Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jak Polska niszczy swoje cele fotowoltaiczne

Jak Polska niszczy swoje cele fotowoltaiczne

Koniec z rachunkami za prąd dla Małgorzaty! Panele słoneczne produkują energię od września 2020 r. w jego domu w Niepołomycach, 30-tysięcznej miejscowości na wschód od Krakowa. „W zeszłym roku wyprodukowaliśmy wszystko, czego potrzebowaliśmy », ta wychowawczyni była zadowolona i zdecydowała się na zakup tego sprzętu z mężem.

Nie jest jedyną, która wybrała to rozwiązanie. W jego mieście instalacje fotowoltaiczne stały się powszechne, na dachach czy ogródkach, nawet w prywatnych domach. ” Zdecydowaliśmy się zainwestować ze względów ekologicznych, ale żeby zaoszczędzić pieniądze, bo zainstalowaliśmy klimatyzację „, zauważa ten telepracownik. Według aplikacji, którą zainstalował na swoim telefonie, zainstalowanie jej pozwoliło zaoszczędzić 7,2 tony ekwiwalentu CO.2.

Energia elektryczna wzrosła dziesięciokrotnie w ciągu 3 lat

W Polsce fotowoltaika przeżywa w ostatnich latach szybki rozwój. Według Agencji Rynku Energii od maja 2019 r. zainstalowana energia elektryczna wzrosła dziesięciokrotnie do 10,2 gigawatów (GW) w maju 2022 r. Prognozy polskiego rządu dotyczące 7,3 GW do 2030 r. zawarte w planie klimatycznym do 2021 r. zostały zniweczone.

Mało znany kraj węglowy pod względem transformacji energetycznej awansował do pierwszej dziesiątki pod względem największej zainstalowanej mocy w 2021 r., według Solar Power Europe, który „ Miła niespodzianka Polska, Hiszpania i Holandia należą do trzech krajów europejskich, które najszybciej rozwinęły to źródło energii w ubiegłym roku, robiąc szybkie postępy.

Obecnie głównymi producentami energii słonecznej w Polsce są „prosumenci” (producenci-konsumenci).

W Polsce instalację fotowoltaiczną posiada ponad milion gospodarstw domowych. Z 7,8 GW zainstalowanej mocy, Polska ma obecnie „prosumentów” (producent-konsumenci) jako głównych producentów energii słonecznej. Od stycznia do maja 2022 r. 3,7% polskiej produkcji energii elektrycznej pochodziło z fotowoltaiki.

Rząd promuje fotowoltaikę jako bardziej efektywny sposób pokrywania letniego zużycia energii elektrycznej Andrzej Guła, szef ruchu antysmogowego i szef polskiej organizacji pozarządowej Environmental Economics.

Wzrost dotacji i opłat energetycznych

Jak wynika z badania opublikowanego przez Wyższą Szkołę Informacji i Zarządzania na Uniwersytecie Rzeszowskim i Vistula, dynamika jest szczególnie silna w trudnych gospodarczo regionach na południu i wschodzie Polski. Jak wytłumaczyć ten boom?

Głównym motorem inwestycji w fotowoltaikę są dotacje i poszukiwanie oszczędności energii, ponieważ koszt energii elektrycznej z elektrowni węglowych rośnie. ”, wyjaśnia współautorka badania Justina Perniak-Woony.

Za instalacje od 2 do 10 kW polski rząd zapłacił 5000 złotych (1092 euro) w 2019 i 2020 roku, a następnie 3000 złotych (655 euro) w 2021 roku, do limitu 50% kosztów instalacji. Małgorzata otrzymała od państwa 5000 zł na sfinansowanie instalacji, co kosztowało go w sumie 20 000 (około 4200 euro).

READ  Kraina oporu artystów polskich, białoruskich i ukraińskich

Oprócz tych pomocy istnieje system fakturowania netto (Miara netto) jest bardzo korzystna dla rozwoju fotowoltaiki, ponieważ umożliwia obywatelom odliczanie od rachunku (energii elektrycznej, którą kupują, gdy ich panele nie produkują lub nie produkują wystarczającej ilości) kilowatów, które wytwarzają, przekraczając bieżące zapotrzebowanie. Wysłane przez globalną sieć. Dzięki temu systemowi rekompensat Marcosata nie musi już kupować energii elektrycznej, ponieważ ilość zużywanej odpłatnie energii elektrycznej nie przekracza 80% odkupionych od niej nadwyżek.

Spodziewane jest spowolnienie

Jednak zdaniem niektórych obserwatorów ten pęd w kierunku fotowoltaiki prawdopodobnie znacznie osłabnie. Od kwietnia 2022 r. system się zmieni Rozliczenia netto Okazuje się, że jest znacznie mniej atrakcyjny niż stary. ” Nowy system jest dość nieoczekiwany dla osób prywatnych, które muszą sprzedawać po cenach hurtowych bez podatków, ale kupują energię elektryczną po cenach detalicznych z VAT. – wyjaśnia Andrzej Guła, który szacuje, że okres zwrotu tej inwestycji wydłuży się z 7 do 13 lat.

Ubóstwo energetyczne ponownie rośnie w Polsce, dotykając w 2020 r. 10% gospodarstw domowych

Jednym z oficjalnych powodów uzasadniających tę reformę jest niezdolność polskiej sieci elektroenergetycznej do wchłonięcia tej nadwyżki energii. Rząd dotuje teraz rozwiązania energooszczędne, ale są one zbyt drogie dla osób fizycznych.

To ogromna niesprawiedliwość społeczna, która wydarzyła się w czasie, gdy fotowoltaika stała się atrakcyjna dla skromniejszych rodzin, które odłożyły pieniądze na inwestycje. – kontynuuje Andrzej Guła, który podejrzewa też lobbing ze strony firm energetycznych.

Pomimo jednych z najniższych cen energii elektrycznej w Europie, ubóstwo energetyczne w Polsce ponownie rośnie, dotykając w 2020 r. 10% gospodarstw domowych. Rosyjski gaz i węgiel.