Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kim są główni kandydaci w wyborach, które wygra Władimir Putin?

Kim są główni kandydaci w wyborach, które wygra Władimir Putin?

W środku wojny na Ukrainie, którą Moskwa rozpoczęła dwa lata temu, od piątku 15 marca do niedzieli 17 marca rosyjscy wyborcy będą musieli wybrać nazwisko przyszłego prezydenta. Wynik głosowania nie budzi już wątpliwości i potwierdzono już, że Władimir Putin będzie się ubiegał o piątą kadencję. W ostatnich wyborach, w 2018 roku, w którym kremlowski najemca zwyciężył ze znaczną przewagą, znacznie wyprzedzając kandydata komunistycznego (11,8%), rywalizowało ośmiu kandydatów. Tym razem regularna opozycja, którą toleruje Kreml, powinna podzielić się kilkoma głosami, bez większych ambicji.

Bez konieczności składania podpisów sponsora obywatelskiego swoje kandydatury może zgłosić pięć partii (Jedna Rosja, Partia Liberalno-Demokratyczna, Partia Komunistyczna, Nowa Partia Ludowa i Sprawiedliwa Rosja). Jeśli chodzi o polityków zainwestowanych przez inne partie, muszą oni zebrać od 100 000 do 105 000 podpisów od obywateli, aby się przedstawić. Tak było w przypadku liberała Borysa Nadieżdina (Inicjatywa Obywatelska), którego nominacja została ostatecznie odrzucona. Wreszcie „niezależni” musieli zebrać trzysta tysięcy gwarancji – tak jest w przypadku Władimira Putina. Przedstawiamy Państwu czterech głównych kandydatów, których autentyczność została zweryfikowana przez Rosyjską Komisję Wyborczą.

Władimir Putin (kandydat niezależny)

Władimir Putin, 23 stycznia 2024 r. w Moskwie (Rosja) podczas forum poświęconego wartościom rodzinnym.  (Siergiej Karpukhin/AFP)

Zebranie ponad 300 tys. podpisów było dla kremlowskiego lokatora formalnością. Jego zespół twierdzi, że prezydent zebrał dziesięć razy więcej, mimo że zainstalowane tu i ówdzie punkty zbiórki w miejscach publicznych często wydają się puste. Władimir Putin (71 l.) powinien bez problemu zdobyć nową sześcioletnią kadencję, która pozwoliłaby mu pozostać na Kremlu do 2030 r. (lub do 2036 r., jeśli następnym razem będzie nadal kandydatem). Lider został wybrany w 2018 r. większością 76,7% głosów i musi go obsadzić ponownie.

Leonid Słucki (Partia Liberalno-Demokratyczna)

Leonid Słucki, lider Rosyjskiej Partii Liberalno-Demokratycznej, podczas konferencji prasowej 19 grudnia 2023 r. w Moskwie (Rosja).  (Natalia Kolesnikowa/AFP)

Na czele Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LPDR), partii nacjonalistycznej i konserwatywnej, 56-letni Leonid Słucki prowadzi kampanię na temat małych przedsiębiorstw, własności nieruchomości i standardów. Wcale nie obwinia prezydenta, wręcz przeciwnie. „Marzę o zwycięstwie naszej operacji wojskowej [en Ukraine]„To nie jest zwycięstwo nad Putinem”.Jak poinformowała Agence France-Presse, powiedział to pod koniec grudnia ubiegłego roku RIA Nowosti.

„Naszym zadaniem jest dopilnowanie, aby wybór głowy państwa był jak najbardziej zgodny z prawem”., szczerze podsumował poseł LPDR Siergiej Leonow, który chętnie przejmuje rolę folii wobec swojego kandydata. W każdym przypadku, „Wszyscy aktualnie zarejestrowani wspierają [Vladimir] Putina w takim czy innym stopniu.”został również pod koniec stycznia wyróżniony jako kandydat na asystenta ds. mediów internetowych wideospoko.

„Władimir Putin jest najbardziej wpływowym politykiem na świecie”.

Leonid Słucki, kandydat na prezydenta LPDR

RIA Nowosti

Dlatego zadaniem Leonida Słuckiego jest wzbudzenie zainteresowania społeczeństwa tymi wyborami poprzez zwiększenie liczby wyjazdów. LDP dąży także do zajęcia drugiego miejsca, tradycyjnie zarezerwowanego dla Partii Komunistycznej. Niezależne media rosyjskojęzyczne napisały, że Kreml również może to pozytywnie ocenić MeduzaPowołując się na źródła w departamentach regionalnych i w LPDR. Ale przedstawiciel pochodzi z daleka. Według Centrum Badania Opinii Społecznej ufa mu jedynie 18% ankietowanych, wobec 80%, które ufa Władimirowi Putinowi. Fet.

Próbując wyrobić sobie markę, poczynił oburzające komentarze na temat bieżących wiadomości. Po skandalu wokół wieczoru skąpych strojów Leonid Słucki prywatnie zaproponował pozbawienie artystów honorowych tytułów w przypadku niestosownego zachowania. „gorszący”. Polityk był także oskarżany o molestowanie seksualne przez kilka dziennikarek (BBC, RTVI, Dojd itp.), jednak nigdy nie został ukarany przez Komisję Etyki Dumy.

Nikołaj Charitonow (Partia Komunistyczna)

Nikołaj Charitonow, komunistyczny kandydat na prezydenta, pokazuje przed kamerami swoje zaświadczenie o rejestracji do głosowania, 9 stycznia 2024 r. w Moskwie (Rosja).  (Natalia Kolesnikowa/AFP)

Nikołaj Charitonow (75 l.) został wybrany do obrony tradycyjnej nominacji Partii Komunistycznej. Ponieważ jest to partia parlamentarna, ten doświadczony polityk został zwolniony ze zbierania podpisów. Był kandydatem już dwadzieścia lat temu, w 2004 r. (13,8%), a następnie ustąpił miejsca Giennadijowi Ziuganowowi.

