Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kijów otrzymuje pierwsze amerykańskie systemy obrony powietrznej Patriot

Prezydent Brazylii Lula potępia „pogwałcenie przez Rosję integralności terytorialnej Ukrainy”

pod ostrzałem krytyków, zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych, którzy zarzucają mu wstawanie „Echo rosyjskiej i chińskiej propagandy”Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva, lepiej znany jako Lula, potępił we wtorek rosyjską inwazję na Ukrainę.

„Podczas gdy potępiamy naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy, mój rząd opowiada się za wynegocjowanym politycznym rozwiązaniem konfliktu”Powiedział podczas obiadu na cześć prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa podczas jego wizyty w Brasilii.

W poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby odniósł się do wypowiedzi prezydenta Luli, który podczas wizyty w Chinach oskarżył Stany Zjednoczone o „zachęcać do wojny” Na Ukrainie mówią, że powinni to zrobić „Zacznij mówić o pokoju”. Ta krytyka odzwierciedla krytykę Moskwy i Pekinu, które obwiniają kraje zachodnie za wojnę, która rozpoczęła się w lutym 2022 r. wraz z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Skontaktował się z Celso Amorimem, głównym doradcą prezydenta Luli ds. polityki zagranicznej„głupi” Uwagi pana Kirby’ego. „Mamy kilka punktów zbieżnych [avec la Russie]Ale Brazylia pod rządami obecnego rządu wielokrotnie potępiała inwazję na Ukrainę.Powiedzieć Wiadomości z Globo Panie Amorimie.

Wypowiedzi amerykańskiego rzecznika odrzucił w poniedziałek brazylijski minister spraw zagranicznych Mauro Vieira, po tym jak przyjął on swojego rosyjskiego odpowiednika Siergieja Ławrowa. „Nie wiem jak i dlaczego [M. Kirby] Doszli do takiego wniosku. Ale ja się wcale nie zgadzam”.Powiedział.

Ze swojej strony Kijów poinformował we wtorek, że zaprosił prezydenta Brazylii do złożenia wizyty na Ukrainie, aby mógł zobaczyć zniszczenia po inwazji na ten kraj, krytykując jego wysiłki mediacyjne, uznając, że jest to zgodne z sytuacja. Moskwa.

W przeciwieństwie do wielu mocarstw zachodnich Brazylia nigdy nie nałożyła sankcji finansowych na Rosję ani nie zgodziła się na dostawy amunicji do Kijowa i stara się, podobnie jak Chiny, pozycjonować jako mediator. Podczas wizyty w Brasilii podziękował Panu Ławrowowi Brazylii za wkład w [la recherche d’] rozwiązanie tego konfliktu..

READ  Rada Europy wzywa Grecję do „zaprzestania” przymusowych powrotów migrantów