Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Korea Północna zapowiada test rakiety naddźwiękowej

Korea Północna opisała pociski naddźwiękowe w 2021 r. jako ’pierwszy priorytet’ swojego planu pięcioletniego. Szybko potwierdziło to w 2022 roku. Oficjalna Koreańska Centralna Agencja Informacyjna poinformowała w czwartek, 6 stycznia, że ​​Phenian przeprowadził dzień wcześniej pożar próbny, który został przeprowadzony «Hiperfoniczny ostrołuk». on ma Trafia w cel z dokładnością do 700 km.Według koreańskiej Centralnej Agencji Informacyjnej.

Agencja nie określiła bezwzględnej prędkości pocisku, a sąsiednie kraje nie przedstawiły szacunków, ale pociski naddźwiękowe zwykle osiągają 5 Macha, czyli pięciokrotnie prędkość dźwięku.

Uruchom włączone „Potwierdzenie kontroli lotu i stabilności pocisku w aktywnej fazie lotu oraz ocena wydajności nowej technologii ruchu poprzecznego zastosowanej do oddzielnej głowicy hipersonicznej”powiedział KCNA. Test potwierdza również prawidłowe funkcjonowanie „System żarówek paliwowych w zimowych warunkach pogodowych”Według agencji.

Przeczytaj analizę: Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Niedawne wystrzelenie rakiety przez Koreę Północną chłodzi trwające inicjatywy dyplomatyczne

To już drugi raz, kiedy Korea Północna ogłosiła wystrzelenie pocisku hipersonicznego, zaawansowanej broni, która pokazuje postęp w przemyśle obronnym Korei Północnej. Po przetestowaniu Hwasong-8 we wrześniu 2021 r. wojsko Korei Południowej oszacowało, że pocisk jest na wczesnym etapie rozwoju.

Szybsze i bardziej zwrotne pociski

Ten typ pocisku jest szybszy i bardziej zwrotny niż standardowy pocisk, co utrudnia przechwycenie dla systemów obronnych, na które Stany Zjednoczone wydają miliardy dolarów. W zależności od konstrukcji pociski naddźwiękowe mogą przenosić głowice konwencjonalne lub nuklearne i zmieniać równowagę strategiczną.

Środa, Korea Południowa i Japonia odkryły, że Pjongjang wystrzelił niezidentyfikowany pocisk uważany za pocisk balistyczny, na morzu na wschód od półwyspu (Morze Japońskie – lub Morze Wschodnie według koreańskiej nazwy). Stany Zjednoczone potępiły ten incydent ze strzelaniną, który według nich „Gwałci liczne rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ i stanowi zagrożenie dla sąsiadów Korei Północnej i społeczności międzynarodowej”..

Ten pierwszy test broni w 2022 roku ma miejsce po roku poważnych testów, pomimo poważnego wpływu pandemii na gospodarkę kraju. Kryzys nie dotknął programów wojskowych, a Pjongjang nadal rozwija swój arsenał, jak ujawniono w raporcie ONZ w październiku 2021 r. Jednak w kraju pogłębiły się obawy związane z poważnym kryzysem żywnościowym, a ekspert ONZ ds. praw człowieka ostrzegł w październiku 2021 r., że najsłabsi byli „zagrożony głodem”.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Dekada Kim Jong-una, epoka naznaczona groźbami i wycofaniem
READ  Mubasher - Izrael i Palestyna: Waszyngton po raz trzeci odrzuca wspólną deklarację Rady Bezpieczeństwa ONZ

Le Monde z The Associated Press i Agence France-Presse