Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kamoʻoalewa, półsatelitarna asteroida, uważana jest za kawałek księżyca

(469219) Kamoʻoalewa to oficjalna nazwa ziemskiego półksiężyca i według niektórych astronomów ten półsatelita naszej niebieskiej planety jest nie mniej niż częścią księżyca.

I terazAsteroida 2016 HO3 Wraca na przód sceny. Po raz pierwszy został odkryty 27 kwietnia 2016 r. przez teleskop Badając asteroidy Pan-Starrs 1 w Haleakalā na Hawajach, nie są one tylko członkiem rodziny asteroid Apollo. Oczywiście, jak wszystkie z ponad 14 000 znanych do tej pory obiektów tego typu, jest to jeden z Obiekty bliskie ziemi którego eliptyczna orbita ma wielką półoś większą niż 1 UA I na odległość Soleil Dla mnie dno skalne To mniej niż 1,017 AU. Ale 2016 HO3 to przede wszystkim półsatelita Ziemi, co oznacza, że ​​chociaż krąży wokół Słońca, to jego ruch powoduje, że porusza się on przez pewien czas tak, jakby krążył wokół Ziemi.

Animacja orbity wokół Słońca (na zielono) obiektu HO3 2016. Oczekuje się, że ta mała asteroida przez kilkaset lat pozostanie bardziej jak satelita Ziemi. © NASA, Laboratorium Napędów Odrzutowych

Od czasu odkrycia 2016 HO3 jest oficjalnie (469219) Kamoʻoalewa, nazwą wywodzącą się z języka hawajskiego i znalezioną w hymn Od stworzenia, które odnosi się do potomstwa, które podróżuje samotnie. Wiemy, że jego wielkość waha się od kilkudziesięciu do stu metrów. Więc jest to słabo oświetlony obiekt, więc Astronomowie Zaczął go badać za pomocą potężnego teleskopu, w tym przypadku Big Eyed Telescope na Mount Graham w południowej Arizonie. Znany jest w języku angielskim pod skrótem LBT, od duży teleskop lornetkowy. jej dwoje lustra Ma średnicę 8,4 metra i jest umieszczony na tym samym stojaku. Kamoʻoalewa jest około 4 miliony razy słabsza niż gwiazda słabsza od gwiazdyOko Człowiek widzi na ciemnym niebie. Ale przy tak dużych lustrach to wystarczy światło Może skupić się na nauce, na przykład widma z powierzchni ciała.

READ  TikTok umożliwia dziesięciominutowe filmy

Wyrzucony z kolizji księżycowej?

Właśnie podczas próby lepszego określenia jego składu zespół astronomów kierowany przez Bena Sharkeya, absolwenta nauk planetarnych na Uniwersytecie Arizony, doszedł do zdumiewającego wniosku. Ujawnia to w artykule opublikowanym w prestiżowym czasopiśmie Komunikacja przyroda Ziemia i środowisko.

Przez prawie trzy lata Ben Sharkey i jego koledzy starali się udowodnić, że to, co widział, nie może być prawdą, iw końcu pogodzili się nie tylko z prawdopodobieństwem, ale i prawdopodobieństwem.

duch światło odbite Na powierzchni Kamoʻoalewa odpowiada tylko to Skały księżycowe powróciły na Ziemię dzięki misjom Apollo. Nie uzyskano żadnych widm dla identycznych asteroid znajdujących się w pobliżu Ziemi.

Inną cechą Kamaloa jest kłótnia o pochodzenie Księżyca, a jego orbita również nie jest typowa dla NEO. Będziemy więc w obecności części naszego satelity, która została wyrzucona w nieokreślonym dniu z powodu późniejszego uderzenia o powierzchnię księżyc. Nie jest to samo w sobie czymś niezwykłym, ponieważ znajdujemy je na Ziemi meteoryty Co niewątpliwie ma pochodzenie księżycowe, gdy dokonujemy również porównań ze skałamiApollo.

Astronomowie uważają, że Kamoʻoalewa nie pozostanie półsatelitą Ziemi przez bardzo długi czas, być może przez kolejne 300 lat. Dotarłby na tę orbitę około 500 lat temu. Jednak wciąż mamy dużo czasu, aby go trochę odwiedzić – Chińczycy mają projekt.

Futura w gwiazdachTo niezapomniane miejsce spotkań miłośników astronomii i kosmosu. Każdego pierwszego dnia miesiąca spotkaj się z nami na pełną wycieczkę po efemerydach miesiąca z poradami, jak najlepiej obserwować, co dzieje się na niebie. Odcinek specjalny, publikowany co 15. każdego miesiąca, zaprosi do zapoznania się z konkretnym obiektem lub wydarzeniem, które będzie oznaczać nowości astronomiczne i kosmiczne.

Zainteresowany tym, co właśnie przeczytałeś?

READ  Zapomnij o Czarnym Piątku, Samsung robi świetny świąteczny prezent