Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Konfrontacja rozpocznie się od referendum w sprawie niepodległości”.

„Konfrontacja rozpocznie się od referendum w sprawie niepodległości”.

Szkoci biorą udział w demonstracji niepodległości Szkocji w Stirling 19 sierpnia 2020 r. – Makoto Hirose / AP / Ciba

  • Po wygranych wyborach parlamentarnych szkoccy separatyści zamierzają zorganizować nowe referendum w sprawie niepodległości narodu.
  • Zwycięstwo „tak” miałoby poważne konsekwencje wyborcze dla Borisa Johnsona, który zdecydowanie sprzeciwia się temu głosowaniu.
  • Chociaż zwycięstwo to nigdy nie jest gwarantowane, zwłaszcza ze względu na niepewność co do wejścia Szkocji do Unii Europejskiej, separatyści mogliby ominąć zakaz Wielkiej Brytanii, organizując głosowanie doradcze.

Kolejne miesiące zapowiadają napięte dyskusje na temat kiltu. Zwycięstwo separatystów Szkot w wyborach parlamentarnych w zeszły czwartek postawił na stole
Kwestia nowego referendum O niepodległość narodu po siedmiu latach dawnej porażki. Projekt broniony przez lidera SNP Nicolę Sturgeon i szkockiego premiera, ale odrzucony z ręki przez Borisa Johnsona. Florence Faucher, profesor w Science Po i specjalista w Wielkiej Brytanii, dekoduje dla 20 minutKwestie i aspekty tego nowego potencjalnego referendum.

Co się stanie teraz, gdy Szkocka Partia Narodowa wygrała wybory?

Szkocka Partia Narodowa twierdziła przed wyborami, że gdyby miała absolutną większość w parlamencie szkockim, premierowi trudno byłoby odmówić przeprowadzenia referendum. Jednak tylko rząd Zjednoczone Królestwo Może wyrazić zgodę na zorganizowanie takiego wydarzenia. W 2014 roku precedens zniknął, a jednym z argumentów Unii było członkostwo w Unii Europejskiej. Sytuacja uległa zmianie, ponieważ Szkocja głosowała przeciwko Brexitowi. Niebezpieczne drugie głosowanie na premiera Wielkiej Brytanii, a Boris Johnson powiedział, że jest to możliwe tylko raz na pokolenie i odmówi jego zorganizowania. Możemy spodziewać się konfrontacji między Borisem Johnsonem a premierem Szkocji Nicolasem Sturgeon’em.

Nie organizujemy referendum niepodległościowego co cztery dni, inaczej żyjemy w stanie ciągłej niestabilności i dewaluacji instytucji. Dla szkockich separatystów z SNP zwycięstwo w parlamencie szkockim było ważne, ale nie zdobyli oni absolutnej większości. Jednak umocnili swoją dominację. Będą musieli udowodnić, że istnieje ruch opinii, który jest przytłaczający i jeszcze nieobecny.

z jego strony, Boris Johnson Zrobiłby wszystko, aby uniknąć takiego referendum, ponieważ nie był zainteresowany byciem tym, który doprowadził do rozpadu Wielkiej Brytanii. Wciąż premier partii „Partia Konserwatywno-Unionistyczna”. Związek ze Szkocją jest stary i trwały. Jego partia i wyborcy mu nie wybaczą. Sukces szczepień i wyniki wyborów lokalnych w Anglii pozwalają jej na razie spokojnie czekać na następne wybory parlamentarne za trzy i pół roku.

Czy szkoccy separatyści mogą przeprowadzić referendum?

Może odbyć się głosowanie w takiej czy innej formie, nawet jeśli Wielka Brytania go nie uznała. Jedna z możliwościSzkocja Zorganizowanie głosowania konsultacyjnego nie byłoby zgodne z konstytucją. Szkocja nie ma prawa organizować wyborów podobnych do tych, które odbyły się w 2014 roku bez zgody premiera. Ale zwykłe konsultacje można było zorganizować znacznie szybciej niż referendum, które odbyło się 7 lat temu, ponieważ zostało uwolnione od krajowej kontroli prawnej.

Gdyby było to głosowanie zorganizowane bez zgody Wielkiej Brytanii, premier ledwo mógł dać mu gwarancję w swojej kampanii wyborczej. Nie oznacza to, że torysi nie będą się zbierać i że szkoccy konserwatyści z pewnością będą bardzo aktywni, ale ich argumentem będzie również twierdzenie przynajmniej, że ich organizacja jest nielegalna, ponieważ ma zasadnicze znaczenie.

Prawdziwe pytanie brzmi: jaki jest interes SNP w tak szybkim zorganizowaniu takiego głosowania? Ponieważ to głosowanie może pomóc pokazać, że Szkocja chce niepodległości, ale zostaną podjęte środki ostrożności, aby ją wygrać. Dokładnie zbadane zostaną wahania szkockiej opinii publicznej.

Dlaczego pomimo zwycięstwa SNP wynik referendum jest tak niepewny?

mimo że Brixi To, czemu Szkoci się sprzeciwiali, mogliby grać na „tak”, należałoby wynegocjować wyjście Wielkiej Brytanii, a potem wejście do Unii Europejskiej. Stan ich finansów będzie zależał od tego, jaką część długu publicznego Wielkiej Brytanii będą musieli przyjąć, ponieważ nie pozostaną w ich kieszeniach. Szkoci wyborcy mogą żałować opuszczenia Unii Europejskiej, ale opuszczenie Wielkiej Brytanii ma symboliczne i ekonomiczne skutki. To są takie same wyniki, jak gdyby Francja straciła Bretanię. Szkocja, z populacją 5-6 milionów, jest drugim z czterech krajów tworzących Wielką Brytanię, a monarchia jest blisko spokrewniona ze Szkocją i Szkocją z królową.

Konieczne będzie również wynegocjowanie granicy z Wielką Brytanią za pomocą taryf, chociaż partnerstwa istnieją od prawie trzech stuleci. Chociaż aktywiści od dziesięcioleci chcieli niepodległości Szkocji, istnieje również wiele wahań. To właśnie te wahania skłoniły Szkocję do głosowania przeciwko niepodległości w 2014 roku. Aby przechylić szalę, Unia Europejska będzie musiała zasygnalizować, że powrót Szkocji do Unii Europejskiej będzie łatwy. W przeciwnym razie niewykluczone, że wobec złożoności reżysera wygrywa status quo.

Wreszcie, nawet gdyby Wielka Brytania zgodziła się przeprowadzić to referendum, nadal obowiązywałoby wiele zasad i warunków. Wielkim błędem popełnionym w związku z Brexitem było nie ustalenie minimalnego progu uczestnictwa lub wymogu kwalifikującej się większości (ponad 50%). Jest mało prawdopodobne, aby to się powtórzyło. Wymagana może być większość kwalifikowana, na przykład 65%, i minimalna frekwencja.168

Zaangażowany

READ  Na Wyspach Salomona USA ostrzegają przed jakąkolwiek chińską „instalacją” wojskową