Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jak owad, zidentyfikowany w 67 oddziałach, skolonizował Francję?

Na północ. Nabycie ziemi. Co roku trochę więcej. Aedes albopictus jest już powszechnie spotykany we Francji, znany jako komar tygrysiJego kolonizacja trwa nadal: 67 dywizji zostało postawionych w stan gotowości przez Mosquito Vigilance, co stanowi wzrost o trzy w ciągu ostatniego roku.

Jak wytłumaczymy ewolucję komara tygrysiego we Francji? Czy powinniśmy się tym martwić?

Rozszerzony kolonializm

Meurthe-et-Moselle, Val-d’Oise i Loiret to trzy dodatkowe sekcje, w których „oficjalnie ogłoszono powstanie i działalność komara tygrysiego”, odnosi się do moustiques czujności, potwierdzając dane z karta opublikowane przez Ministerstwo Zdrowia. W sumie „Prawie 70% administracji miejskich jest pod wpływem kolonializmu, dodaje Taras Obserwacyjny. Dlatego kontynuuje wspinaczkę do kraju, prawie dwie trzecie południa jest w pełni skolonizowane”. Jednak „ich obecność nie jest taka sama na całym terytorium: podczas gdy hrabstwa czerwonego czuwania w północnej części są uważane za słabo skolonizowane (w grę wchodzi mniej niż 40% populacji), południowa trzecia jest teraz prawie całkowicie dotknięta” – zauważa. Czujne komary.

„Od momentu wykrycia komara tygrysiego na wydziale jest on w stanie gotowości (żółty, pomarańczowy lub czerwony w zależności od tego, jak daleko się znajduje), wyjaśnia. 20 minut Anna Bella Velux, entomolog specjalizująca się w komarach tygrysich w Instytut Pasteura. Nie oznacza to jednak, że zagęszczenie jest tam tak wysokie, jak w najbardziej dotkniętych obszarach, takich jak Montpellier czy Nicea, gdzie już stał się szkodnikiem. Tam, będąc na dworze, jesteśmy ugryzieni częściej, także w ciągu dnia, w przeciwieństwie do klasycznego komara – culexa – który gryzie tylko po zmroku. W nowych sekcjach, które zostały w nich zidentyfikowane, nie osiągnęliśmy tego etapu.”

Kwestia zmiany klimatu (i nas)

Ale jak wytłumaczymy ewolucję tego owada wcześniej znalezionego na terytoriach zamorskich? „Zmiany klimatyczne, związane z globalizacją, urbanizacją i wylesianiem, przyczyniają się do wzrostu przenoszenia chorób przenoszonych przez wektory, szczególnie tych przenoszonych przez komara Aedes albopictus, który krąży od kilku lat w Europie i Francji” – stwierdzają. zdrowie publiczne Francja.

READ  Najpiękniejsze zdjęcia z całego świata

„Komar tygrysi jest we Francji od 2004 roku. Od tego czasu stopniowo skolonizował miasto, odcinek po odcinku, choć początkowo go tam nie było, wspomina Anna-Bella Failloux. Nauczył się dostosowywać do środowiska, które kolonizuje, w którym nie ma konkurencji. realne.” Entomolog wyjaśnia, że ​​„jeśli rozprzestrzenił się tak bardzo we Francji, to dlatego, że jest blisko związany z działalnością człowieka. Ze względu na swoją biologię kwalifikuje się jako gatunek inwazyjny: składa jaja, które są w stanie wytrzymać ekstremalne warunki, zarówno zimno i suszy.Po kilku miesiącach składania jaja, niezależnie od tego, czy jajko jest trzymane w bardzo niskich temperaturach, czy też suszy się tygodniami w dużym upale, gdy będzie trochę wody, zamieni się w larwę komara. podróżują w formie jajek, czy to przy roślinach w ruchu, czy pod oponami. Nie zapominając o wszystkich zbiornikach na wodę – doniczkach, konewkach i innych spodkach – w naszych ogrodach, które stanowią dużą część miejsc lęgowych, są to środowiska, w których występują komary przyjdą złożyć jaja i się rozprzestrzenić. Wszystko to oznacza, że ​​jesteśmy bardzo zaangażowani w rozprzestrzenianie się tego komara bez naszej wiedzy”.

Połączenie czynników klimatycznych i ludzkich, które Wolałbyś to skolonizować?. „Coraz częściej pogoda jest przyjemna na początku roku, a później chłodniejsza, a sezon na komary tygrysie trwa od maja do listopada w regionach północnych, szczegóły Anna-Bella Failloux. Ale na południu można je znaleźć prawie przez cały rok” .

wirus przenoszący komary

Jednak komar tygrysi „może przenosić wirusy gorączka DengaI Czikungunia I Zika „, potwierdza zdrowie publiczne we Francji. Czy powinniśmy się martwić jego postępami i jego strachem? epidemie wirusowe ? „W Wielkiej Francji trzeba wyjaśnić sprawę. Na naszych szerokościach geograficznych nie ma zbyt wielu obaw, które można porównać z sytuacją komara tygrysiego na terytoriach zamorskich, jak zapewnia entomolog. Sytuacja we Francji jest prosta : te wirusy nie istnieją. Na miejscu, należy zaimportować. Ponad dwa lata po pandemii COVID-19Wraz ze wznowieniem ruchu ludzi możemy spodziewać się, że wirus zostanie zaimportowany przez osoby powracające z obszarów, po których normalnie podróżują. Niektórzy zostaną tam ugryzieni, a niektórzy zostaną zarażeni. Jeśli ci ludzie zostaną ponownie ukąszeni przez komara tygrysiego po powrocie do Francji, wirus się w nich rozmnoży (a raczej tak, ponieważ to samica gryzie). Kilka dni później komar wstrzykuje wirusa do swojej śliny przez ugryzienie innej osoby”.

READ  Łącząc się, czarne dziury są napędzane z dużą prędkością

Mogło to spowodować miejscowe przypadki dengi, Zika i Czikungunia We Francji Anna Bella Velo dowodzi, że komar tygrysi jest wektorem infekcji. Ale to prowadzi tylko do pojawienia się pojedynczych przypadków: obserwowane maksimum to dwanaście Przypadek chikungunya w Montpellier W 2014 r. Z kolei we Włoszech w 2017 r. doszło do epidemii, w której w regionie Rzymu odnotowano ponad 300 przypadków tego wirusa. Więc transmisja jest możliwa. Ale ponieważ dzięki strażnikom i operatorom mamy bardzo skuteczny system monitorowania przeciw komaromUdaje nam się od początku ograniczyć przenoszenie infekcji i zapobiegać epidemiom”.

Pod warunkiem, że jednostki wykonają swoją część. Jednak „Nie zawsze jest to łatwe do wykrycia. Ale ponieważ Epidemie wirusowe na terytoriach zamorskichLudzie są bardziej świadomi: wiedzą, że kiedy komar ma czarno-białe paski na nogach, to na pewno jest to komar tygrysi i może przenosić choroby, jak podsumowuje entomolog. Z drugiej strony powiązanie tego gryzącego komara z miejscami rozrodu, które wbrew sobie tworzymy, jest bardziej złożone. Jeśli nie urodziliśmy się z żadnym lubZabijamy ichUnikamy tego. Nie wolno nam więc wpadać w panikę, ale musimy uważać, aby nie zachęcać do jej rozprzestrzeniania się”.