Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Katar negocjuje z talibami ponowne otwarcie lotniska w Kabulu

Lotnisko w Kabulu ma kluczowe znaczenie dla transportu pomocy medycznej i humanitarnej, której kraj potrzebuje więcej niż kiedykolwiek, kilka dni później Odejście ostatnich sił amerykańskich i koniec wojny dwudziestoletniej. Katar powiedział w czwartek, 2 września, aby współpracować z talibami, aby ponownie otworzyć witrynę. „Jesteśmy przekonani, że operacjami można zarządzać tak szybko, jak to możliwe”.Szef katarskiej dyplomacji Mohammed bin Abdulrahman Al Thani zapowiedział podczas konferencji prasowej w Doha, podkreślając, że„Nie zgadzam się” W tej sprawie nie została jeszcze sfinalizowana.

“Wciąż jesteśmy na etapie oceny. Nie ma jasnego wskazania, kiedy będzie działać z pełną wydajnością, ale ciężko pracujemy”Minister z Kataru dodał, którego kraj jest blisko związany z ruchem islamskich talibów, który przejął władzę w Kabulu 15 sierpnia.

jeśli Katar, Który wysłał Boeinga C-17A Globemaster do Kabulu w środę?Obecnie w centrum uwagi międzynarodowej społeczności znajduje się jego umiejętność nawiązania kontaktu z nowymi mistrzami Kabulu. Co więcej, to bogate państwo Zatoki odgrywało rolę mediatora w procesie pokojowym między rządem afgańskim a talibami przed przejęciem władzy przez islamistów.

„Bardzo ważne jest, aby talibowie zademonstrowali swoje zaangażowanie w zapewnienie bezpiecznego przejścia” [pour sortir du pays] swoboda przemieszczania się dla narodu afgańskiego”. Kontynuował, dodając, że rozmowy obejmowały także Turcję, „Jeśli w tym momencie może zapewnić pomoc techniczną”.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także W Afganistanie, dzień po opuszczeniu Stanów Zjednoczonych

W czerwcu Turcja złożyła wniosek o zabezpieczenie lotniska w Kabulu i prowadziła w tym celu negocjacje z Waszyngtonem, ale to było zanim talibowie przejęli kontrolę nad miastem. Dodał: „Są prośby o współpracę z nami od talibów i niektórych krajów do ponownego podboju [de l’aéroport]. Oceniamy je wszystkie.”Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Ankarze. „Ale najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa na lotnisku”., on dodał. Ona „Musi być zabezpieczony w sposób dający zaufanie społeczności międzynarodowej”.. Minister rozważał powierzenie tego zadania firmom prywatnym.

  • Wznowienie lotów humanitarnych ONZ

Rzecznik ONZ Stephane Dujarric powiedział w czwartek, że wznowiono loty humanitarne ONZ do północnego i południowego Afganistanu. Zarządzane przez Światowy Program Żywnościowy Organizacji Narodów Zjednoczonych umożliwiły „160 organizacji humanitarnych będzie kontynuować swoją żywotną działalność w afgańskich prowincjach”.Powiedział podczas codziennej konferencji prasowej w Nowym Jorku.

READ  Mubasher - Covid-19: „bezprecedensowa we Francji” operacja mająca na celu ograniczenie Bordeaux

Rzecznik dodał, że loty łączyły pakistański Islamabad z Mazar-i-Sharif (północ) i Kandaharem (południe). Trzy z nich zostały wykonane od 29 sierpnia.

Rzecznik powiedział, że w latach 2002-2021 loty ONZ obsługiwały ponad 20 miejsc docelowych w Afganistanie, a celem jest powrót do tego zasięgu po zapewnieniu bezpieczeństwa i finansowania operacji.

Gwarancje Światowego Programu Żywnościowego „Dokładamy wszelkich starań, aby jak najszybciej zwiększyć tempo operacji i zwiększyć liczbę miejsc docelowychpowiedział Stephane Dujarric. Ponadto budowany jest pomost lotniczy towarowy do transportu artykułów nieżywnościowych, takich jak artykuły medyczne i inne artykuły ratunkowe, tam, gdzie są najbardziej potrzebne. “

  • Czekam na powstanie pierwszego rządu demonstracji kobiet

Talibowie, 1 września 2021 r. na ulicach Kabulu.

