Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jedno z badań wykazało, że ta emocja i tylko ta emocja prowadzi do zawałów serca i udarów mózgu

Jedno z badań wykazało, że ta emocja i tylko ta emocja prowadzi do zawałów serca i udarów mózgu

W badaniu kardiologicznym zbadano wpływ różnych emocji na funkcjonowanie naczyń krwionośnych i wniosek jest jasny: dana emocja jest znacznie bardziej toksyczna dla naszego serca, niż nam się wydaje.

Emocja to prymitywna i natychmiastowa reakcja wewnętrzna, która ma wpływ na naszą psychikę, a nawet na nasze ciało. Na przykład stres może powodować kołatanie serca, nieśmiałość może powodować zaczerwienienie policzków, a nawet wstręt może powodować nudności. Rozróżniamy emocje pozytywne (radość, duma, spokój itp.) i emocje negatywne (zazdrość, strach, smutek itp.).

Oprócz tych reakcji trzewnych amerykańscy badacze zastanawiali się, czy negatywne emocje, takie jak złość, smutek i niepokój, mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie naczyń. Ich wyniki opublikowano w czasopiśmieDziennik Amerykańskiego Towarzystwa KardiologicznegoAby wyciągnąć wnioski, podzielili 280 uczestników i losowo przydzielili ich do jednego z następujących czterech 8-minutowych zadań emocjonalnych:

  1. – Przywołanie osobistych wspomnień związanych z niepokojem
  2. Przeczytaj serię bolesnych zdań, które wywołują smutek
  3. Przypomnij sobie osobiste wspomnienie, które wywołało ich złość
  4. Policz do 100, aby wywołać neutralny stan emocjonalny

Przed i po wykonaniu tych zadań badacze obserwowali stan komórek śródbłonka, czyli komórek wyściełających wnętrze naczyń krwionośnych i odgrywających między innymi aktywną rolę w kontrolowaniu napięcia naczyń, a tym samym lokalnego przepływu krwi. Pod koniec badania zauważyli, że smutek i niepokój nie zmieniły się w tych komórkach w porównaniu z zadaniem neutralnym.

Z drugiej strony „Pobudzenie w stanie gniewu prowadzi do przerwania naczyń krwionośnych, chociaż nie rozumiemy jeszcze, co może powodować tę zmianę”. powiedział dr Shimbo, główny autor badania. „Słaba funkcja naczyń krwionośnych wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zawałów serca i udarów mózgu”. On pamięta. Dlatego wystarczy krótki napad złości, aby zakłócić krążenie krwi. „Co się stanie, jeśli wpadniesz w złość 10 000 razy w życiu? To chroniczne uszkodzenie tętnic może ostatecznie doprowadzić do trwałych uszkodzeń”. – pyta zmartwiony doktor Shimbo.

„To badanie stanowi uzupełnienie rosnącej bazy dowodów sugerujących, że zdrowie psychiczne może wpływać na zdrowie układu sercowo-naczyniowego oraz że ostre i intensywne stany emocjonalne, takie jak złość i stres, mogą prowadzić do zdarzeń sercowo-naczyniowych”. Ekspert kontynuuje. Według naukowców odkrycia te powinny zachęcić osoby doświadczające dużej ilości gniewu do poszukiwania terapii behawioralnych.

READ  Wielka Brytania: wykryto 7 przypadków małpiej ospy... Czy powinniśmy się martwić?