Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kamerun rozpoczyna masową kampanię szczepień dzieci, „rewolucję”

Kamerun rozpoczyna masową kampanię szczepień dzieci, „rewolucję”

Kamerun jest pierwszym krajem na świecie, który przeprowadza „rutynowe” szczepienia przeciwko malarii. W 2023 r. w tym środkowoafrykańskim kraju odnotowano sześć milionów przypadków i 4000 zgonów.

opublikowany

aktualizować


Czas czytania: 5 minut

Szczepienie 6-miesięcznego dziecka w Sawie (Kamerun), luty 2024 (SOLENNE LE HEN / FRANCEINFO / RADIO FRANCE)

Światowa Organizacja Zdrowia zatwierdziła obecnie dwie szczepionki: jest to historyczny krok naprzód w walce z tą chorobą, która jest dokumentowana od czasów starożytnych, ale nadal dotyka około 250 milionów ludzi i spowodowała w zeszłym roku na świecie 600 000 zgonów. .

W Kamerunie szczepimy obecnie dzieci zamieszkujące obszary najbardziej dotknięte tym pasożytem. Do szpitala Sawa, położonego na wzgórzach otaczających stolicę Yaoundé, Henriette przyjechała zaszczepić swojego drugiego syna. W zeszłym roku jego najstarszy syn, także niemowlę, omal nie umarł na malarię: „Miał sześć miesięcy, wymiotował i miał bardzo wysoką temperaturęMówi. „Wiele osób nie wie, że to śmiertelne”.

Wymioty, gorączka, drgawki… W zeszłym roku w Kamerunie odnotowano sześć milionów przypadków malarii, a ten pasożyt przenoszony przez komary zabił 4000 osób, w większości dzieci. To oni są zatem adresatami tej szczepionki, która po raz pierwszy na świecie jest wstrzykiwana „rutynowo”, czyli włączana do kalendarza szczepień dzieci, na takiej samej zasadzie jak szczepionka BCG czy szczepionka przeciwko polio. .

Szczepienie jest dość akceptowane przez rodziców

Tego dnia Danielle Ekuto, która nadzoruje sesję szczepień, wyjaśnia proces około trzydziestu matkom z dziećmi w ramionach: „Szczepionka na malarię podawana jest w czterech dawkach. Twoje dziecko otrzyma jedną dawkę w wieku sześciu miesięcy, siedmiu miesięcy, dziewięciu miesięcy i dwóch lat. Wszystkie te dawki są naprawdę ważne, drogie panie”. !

Szczepionka na malarię jest bezpłatna, ale nie obowiązkowa. Pomimo plotek i fałszywych informacji na temat jej skuteczności i rzekomych skutków ubocznych wsparcie rodziców jest mocne, wyjaśnia Helen Quickham, która zarządza logistyką szczepionek w regionie: „W tej chwili nie spotkaliśmy się z żadnym przypadkiem odmowy. Rodzice się na to zgadzają, bo widzieli już wielu chorych na malarię. Chcą chronić swoje dzieci.”

Matki czekają na zaszczepienie swoich dzieci w szpitalu Sawa (Kamerun), luty 2024 r. (SOLENNE LE HEN / FRANCEINFO / RADIO FRANCE)

Wreszcie, proces szczepienia dzieci podejmuje działania Marie-Claire Enzomo Andela, pielęgniarka z ponad 30-letnim stażem: „Każdego dnia miałem nadzieję, że będzie szczepionka na malarię. Stało się to zanim przeszedłem na emeryturę !Cieszysz się. To zmieni życie Kamerunów. Było tak wiele zgonów, tak wiele dzieci…”

Szczepionki wciąż nie są doskonałe

Badania przeprowadzone w Kenii, Malawi i Ghanie pokazują, że szczepionka produkowana na przykład przez laboratorium GlaxoSmithKline i obecnie wstrzykiwana w Kamerunie nie zapobiega przenoszeniu malarii. Ale zapobiega 30% poważnych postaci i zgonów, potwierdza dr Leonard Kouadio, jeden z liderów UNICEF w Kamerunie, który częściowo organizuje to szczepienie: „Jeśli zapobiegniemy 30% zgonów wśród dzieci poniżej piątego roku życia, będzie to naprawdę duża liczba ! „Goniliśmy za tą szczepionką od ponad 50 lat, więc jest to rewolucja”.

Specjaliści podkreślają, że te dwie szczepionki, jedna opracowana przez laboratorium GlaxoSmithKline, a druga opracowana przez Uniwersytet Oksfordzki, to pierwszy krok. Są to narzędzia dodatkowe, ale w żadnym wypadku nie powinniśmy rezygnować z innych sposobów walki z malarią. „Musimy utrzymać i zintensyfikować inne środkiDoktor Quadio mówi: Na przykład używanie impregnowanych moskitier lub usuwanie chwastów wokół domów w celu zniszczenia wszystkiego, co mogłoby służyć jako wylęgarnia komarów.

To bezpłatne szczepienie jest wdrażane pod przewodnictwem i finansowaniem Światowej Organizacji Zdrowia, UNICEF oraz Światowego Sojuszu na rzecz Szczepionek i Szczepień (GAVI), które rozprowadziło miliardy szczepionek na Covid-19 w szczególności wśród biednych krajów. Po Kamerunie dwanaście krajów afrykańskich będzie oferować rutynowe szczepienia dzieciom: Burkina Faso już przez kilka dni, następnie w nadchodzących tygodniach Benin, Demokratyczna Republika Konga, Sierra Leone, Niger… Kraje azjatyckie i Indie również badają możliwość możliwość. Wkrótce szczepienie na malarię.

READ  Aktor Tom Cruise leci w kosmos na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, aby nakręcić film