Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kontrolerzy ruchu lotniczego zawiesili strajk

Strajk mógł mieć znaczący wpływ na europejskie lotnictwo, ponieważ odwołano setki lotów.

Polscy kontrolerzy ruchu lotniczego podpisali w czwartek tymczasową umowę z władzami i zawiesili Ich uderzenie grozi paraliżem Ruch lotniczy w Polsce w niedzielę podczas spotkania transmitowanego na żywo w telewizji.

W wyniku konfliktu pomiędzy Polską Agencją Żeglugi Powietrznej a kontrolerami ruchu lotniczego w rejonie Warszawy, zwłaszcza o warunki płacowe i bezpieczeństwa, 80% z nich groziło rezygnacją od 1 maja.

Andrzej Fenrych, wiceprezes Polskiego Związku Inżynierów Kontroli Ruchu Lotniczego, powiedział: „Udało nam się dojść do porozumienia”, aby nie „zamykać” ruchu lotniczego.

Podkreślił jednak, że decyzja ta nie była sygnałem formalnego dochodzenia antymonopolowego w sprawie zarzutów. Po tymczasowym porozumieniu, które będzie obowiązywać do 10 lipca, polski rząd obiecał wycofać swoje zamówienie. Redukcja była wymagana Liczba lotów zatwierdzonych w rejonie Warszawy od 1 maja ze względu na ruch kontrolerów ruchu.

– Procesy rozpoczną się dzisiaj, więc jutro ten rozkaz zostanie odwołany – zapewnił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. „Ruch lotniczy w Polsce nie ulegnie zmianie w najbliższych dniach i tygodniach” – zapewnił.

Kontrolerzy ruchu lotniczego powiedzieli, że do 10 lipca „24 elementy ściśle związane z bezpieczeństwem lotniczym”, warunki pracy, płacy i protokolarne będą nadal negocjowane bez dalszych szczegółów.

READ  Polska w konflikcie z Unią Europejską wycofuje się z nowym porządkiem sędziowskim