Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Misja Mars InSight jest skazana na porażkę i może to być jego ostatnie selfie!

Misja Mars InSight jest skazana na porażkę i może to być jego ostatnie selfie!

Będziesz również zainteresowany


[EN VIDÉO] Mars Insight: geofizyk na Marsie
Wystrzelony w maju 2018 r. i zainstalowany na Marsie w listopadzie, lądownik InSight powinien zbadać najmniej znane środowisko Czerwonej Planety: piwnicę, aż do jądra. Dzięki wyrafinowanym instrumentom, w tym sejsmometrowi i pięciometrowej wiertarce, wystarczy, aby lepiej zrozumieć naszych małych sąsiadów.

Przybył na Marsa pod koniec listopada 2018 roku z bezprecedensową misją, która początkowo miała trwać rok na Marsie, czyli dwa lata na Ziemi, a tu teraz, w rozszerzonej fazie operacyjnej, musiała wyłączyć przyrządy pomiarowe jeden po drugim. A wkrótce całkowicie zaprzestanie działalności naukowej. Zrzuć to na pył zasłaniający duże panele słoneczne o średnicy 2,20 metra. I to w ogóle nie zadziała, zaznacza NASA kto oczekuje Prognoza pogody coraz bardziej niekorzystne w nadchodzących miesiącach w rejonie rozmieszczenia sondy. Jeszcze więcej kurzu unosi się w niebo i grozi spadnięciem.

wgląd Dlatego spotka go taki sam los, jak jego kuzynów, pionierów w eksploracji powierzchni Czerwonej Planety, łazików duch A Szansa. Ich jedynym źródłem siły są panele słoneczne, więc nagromadzony przez lata kurz trafił do nich. Jednak NASA musi jeszcze rzucić ręcznik, ponieważ wciąż ma nadzieję, jak to często bywa z małymi łazikami, że trąby powietrzne od słynnego pyłu wy demony, mijaj i odrzucaj ich nieco duże słoneczne „skrzydła”. To zapewniłoby mu znaczne wytchnienie od jego działań: „Gdyby tylko 25% paneli InSight zostało zmyte Wiatrsonda zyska około 1000 watogodzin na każdy dzień na Marsie, co wystarczy do dalszego gromadzenia danych naukowych.wyjaśnia agencja kosmiczna.

Sejsmometr sejsmiczny zostanie wkrótce zamknięty

Obecnie, w połowie maja 2022 r., InSight zużywa tylko 500 watogodzin dziennie, czyli 10 razy mniej niż w momencie, gdy przybył. Zespół, który się tym zajmuje Robot Zaplanuj instalację do końca miesiąca ramię robota (co było dla niego bardzo przydatne) na stałe w pozycji spoczynkowej. jego głównym narzędziem, sejsmometrbędzie nadal Podsłuchiwanie z wnętrza Marsa, ale sporadycznie, tylko w nocy, kiedy wiatr ucichł i nie przeszkadza już w wykrywaniu wewnętrznego buczenia. Od początku swojej misji InSight zarejestrował już 1300 trzęsień ziemi na Marsie! Pamiętaj, że po raz pierwszy naukowcy uzyskali pomiary z wnętrza planety innej niż Ziemia. Najsilniejszy w historii trzęsienia ziemi Został nagrany niedawno, na początku maja. Przy rozmiarze 5 można go posłuchać.

READ  Kanada: Homary są źródłem nowej tajemniczej choroby?

Jeśli sytuacja się nie poprawi, operatorzy planują wyłączyć sejsmometr latem. InSight nie byłby z tego powodu martwy, ponieważ odrobina energii, którą byłby w stanie zebrać każdego dnia, pozwalała mu od czasu do czasu budzić się i wysyłać nam pocztówki. Zespół szacuje jednak, że może zakończyć wszelkie kontakty z Ziemią pod koniec tego roku. Na razie bądź na bieżąco z InSight, a setki już dokonanych odkryć wciąż ujawniają wszystkie sekrety istota A Płaszcz Mars, nasz sąsiad.

