Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Japoński miliarder „podekscytowany jak dziecko” przed udaniem się w kosmos

Wysłano we wtorek 07 grudnia 2021 o 09:57

Japoński miliarder Yusaku Maezawa powiedział, że był „podekscytowany jako dziecko” we wtorek, dzień przed lotem na Międzynarodową Stację Kosmiczną, lotem na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego, aby zaznaczyć powrót Moskwy na rynek turystyki orbitalnej.

Ekscentryczny 46-letni biznesmen, który zbił fortunę w Internecie, w środę rano będzie siedział w rakiecie Sojuz ze swoim drugim pilotem Yuzo Hirano i astronautą Aleksandrem Misurkinem. Dwaj Japończycy spędzą następnie 12 dni na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

„Jestem podekscytowany jak dziecko przed szkolną wycieczką” – powiedział Maezawa na konferencji prasowej w Bajkonurze, rosyjskiej bazie kosmicznej w Kazachstanie, gdzie rozpocznie się w środę.

„Naprawdę chcę zobaczyć Ziemię z kosmosu i doświadczyć zerowej grawitacji, jak przestrzeń zmienia ludzi i jak ja zmienię się po tej podróży” – dodał.

W ciągu 12 dni Hirano będzie musiał nagrać wideo z pobytu i interakcji dwóch mężczyzn na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Miliarder sporządził listę 100 rzeczy, które chciał osiągnąć.

Kosmonauta Alexander Misorkin, który poprowadzi Sojuz, uważał, że harmonogram jego towarzyszy będzie napięty: „Zrobienie wszystkiego będzie wyzwaniem”. Zaplanował „przyjacielskie” mecze badmintona z kosmicznym turystą.

Lot odbywa się w krytycznym momencie dla rosyjskiego przemysłu lotniczego, który od lat nękany jest przez skandale i konkurencję z prywatnymi amerykańskimi graczami, w tym Space X miliardera Elona Muska, który obecnie przewozi pasażerów na Międzynarodową Stację Kosmiczną i rozpoczął turystykę kosmiczną .

W 2000 roku Rosja, we współpracy z Space Adventures, sprzedawała już miejsca na Sojuz bardzo bogatym osobistościom, ale minęła ponad dekada od zorganizowania takich wycieczek.

Ponadto Rosja wysłała w październiku reżysera i aktorkę na Międzynarodową Stację Kosmiczną, aby nakręcił pierwszy w historii orbity film fabularny, który miał konkurować z podobnym projektem wypożyczonym Tomowi Cruise.

READ  „Rój” czarnych dziur przemieszcza się obecnie przez Drogę Mleczną