Po piątkowych modlitwach talibowie mogą ogłosić utworzenie nowego rządu. W wywiadzie dla BBC Wiceszef biura talibów w Katarze Sher Mohammad Abbas Stanikzai powiedział w środę, że obie kobiety „Mogła mieć rolę” W tym rządzie, ale było “mało prawdopodobny” Niezależnie od tego, czy są mianowani na ministrów, czy na odpowiedzialne stanowiska.

Około 50 kobiet wyszło w czwartek na ulice w Heracie, kosmopolitycznej stolicy zachodniego Afganistanu, domagając się ich prawa do pracy i udziału kobiet w nowej władzy wykonawczej. Dodała: „Trwają rozmowy na temat utworzenia rządu, ale nie mówi się o uczestnictwie kobiet”.Basira Taheri, jedna z organizatorek imprezy, żałowała tego. Chcemy, aby talibowie konsultowali się z nami. Będziemy kontynuować nasze demonstracje, rozpoczęły się w Heracie, a wkrótce rozszerzą się na inne prowincje. “

Aby zagłębić się w szczegóły: W Afganistanie dowodzą tylko talibowie

Ten rodzaj publicznego wyrażania niezadowolenia jest nowością dla talibów, którzy bezlitośnie tłumili wszelką opozycję podczas poprzedniego reżimu. Przez kilka tygodni talibowie starali się prezentować bardziej umiarkowaną i otwartą twarz, aby zapewnić poszanowanie praw kobiet. W szczególności ogłosiliśmy, że mogą studiować na uniwersytecie, ale w klasach niekoedukacyjnych, a ostatnio zaprosiliśmy pracownice zdrowia do powrotu do pracy. Ale na razie te oświadczenia walczą o przekonanie.

  • Chiny mają ambasadę w Afganistanie

Rzecznik talibów powiedział w czwartek i piątek wieczorem, że Chiny obiecały pozostawić swoją ambasadę w Afganistanie otwartą. Abdul Salam Hanafi, członek Biura Politycznego Grupy Islamskiej w Doha w Katarze, Rozmawiał z Wu Jianghao, wiceministrem spraw zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej.Rzecznik firmy Suhail Shaheen ogłosił na Twitterze.

READ  Cztery miesiące po wejściu w życie Brexitu pojawiają się już trudności gospodarcze

„Chiński wiceminister potwierdził, że utrzyma swoją ambasadę w Kabulu, dodając, że nasze relacje będą się rozwijać (…) Chiny też będą kontynuować i zwiększać pomoc humanitarną, zwłaszcza w leczeniu Covid-19”, on dodał.

  • Wznów przelewy pieniężne

Amerykańska firma Western Union, specjalizująca się w przekazach pieniężnych, poinformowała w czwartek, że wznowiła działalność w Afganistanie. Zostali zawieszeni 18 sierpnia z powodu kontroli Talibów. Nasi klienci [vont pouvoir] Jeszcze raz wysyłaj pieniądze i wspieraj bliskich”Rzecznik firmy powiedział w oświadczeniu. Te przekazy pieniężne wysyłane przez członków rodziny mieszkających za granicą są niezbędne dla Afgańczyków.

Według Banku Światowego w 2020 r. wyniósł on około 789 milionów dolarów (czyli 665 milionów euro), przy produkcie krajowym brutto w tym samym roku szacowanym na 19,8 miliarda dolarów, czyli około 4%.

W zeszłym tygodniu Fundacja Waszyngtońska ogłosiła, że ​​zawiesi pomoc dla kraju w trakcie badań Sposób na zaangażowanie (…) Kontynuuj wspieranie narodu afgańskiego”.. Druga duża instytucja, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, ogłosił 18 sierpnia, że ​​zawiesza pomoc dla Afganistanu.

Nasz wybór artykułów o Afganistanie

Znajdź nasze artykuły na temat sytuacji w Afganistanie w przysięgamy.

Świat z AFP