Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kilka hipotez wyjaśnia to zjawisko, które dotyka miliony ludzi

Kilka hipotez wyjaśnia to zjawisko, które dotyka miliony ludzi

Opublikowano w niedzielę 02 października 2022 o 07:00

Długotrwała choroba Covid objawia się objawami, takimi jak chroniczne zmęczenie, duszność, a nawet mgła mózgowa, po kilku miesiącach infekcji wirusem Covid-19 wiele zespołów na całym świecie pracuje nad zrozumieniem przyczyn.

„Covid Long” pozostaje tajemnicą do badań, nawet jeśli jest Na stole leży kilka hipotez aby to wyjaśnić. Zjawisko to, zarówno w 2020, jak i 2021 roku, dotknęło 145 milionów ludzi na całym świecie, zgodnie z amerykańskim Institute for Health Metrics and Evaluation.

Oczekuje się, że Europejczycy będą dotknięci „co najmniej 17 milionami ludzi”, zgodnie z ostatnimi szacunkami WHO. To by reprezentowało Od 10 do 20% osób którzy zarazili się wirusem.

Zmęczenie, kaszel, duszność, okresowa gorączka, utrata smaku i zapachu, trudności z koncentracją, depresja… Trwa co najmniej dwa miesiące. Zespół dotyka dwukrotnie więcej kobiet niż mężczyzn. „Nie ma objawów charakterystycznych dla długiej choroby Covid, ale nadal mają one pewne cechy: oni odwracają Ponieważ zmęczenie utrzymuje się w tle, wydaje się, że nasila je wysiłek intelektualny lub fizyczny i z czasem staje się rzadsze” – podsumowuje Olivier Rubino, specjalista chorób zakaźnych w Torcoing Hospital Center i wieloletni koordynator COVID w agencji.

Wiele zespołów na całym świecie pracuje nad zrozumieniem przyczyn tych objawów. Na przykład we Francji Hôtel-Dieu (AP-HP), Uniwersytet Paryski i Inserm rozpoczęły pod koniec 2020 r. badanie nad przedłużającym się Covidem w ramach grupy „ComPaRe”: „2500 pacjentów jest bardzo regularnie monitorowanych, co powinno pozwolić nam zrozumieć różnice w przejawach choroby na przestrzeni czasu” – wyjaśnia dr Vit-the Tran, współbadacz z grupą. Jednak różnorodność objawów i ich niespecyficzny charakter utrudniają badania. , Naukowcy badają kilka hipotez.

READ  Po czterech latach na Marsie misja InSight odniosła ogromny sukces

Kilka hipotez

Jeden z nich jest Trwałość wirusa w organizmie u niektórych osób. I tak na początku września badanie opublikowane w Clinical Infectious Diseases wykazało, że białko kolczaste (klucz, który umożliwia SARS-Cov 2 wnikanie do komórek, przypis red.) było obecne u pacjentów z przewlekłą chorobą Covid. Wskazuje to na replikację wirusa lub utrzymywanie się pozostałości wirusa długo po początkowej infekcji. Żywe wirusy lub pozostałości wirusa mogą utrzymywać aktywność zapalną, prawdopodobnie będąc źródłem objawów. Wyniki te jednak nie są Nie znalezione przez inne zespoły.

Są inne sposoby. Wirus zniknąłby po infekcji, ale początkowy stan zapalny, gdy już się zaczął, mógł spowodować infekcję Niedobór odpornościowy. Hipoteza „uszkodzenia tkanek” podnosi rolę pierwotnego epizodu zakaźnego w powstawaniu trwałych zmian w niektórych narządach. Badania wykazały również uszkodzenie naczyń krwionośnych w wyniku infekcji.

Kurs opieki w Hôtel-Dieu

Dla każdej z tych hipotez Dane nie są jeszcze zbyt mocne.” Nie znajdziemy ani jednego powodu, aby wyjaśnić długą chorobę Covida, mówi Olivier Rubino, obstawiając, że nie znajdziemy ani jednego powodu, aby wyjaśnić długą chorobę Covida. „Przyczyny mogą nie być wyłączne, mogą być powiązane, a nawet niektóre odnoszą sukces u tej samej osoby i są różne u różnych osób”, mówi. Dlatego trudno jest znaleźć rozwiązanie dla tych od dawna cierpiących na choroby pacjentów.

W Hôtel-Dieu w Paryżu na rok wprowadzono protokół o nazwie „CASPER” cykl pielęgnacyjny Dla pacjentów przez pół dnia: „Spotykają się ze specjalistą chorób zakaźnych lub internistą, psychiatrą, a potem z lekarzem specjalizującym się w rehabilitacji sportowej” – wyjaśnia prof. Brigitte Rank, internistka, inicjatorka tego obwodu. „W badaniu zespołu większość objawów można przypisać„ zaburzeniom czynnościowym somatycznym ” (objawy są spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem ośrodkowego układu nerwowego, przypis redaktora). Zachowanie to jest często związane z nadzorowaną aktywnością fizyczną”. „Pacjenci są wzywani ponownie po trzech miesiącach: większość z nich ma się lepiej, Ponad połowa z nich twierdzi, że jest wyleczona.” Szczegóły rangi profesora. „Ale około 15% wcale się nie poprawiło” – przyznaje.

READ  Picie dużej ilości wody, aby schudnąć: czy to skuteczne?