Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Koniec kryzysu między Izraelem a Polską: Warszawa zapowiada powrót ambasadora Tel Awiwu

Koniec kryzysu między Izraelem a Polską: Warszawa zapowiada powrót ambasadora Tel Awiwu

Ministrowie spraw zagranicznych obu krajów ogłosili koniec miesięcy napiętych stosunków.

Minister spraw zagranicznych Izraela Eli Cohen i jego polski odpowiednik Zbigniew Rao ogłosili w środę powrót ambasadora RP do Izraela i zakończenie kryzysu politycznego między obydwoma krajami. Szef izraelskiej dyplomacji z zadowoleniem przyjął decyzję o zezwoleniu na nową delegację młodych Izraelczyków do Polski po prawie dwuletniej przerwie, mówiąc, że „wzmocni to więzi między obydwoma krajami”.

Dwaj byli sojusznicy toczą spór dyplomatyczny od lipca 2021 r., kiedy to polski parlament uchwalił ustawę zakazującą w przyszłości zwrotu spadkobiercom mienia przejętego przez nazistów podczas Holokaustu. Izrael wezwał później swojego ambasadora do Warszawy po radę.

Premier Benjamin Netanjahu z zadowoleniem przyjął decyzję polskiego rządu, nazywając ją „pozytywnym krokiem w stosunkach dyplomatycznych”. „Jestem przekonany, że doprowadzi to do jeszcze bliższej współpracy między naszymi dwoma krajami. Liczę na dalszy dialog i wzmocnienie naszych relacji” – dodał.

Yossi Zeliger/FLASH90Ludzie niosą izraelskie i polskie flagi, maszerując przez obóz koncentracyjny Auschwitz w Polsce.

Eli Cohen ze swojej strony uważał Izrael za „otwarcie nowej karty w stosunkach z Polską”. „Powrót ambasadora RP do Izraela i powrót delegacji młodzieżowej do Polski to ważne kroki w zacieśnianiu relacji między oboma krajami. Polska jest najważniejszym czynnikiem dzisiejszej Europy, a wraz z nią będziemy dalej rozwijać kwestie Znaczenie polityczne, najskuteczniejszy sposób radzenia sobie z zagrożeniem ze strony Iranu, jego terrorystycznymi przerzutami są już widoczne w Europie”.

„Głęboko wierzę, że Izrael i Polskę łączy nie tylko bogata historia, ale także wspólna przyszłość i naszym obowiązkiem jest wspólne jej budowanie” – dodał.

Eli Cohen przebywa dziś z wizytą dyplomatyczną w Polsce, podczas której spotka się z przywódcami społeczności żydowskiej w kraju oraz zwiedzi Muzeum Holokaustu w Warszawie.