Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Konkurs Chopinowski w Warszawie, drzwi do błyskotliwej kariery młodych pianistów

„Kiedy miałem trzy lata, miałem małą klawiaturę. To była moja ulubiona gra, z której nigdy nie zrezygnowałem” – wspomina południowokoreańska Soo Yeon Kim, która właśnie zakwalifikowała się do przedostatniego etapu 18. międzynarodowego konkursu. Warszawa.

– Bycie tutaj było moim marzeniem, bo Chopin jest moim ulubionym kompozytorem. Nigdy się nim nie męczę – przyznaje 27-latek, który wciąż pamięta pierwszy utwór francusko-polskiego kompozytora romantycznego (1810-1849), który „zagrał duża mała rola: walc minutowy.” .

W tym roku to jego drugi konkurs chopinowski w Warszawie. Sześć lat temu dotarł do półfinału tego prestiżowego konkursu, który od 1927 roku odbywa się zwykle co pięć lat.

W ubiegłym roku konkurs został przełożony z powodu pandemii Covid-19, pierwszej od II wojny światowej.

– Wyzwaniem było sprowadzenie wszystkich uczestników do Polski – przyznaje Artur Zeklner, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Konkurs Chopinowski w Warszawie, drzwi do błyskotliwej kariery młodych pianistów

XVIII edycja zgromadziła 87 pianistów z całego świata, spośród ponad 500, którzy zgłosili swoje nominacje.

Dedykowany pianistom w wieku od 16 do 30 lat w konkursie wzięło udział 22 pianistów chińskich, 14 japońskich i 7 południowokoreańskich, rywalizujących z 16 Polakami, sześcioma Włochami, a nawet Ormianami, Kanadyjczykami, Amerykanami, Brytyjczykami i Tajami.

Z Konkursem im. Czajkowskiego i Długim Konkursem im. Małgorzaty w Paryżu, konkurs w Warszawie jest Świętym Graalem dla młodych pianistów.

Dla Evy Gevorgyan, 17-letniej Rosjanki Ormian, jest to „najsłynniejszy konkurs. Może otworzyć drzwi do wielkiej kariery”.

– złamane skrzypce –

W przeciwieństwie do Su Yeon, ta długowłosa blondynka, taka jak Roszpunka, pochodzi z rodziny muzyków.

READ  Joego Godota. Cztery rzeczy, które trzeba wiedzieć o Luce Mkhidze, pierwszym francuskim medaliście. Sporty

Jej matka, Ksenia Czerenkowa, studiowała grę na altówce w Konserwatorium im. Czajkowskiego w Moskwie.

„Zabierałem Evę na wszystkie moje próby i sprawiałem, że chciała grać. Kiedy miała trzy lata, zaproponowano jej skrzypce. Zepsułem je, ponieważ dźwięk nie był dla niej wystarczająco głośny. kobieta.

Konkurs Chopinowski w Warszawie, drzwi do błyskotliwej kariery młodych pianistów

Ale nie chciała, żeby jej córka została muzykiem: „Wiem, jakie to trudne”.

Po dzieciństwie życie dwóch młodych pianistek przypomina życie ich rywalek: szkoła muzyczna, trenuje od czterech do ośmiu godzin dziennie, czasem trochę sportu i czytania.

Dziś So Yeon Kim studiuje na Salzburg Mozartium University w Austrii, a Eva Gevorgian kończy szkołę średnią, a potem ma nadzieję wrócić do Konserwatorium Moskiewskiego.

Ich kariery toczą się w rytmie zawodów. Koreańczyk zdobył pierwszą nagrodę w tegorocznym Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Montrealu. Rosyjski talent został uhonorowany na ponad 40 międzynarodowych konkursach dla młodych pianistów.

W tym tygodniu obie kobiety zakwalifikowały się do trzeciego etapu konkursu chopinowskiego wraz z 21 innymi kandydatkami.

Etap, który rozpoczął się 14 października, wyłoni finalistów dziesięciu głównych zawodników.

– „Pragnienie rozwoju” –

W tym roku, ponieważ poziom był szczególnie wysoki, kapituła konkursowa doceniła więcej pianistów, niż przewidywał regulamin.

„Byłem w jury podczas poprzedniej edycji, ale ta ma fantastyczny poziom” – potwierdził Argentyńczyk Nelson Guerner, jeden z 17 członków jury.

Konkurs Chopinowski w Warszawie, drzwi do błyskotliwej kariery młodych pianistów

Epidemia odegrała w tym rolę. „Pianiści mieli więcej czasu na przygotowanie się, a potem myślę, że pandemia obudziła w nas wszystkich pragnienie pójścia naprzód w kierunku transcendencji. Słyszę to u tych młodych ludzi grających na pianinie”.

READ  Benjamin Davitt, mistrz narciarstwa biegowego, czwarty złoty medal dla Francji

Emitowany na żywo na YouTube i aplikacji mobilnej Chopin konkurs, według organizatorów, wzbudza rekordowe zainteresowanie słuchaczy, którzy nie mogli przyjechać do Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Sesji drugiej fazy wysłuchało ponad 45 000 osób.

Zwycięzca zostanie ogłoszony wieczorem 20 października. Następnie finaliści pojawią się na scenie przed publicznością do 23 października na koncerty.

„Kiedy jestem na scenie, nie myślę o wygranej. Chcę grać i nawiązywać kontakt z publicznością. To wielka przyjemność” – potwierdza So Yeon.