Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jest to historyczne zwycięstwo Chin, które podnosi zasłonę znad ukrytej strony Księżyca

Jest to historyczne zwycięstwo Chin, które podnosi zasłonę znad ukrytej strony Księżyca

Wiadomości GVTech Jest to historyczne zwycięstwo Chin, które podnosi zasłonę znad ukrytej strony Księżyca

dzielenie się :


Powrót chińskiej sondy Chang’e-6 na Ziemię stanowi historyczny kamień milowy w chińskim programie kosmicznym. Rzeczywiście, ten ostatni przywiózł na naszą planetę pierwsze próbki z ukrytej strony Księżyca. Idealne zakończenie bardzo złożonej misji.

Podobnie jak wiele innych krajów dzisiaj, Chiny rozpoczęły wyścig o dotarcie na Księżyc kilka lat temu. NASA i Europejska Agencja Kosmiczna są dobrze umiejscowione, ale teraz musimy wyraźnie polegać na Chinach, którym właśnie udało się zrealizować jedną ze swoich najbardziej ambitnych misji.

W maju ubiegłego roku chińska agencja kosmiczna CNSA wysłała sondę na satelitę Ziemi. Sonda ta, zwana Chang’e-6, ma na celu przeprowadzenie serii eksperymentów i sprowadzenie próbek z Księżyca na Ziemię. Pierwszy decydujący krok nastąpił 2 czerwca, kiedySonda pomyślnie wylądowała na powierzchni Księżyca. Cała misja musi zostać jeszcze ukończona.

Bardzo ambitna 53-dniowa misja

Kiedy 2 czerwca sonda Chang’e-6 wylądowała w Basenie Antarktycznym-Aitken, Celem CNSA było zebranie materiału księżycowego z ukrytej strony gwiazdy. To miejsce jest jeszcze rzadko poruszane i nie bez powoduWykonywanie tam misji kosmicznych jest bardzo złożone : Faktycznie, komunikacja jest tam bardzo utrudniona, tym bardziej, że nie widać jej z Ziemi, jak sugeruje jej nazwa.

Okazuje się, że faktycznie 4 czerwca chińska sonda pomyślnie zakończyła drugą fazę swojej misjiPobierając oczekiwane próbki. To wtedy Szybko wrócił na Ziemię : „Chang’e-6 wystartowała z powierzchni Księżyca we wtorek rano, niosąc próbki pobrane z niewidocznej strony Księżyca, co jest bezprecedensowym osiągnięciem w historii eksploracji Księżyca przez człowieka”.Oficjalna agencja informacyjna Xinhua poinformowała tego dnia.

Sonda powróciła na Ziemię 25 czerwca : Wylądował w regionie Mongolii Wewnętrznej położonym w północnych Chinach. Próbki można pomyślnie odzyskać.

READ  Światowa Organizacja Zdrowia apeluje o szczepionkę przeciwko bakteriom, które co roku zabijają 150 000 dzieci
Jest to historyczne zwycięstwo Chin, które podnosi zasłonę znad ukrytej strony Księżyca

Sekrety Księżyca zostaną wkrótce ujawnione?

Dzięki próbkom pobranym przez sondę Chang’e-6 Chińscy naukowcy muszą dowiedzieć się więcej o ewolucji Księżyca od czasu jego powstania. Według CNSA mogą one pomóc w lepszym zrozumieniu „Pochodzenie Układu Słonecznego”Dostarczają jednak także cennych informacji, które mogą pomóc w przyszłych misjach na Księżycu.

Chiny już tam siebie widzą: planują wysłać załogową misję na Księżyc do 2030 r., mając konkretny cel zbudowania tam bazy. Kraj nie będzie w tej kwestii osamotniony, ale być może nadchodzące odkrycia dadzą mu przewagę…