O czym pamiętać

  • InSight jest zasilany przez dwa panele słoneczne.
  • Te panele słoneczne są stopniowo pokrywane kurzem, aż stają się całkowicie nieprzezroczyste.
  • InSight zostanie zamknięty latem 2022 roku z powodu braku zasilania, co zakończy jego genialną misję naukową.

Koniec Insight, lądownik, który wsłuchuje się w bicie serca Marsa, zbliża się do końca

Artykuł z Nathan Le Jennick Opublikowano 13 lutego 2022

Po dwuletniej misji i równie długim przedłużeniu lądownik marsjański nieubłaganie zbliża się do końca swojego życia, zaplanowanego na lato tego roku. wyjaśnienia.

5 maja 2018 r. pocisk Atlas V 401, Rakieta Najbardziej niezawodnym jest przeniesienie InSight – rezultatu współpracy między Niemcami, Francją i Stanami Zjednoczonymi – w odległy świat Marsa. Insight to statek desantowy, który zajmuje pierwsze miejsce sejsmometr Przeznaczony do penetracji informacji o wnętrzu Czerwonej Planety, bo jeśli chodzi o historię pierwszych marsjańskich sejsmometrów z sond Wiking, były w rzeczywistości bezużyteczne do wykrywania i analizowania potencjalnych trzęsień ziemi na Marsie. 26 listopada tego samego roku 358-kilogramowy lądownik zbadał opustoszały krajobraz Elysium Planitia, obszar bliskirównik Marsa, który będzie jego ostatnim miejscem spoczynku.

Koniec nadchodzi

Niestety wszystko co dobre szybko się kończy, a InSight nie jest wyjątkiem. Mała sonda jest teraz całkowicie pokryta marsjańskim pyłem i nie tylko, co uniemożliwi zasilanie paneli słonecznych, co w ciągu kilku miesięcy doprowadzi do śmierci sondy.

Trzymajmy łzySonda zrobiła więcej! Wszystkie sondy kosmiczne są przeznaczone do Czas trwania Nominalny i mógłby, jeśli się powiedzie, skorzystać z rozszerzenia zadania. Tak było w przypadku firmy InSight, która zrealizowała swoje cele w 2020 roku i która jest w stanie zbierać cenne dane nawet dzisiaj. Ale, tak jak w przypadku starożytnych sond wyposażonych w panele słoneczne, życie nie jest wieczne czerwona Planeta.

READ  Błyskawiczna epidemia zapalenia żołądka i jelit w obozie: wymioty i biegunka u 514 pacjentów

Jednak zespołom odpowiedzialnym za misję udało się przedłużyć żywotność sondy w bezprecedensowy sposób. Jedną z udanych technik usuwania kurzu jest… dodawanie większej ilości kurzu! Dzięki małej łopatce dostarczającej platformę, inżynierowie byli w stanie rzucić kupę kurzu na panele, a upadek pozwolił nieco przejaśnić powierzchnię i przechwycić więcej światła. W innych przypadkach burze Wiatry marsjańskie umożliwiają również zamiatanie i wydłużanie płytnadzieja życia Boty, na których być może skorzystałeś łazik okazji na przykład.

Gdyby takie zdarzenie miało miejsce, a InSight mógłby zostać oczyszczony jak okazja, sonda planuje rozszerzyć nową misję, ale taka możliwość jest uważana za mało prawdopodobną według urzędników.

Dlaczego nie wyczyścić paneli słonecznych?

Jednak kurz można bardzo dobrze wyczyścić, więc dlaczego odpowiedzialne zespoły nie rozważyły ​​włączenia minimiotły lub mini dmuchawy? Oczywiście pomyśl o tym, to ich praca, ale jest kilka powodów, dla których taka próba byłaby niemożliwa. Pierwsza jest bardzo prosta: Masa. Dodaj system płatnościpowietrze Lub zamiatanie oznacza dodanie większej wagi i dalsze ograniczenie powodzenia zadania. Z drugiej strony oznacza to również dodatkowy koszt, nawet w przypadku małych narzędzi, nie wspominając o specyfikacji, która stała się cięższa w projekcie, który został optymalnie obliczony i zwymiarowany, z punktu widzenia masy, ale także energii elektrycznej.

