywny wpływ na zużycie powierzchni zębów i że „woda mineralna wydaje się być bezpieczną alternatywą dla bardziej żrących kwaśnych napojów”. »

* Presse Santé stara się przekazywać wiedzę o zdrowiu w języku dostępnym dla wszystkich. W każdym razie dostarczone informacje nie mogą zastąpić porady pracownika służby zdrowia.

Podoba Ci się nasza treść?

Otrzymuj nasze najnowsze wersje za darmo i prosto do swojej skrzynki odbiorczej każdego dnia