Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jak owad, zidentyfikowany w 67 oddziałach, skolonizował Francję?

Jak owad, zidentyfikowany w 67 oddziałach, skolonizował Francję?

Na północ. Nabycie ziemi. Co roku trochę więcej. Aedes albopictus jest już powszechnie spotykany we Francji, znany jako komar tygrysiJego kolonizacja trwa nadal: 67 dywizji zostało postawionych w stan gotowości przez Mosquito Vigilance, co stanowi wzrost o trzy w ciągu ostatniego roku.

Jak wytłumaczymy ewolucję komara tygrysiego we Francji? Czy powinniśmy się tym martwić?

Rozszerzony kolonializm

Meurthe-et-Moselle, Val-d’Oise i Loiret to trzy dodatkowe sekcje, w których „oficjalnie ogłoszono powstanie i działalność komara tygrysiego”, odnosi się do moustiques czujności, potwierdzając dane z karta opublikowane przez Ministerstwo Zdrowia. W sumie „Prawie 70% administracji miejskich jest pod wpływem kolonializmu, dodaje Taras Obserwacyjny. Dlatego kontynuuje wspinaczkę do kraju, prawie dwie trzecie południa jest w pełni skolonizowane”. Jednak „ich obecność nie jest taka sama na całym terytorium: podczas gdy hrabstwa czerwonego czuwania w północnej części są uważane za słabo skolonizowane (w grę wchodzi mniej niż 40% populacji), południowa trzecia jest teraz prawie całkowicie dotknięta” – zauważa. Czujne komary.

„Od momentu wykrycia komara tygrysiego na wydziale jest on w stanie gotowości (żółty, pomarańczowy lub czerwony w zależności od tego, jak daleko się znajduje), wyjaśnia. 20 minut Anna Bella Velux, entomolog specjalizująca się w komarach tygrysich w Instytut Pasteura. Nie oznacza to jednak, że zagęszczenie jest tam tak wysokie, jak w najbardziej dotkniętych obszarach, takich jak Montpellier czy Nicea, gdzie już stał się szkodnikiem. Tam, będąc na dworze, jesteśmy ugryzieni częściej, także w ciągu dnia, w przeciwieństwie do klasycznego komara – culexa – który gryzie tylko po zmroku. W nowych sekcjach, które zostały w nich zidentyfikowane, nie osiągnęliśmy tego etapu.”

Kwestia zmiany klimatu (i nas)

Ale jak wytłumaczymy ewolucję tego owada wcześniej znalezionego na terytoriach zamorskich? „Zmiany klimatyczne, związane z globalizacją, urbanizacją i wylesianiem, przyczyniają się do wzrostu przenoszenia chorób przenoszonych przez wektory, szczególnie tych przenoszonych przez komara Aedes albopictus, który krąży od kilku lat w Europie i Francji” – stwierdzają. zdrowie publiczne Francja.

READ  Covid: zgodnie z badaniem szczepionki informacyjne RNA chronią 17 razy więcej niż naturalna odporność uzyskana z infekcji

„Komar tygrysi jest we Francji od 2004 roku. Od tego czasu stopniowo skolonizował miasto, odcinek po odcinku, choć początkowo go tam nie było, wspomina Anna-Bella Failloux. Nauczył się dostosowywać do środowiska, które kolonizuje, w którym nie ma konkurencji. realne.” Entomolog wyjaśnia, że ​​„jeśli rozprzestrzenił się tak bardzo we Francji, to dlatego, że jest blisko związany z działalnością człowieka. Ze względu na swoją biologię kwalifikuje się jako gatunek inwazyjny: składa jaja, które są w stanie wytrzymać ekstremalne warunki, zarówno zimno i suszy.Po kilku miesiącach składania jaja, niezależnie od tego, czy jajko jest trzymane w bardzo niskich temperaturach, czy też suszy się tygodniami w dużym upale, gdy będzie trochę wody, zamieni się w larwę komara. podróżują w formie jajek, czy to przy roślinach w ruchu, czy pod oponami. Nie zapominając o wszystkich zbiornikach na wodę – doniczkach, konewkach i innych spodkach – w naszych ogrodach, które stanowią dużą część miejsc lęgowych, są to środowiska, w których występują komary przyjdą złożyć jaja i się rozprzestrzenić. Wszystko to oznacza, że ​​jesteśmy bardzo zaangażowani w rozprzestrzenianie się tego komara bez naszej wiedzy”.

Połączenie czynników klimatycznych i ludzkich, które Wolałbyś to skolonizować?. „Coraz częściej pogoda jest przyjemna na początku roku, a później chłodniejsza, a sezon na komary tygrysie trwa od maja do listopada w regionach północnych, szczegóły Anna-Bella Failloux. Ale na południu można je znaleźć prawie przez cały rok” .

wirus przenoszący komary

Jednak komar tygrysi „może przenosić wirusy gorączka DengaI Czikungunia I Zika „, potwierdza zdrowie publiczne we Francji. Czy powinniśmy się martwić jego postępami i jego strachem? epidemie wirusowe ? „W Wielkiej Francji trzeba wyjaśnić sprawę. Na naszych szerokościach geograficznych nie ma zbyt wielu obaw, które można porównać z sytuacją komara tygrysiego na terytoriach zamorskich, jak zapewnia entomolog. Sytuacja we Francji jest prosta : te wirusy nie istnieją. Na miejscu, należy zaimportować. Ponad dwa lata po pandemii COVID-19Wraz ze wznowieniem ruchu ludzi możemy spodziewać się, że wirus zostanie zaimportowany przez osoby powracające z obszarów, po których normalnie podróżują. Niektórzy zostaną tam ugryzieni, a niektórzy zostaną zarażeni. Jeśli ci ludzie zostaną ponownie ukąszeni przez komara tygrysiego po powrocie do Francji, wirus się w nich rozmnoży (a raczej tak, ponieważ to samica gryzie). Kilka dni później komar wstrzykuje wirusa do swojej śliny przez ugryzienie innej osoby”.

READ  Jak bliscy mogą pomóc osobie chorej na katatonię?

Mogło to spowodować miejscowe przypadki dengi, Zika i Czikungunia We Francji Anna Bella Velo dowodzi, że komar tygrysi jest wektorem infekcji. Ale to prowadzi tylko do pojawienia się pojedynczych przypadków: obserwowane maksimum to dwanaście Przypadek chikungunya w Montpellier W 2014 r. Z kolei we Włoszech w 2017 r. doszło do epidemii, w której w regionie Rzymu odnotowano ponad 300 przypadków tego wirusa. Więc transmisja jest możliwa. Ale ponieważ dzięki strażnikom i operatorom mamy bardzo skuteczny system monitorowania przeciw komaromUdaje nam się od początku ograniczyć przenoszenie infekcji i zapobiegać epidemiom”.

Pod warunkiem, że jednostki wykonają swoją część. Jednak „Nie zawsze jest to łatwe do wykrycia. Ale ponieważ Epidemie wirusowe na terytoriach zamorskichLudzie są bardziej świadomi: wiedzą, że kiedy komar ma czarno-białe paski na nogach, to na pewno jest to komar tygrysi i może przenosić choroby, jak podsumowuje entomolog. Z drugiej strony powiązanie tego gryzącego komara z miejscami rozrodu, które wbrew sobie tworzymy, jest bardziej złożone. Jeśli nie urodziliśmy się z żadnym lubZabijamy ichUnikamy tego. Nie wolno nam więc wpadać w panikę, ale musimy uważać, aby nie zachęcać do jej rozprzestrzeniania się”.