Innym powodem jest to, że system sprężonego powietrza nie usuwa drobnego kurzu, co możemy wypróbować w domu: dmuchanie jest skuteczne w przypadku dużych kurzych królików, ale w przypadku drobnego kurzu, który przylgnął do starych mebli, trzeba je wyczyścić w górę. Jeśli chodzi o pył marsjański, jest jeszcze gorzej, jest bardzo dobry i dzięki efektom ElektrycznośćMocno przylega do powierzchni i klei.

Mały pędzel? już nie ! Oprócz tego, że jest bardzo lepki, marsjański pył jest bardzo ściernym materiałem. Próba jego zamiatania skróci żywotność naszej drogiej sondy jeszcze szybciej.

Krótko mówiąc, jest dużo dodatkowej presji za mało, ponieważ kurz na panelach słonecznych nie jest naszym jedynym drapieżnikiem marsjańskie roboty. FeniksA Bliźniak Z InSight wylądowałem na dalekiej północy planety, czyli suchy lód I ogarnął go chłód. Co do duszy, natknął się na piasekZostali zamrożeni w pozycji, która pozbawiła ich panele słoneczne światła, kurzu lub nie, i ostatecznie wystawały.

READ  Inskrypcje zostały dostrzeżone z Ziemi na obiekcie transneptunowym

Jej bliźniacza szansa cieszyła się niezwykłą długowiecznością, Marsowe wiatry Pozwolono mu się regularnie czyścić, ale po 14 latach został złapany przez globalną burzę piaskową na dużą skalę, która objęła nie tylko jego obrazy, ale całe niebo. The Słońce Potem zniknął, ustępując miejsca długiej ciemności, kończąc sagę o łazikach i żadne zarośla nie były w stanie go uratować.

Tylko Zurong, chiński łazik, spróbuje wyczyścić swoje panele słoneczne. Pokryta jest specjalną warstwą, która zapobiega przywieraniu do niej kurzu. Następnie deski powinny unieść się pionowo, aby kurz opadł.

Potem ciekawość czy wytrwałość?

Dwa olbrzymy eksploracyjne Marsa, które dotarły do ​​Marsa odpowiednio w 2012 i 2021 roku, nie mają tego rodzaju problemu, po prostu dlatego, że nie mają paneli słonecznych.

Powodem jest to, że panele słoneczne są bardzo nieefektywne, ponieważ Mars jest bardzo daleko od Słońca. Energia słoneczna może być odpowiednia dla małych sond z mniejszą liczbą przyrządów, a nie dla dużych łazików.

nie, wytrwałość A ciekawość Oni sami są wyposażeni Generatory Termoelektryki radioizotopowe (RTG), które wykorzystują ciepło z Radioaktywność (The pluton ogólnie) do wytwarzania energii elektrycznej (nie mylić z naszą zasadą) centra jądrowe kto używa rozszczepienia jądrowego do generowania ciepła, a nie radioaktywności). Ta zasada ma tę zaletę, że jest w stanie zasilać dużą liczbę instrumentów naukowych, a tym samym większy łazik, i to przez wiele lat, bez polegania na świetle słonecznym. Z drugiej strony jest to droga technologia i nie byłaby odpowiednia dla małych sond, takich jak InSight finansowanych z mniejszych budżetów.

Ostatecznie musimy pozwolić InSight cieszyć się ostatnimi miesiącami i zapamiętać je jako sondę, która ujawniła ją po raz pierwszy. Pod tajemniczą planetą Bóg wojny.

Zainteresowany tym, co właśnie przeczytałeś?