Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Khosta-2: Czy po Covid-19 pojawi się kolejny niebezpieczny koronawirus?

W rodzinie koronawirusów jest to Khosta 2. Ten mikrob, który należy do tej samej rodziny co SARS-CoV-2, niepokoi naukowców. Dlatego.

Naukowcy rozumieją niebezpieczeństwo ujrzenia nowego patogenu wyłaniającego się z natury i przenoszonego na ludzi. Dlatego bacznie obserwują różne wirusy monitorowane na całym świecie. Wśród nich zespół z Paula G. Allena School of Global Health na Washington State University niedawno wskazał na szkodliwy potencjał wirusa należącego do tej samej rodziny koronawirusów – Sarbecovirus – co SARS-CoV-2.

W przeciwieństwie do setek wirusów Sarpic odkrytych w ostatnich latach, zwłaszcza w Azji u nietoperzy, odkryta w Rosji Khosta-2 ma już niepokojące właściwości. Amerykańscy naukowcy wyjaśniają: „Podobnie jak SARS-CoV-2, jest w stanie wykorzystać swoje białko zbiorcze do infekowania komórek poprzez wiązanie się z receptorem zwanym enzymem konwertującym angiotensynę 2, który znajduje się w komórkach. Ludzie”. Kolejny niepokojący temat: ani surowica osób zaszczepionych przeciwko Covid-19, ani surowica zakażonych pacjentów nie zapewniają ochrony przed tym nowym wirusem.

ryzyko linku

„Na szczęście temu nowemu wirusowi brakuje pewnych genów, które są niezbędne do wywoływania chorób u ludzi” – mówi Michael Letko, wirusolog i główny autor tej pracy. Innymi słowy, nie będzie zawierał wszystkiego, co jest niezbędne do wywołania choroby w naszym ciele.

Jednak nic go nie uspokaja. Istnieje realne niebezpieczeństwo, że ten wirus się połączy, to znaczy jest związany z wirusem Covid-19, który rozwinął wszystko, co niezbędne do zarażania ludzi chorobą. W rzeczywistości „SARS-CoV-2 może wrócić do natury i być powiązany z wirusem takim jak Khosta-2, który może stać się bardziej niebezpiecznym wirusem” – dodaje.

Dlatego Michael Letko i jego współpracownicy zachęcają do badań nad szczepionkami o szerokim spektrum działania. Konkluduje: „Musimy opracować uniwersalne szczepionki, aby ogólnie chronić przed SARS-CoV, zamiast pracować nad znanymi wariantami SARS-CoV-2”.

READ  Rosję widziano z kosmosu na gorącym uczynku!