Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Aresztowanie Francuza niosącego duży arsenał

W Bangi w Republice Środkowoafrykańskiej znaleziono „bardzo ważny arsenał” wojny francuskiej. Ten ostatni został aresztowany – poinformował rzecznik rządu Afryki Środkowej. Opisał siebie jako dziennikarza, zgodnie z informacjami przekazanymi Agence France-Presse

W poniedziałek w stolicy Bangi aresztowano Francuza Republika Środkowoafrykańska Rzecznik rządu środkowoafrykańskiego, którego armia walczy z powstaniem, powiedział, że policja znalazła w jego domu „bardzo ważny arsenał” wojny. „Aresztowano dziś obywatela Francji. Był osobą, która nazywała siebie dziennikarzem, a my znaleźliśmy w nim bardzo ważny arsenał” – powiedziała AFP Angie Maxime Casague telefonicznie.

Były żołnierz francuski

„Cudzoziemiec został aresztowany w Bangi i jest w posiadaniu dużej ilości broni i amunicji” – powiedział na Twitterze Rosjanin Valery Zachharov, doradca prezydenta Republiki Środkowoafrykańskiej Faustina Archanga Tuadery. Kilka źródeł bezpieczeństwa, żądając anonimowości, potwierdziło AFP, cytując „byłego francuskiego żołnierza”, który pracował w kilku firmach i organizacjach zlokalizowanych w Republice Środkowoafrykańskiej i zarządzał tam bezpieczeństwem.

Na zdjęciach opublikowanych w mediach społecznościowych mężczyzna w kajdankach otoczony przez policjantów na schodach komisariatu w Bangi, z kilkoma broniami, amunicją i sprzętem wojskowym u stóp. Źródła bezpieczeństwa potwierdziły AFP, że rzeczywiście był podejrzanym wymienionym przez rząd.

Rosja walczy o wpływy francuskie w tym kraju

Od 2018 roku Francja widziała swoje wpływy w swojej byłej kolonii kwestionowane przez rosyjską ofensywę dyplomatyczną i zawsze była celem wrogich kampanii zgłaszanych przez lokalne media. Rosja wysłała do kraju setki sił paramilitarnych ze specjalnej grupy bezpieczeństwa Wagner, umożliwiając siłom rządowym odepchnięcie koalicji grup zbrojnych, które zobowiązały się obalić reżim prezydenta Faustina Archanga Touadery.