Ten były agronom przez ponad dwadzieścia lat prowadził kołchoz w obwodzie nowosybirskim, zanim współtworzył Partię Agrarną, a następnie wstąpił do Partii Komunistycznej. Nikołaj Kharitonow również osiągnął stopień pułkownika Federalnej Służby Bezpieczeństwa w pierwszej dekadzie XXI wieku, a jeden z jego siostrzeńców zginął w walce na Ukrainie w lipcu ubiegłego roku.

W szczególności zaproponował nacjonalizację i środki zachęcające do przemysłu. Ta nijaka nominacja nie ma większego znaczenia, bo Partia Komunistyczna faktycznie wspiera politykę Kremla. Trudno uwierzyć w sukces jego kampanii wyborczej, choć nazywano ją „Zwycięstwem”. „Nie wykluczam, że on sam mógłby w miarę postępu kampanii prowadzić kampanię na rzecz Władimira Putina”.według szacunków rosyjskiego analityka Przez Nowosybirsk Daily. „Nie mogę powiedzieć, że jestem lepszy od Putina”.O tym oświadczyła zainteresowana osoba pod koniec grudnia ubiegłego roku, według Rosyjskie media Sota Vision. W każdym razie zadanie Nikołaja Kharitonowa ogranicza się do zdobycia drugiego miejsca. Misja staje się coraz bardziej delikatna, gdyż wydaje się, że Kreml poszukuje nowego pracownika wyborczego.

Vladislav Davankov (Nowi ludzie)

Władysław Dawankow, lider Nowej Partii Ludowej, rozmawia z reporterami po zarejestrowaniu się jako kandydat w wyborach prezydenckich w Rosji, 5 stycznia 2024 r. w Moskwie.  (Olga Malcewa/AFP)

Najmłodszym kandydatem jest 39-letni Vladislav Davankov. Jego partia Nowi Ludzie początkowo wstrzymała się od głosu podczas głosowania nad uznaniem niepodległości Doniecka i Ługańska. Ale później wycofał swoje oświadczenie i poparł inwazję na Ukrainę. Odtąd jego stanowisko w sprawie wojny jest co najmniej dwuznaczne. „Czy chcę pokoju za wszelką cenę? Nie.”Według rosyjskiego serwisu informacyjnego miało to miejsce podczas spotkania w Petersburgu Fontanka. Nadal nalega, aby specjalna operacja wojskowa znalazła wyjście, nie ujawniając swojego stanowiska.

Kandydat na burmistrza Moskwy (5,4%) w 2023 roku biznesmen ten walczy o zwiększenie swobody przedsiębiorstw, ograniczenie biurokracji, decentralizację gospodarczą kraju i modernizację. Chce także zwiększyć budżety na edukację i służbę zdrowia. Czy zamierza użyć przemocy wobec Władimira Putina? Kiedy pod koniec grudnia zapytano o to Vladislava Davankova, uszło mu to na sucho: „Z krytyki politycznej nie można nic zyskać. To metody z innej epoki.”Odpowiedział tak, jak pokazano kabel Grupa Medialna RBK.

Władysław Dawankow podpisał kontrakt z kilkoma zadeklarowanymi kandydatami, w tym z Borysem Nadieżdinem i ekologiem Anatolijem Bataszewem, aby wspierać pluralizm polityczny – mówi. Chce także odblokować dostęp do sieci Instagram, która jest blokowana od marca 2022 roku. „I tak obecnie każdy ma VPN”Poinformował o tym podczas spotkania.

Nieobecni

Osobowość intelektualistów od lat dziewięćdziesiątych, Grigorij JawlińskiZałożyciel liberalnej partii Jabłoko zapowiedział w grudniu, że jego partia nie wystawi kandydata. Pod koniec roku Komisja Wyborcza odrzuciła nominację dziennikarza Ekaterina DoncowaDziałacz na rzecz demokracji i zakończenia ofensywy na Ukrainie. Potem się kłóciłem Borys Nadieżdinnie powiodło się po sprawdzeniu jego podpisów.

komunistyczny Siergiej Malinkowicz Na tym etapie również mu ​​się nie udało. Andriej Bogdanowz tajnej rosyjskiej Partii Wolności i Sprawiedliwości poddał się. Działacz środowiskowy Anatolij Pataczewniezależna kandydatka, nie zebrała wymaganych 300 000 sponsorów, podobnie jak blogerka z poradami kosmetycznymi Rada Ruskich. Przewodniczący Nacjonalistycznej Partii Rosyjskiego Związku Ludowego, Siergiej Baburinwezwał do głosowania na Władimira Putina, po złożeniu podpisów, a następnie wycofaniu jego kandydatury.

Działacz antykorupcyjny Aleksiej Nawalny, główny przeciwnik Władimira Putina, przebywa w kolonii karnej, gdzie nawołuje do demonstracji podczas wyborów. Nacjonalista Igora GirkinaOdsiaduje w Holandii wyrok dożywocia za swoją odpowiedzialność za katastrofę malezyjskich linii lotniczych w 2014 r., wyrok czterech lat więzienia ogłoszono w styczniu po obelgach, jakie skierował pod adresem rosyjskiego dowództwa wojskowego. Były przywódca milicji Wagner Jewgienij PrigożynNie zdążył ujawnić swoich ewentualnych zamiarów, gdyż zginął w sierpniu ubiegłego roku w katastrofie lotniczej.

READ  Wojna na Ukrainie: Europa wycofa ze swoich rezerw strategicznych miliony tabletek jodu w przypadku awarii jądrowej na Ukrainie