Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na Marsie wytrwałość dociera do obszaru prawdy i wreszcie dociera do celu

Zespoły NASA z niepokojem medytują, gdy ich ulubiony łazik zbliża się do słynnej Delty, głównego celu misji, mając nadzieję na znalezienie śladów poprzednich wcieleń.

Od czasu lądowania na Marsie łazik jest głównym bohaterem fantastycznej sagi naukowej. NASA poważnie podchodzi do swoich przygód i współpracy z Ingenuity, małym helikopterem, który również nadal czyni cuda. Zbliżają się teraz do najważniejszego etapu swojej misji.

Przez nieco ponad miesiąc ten zszokowany duet wyruszył w długą podróż, aby dotrzeć do krawędzi krateru Jezero, starożytnego jeziora, w którym 18 lutego wylądowały oba mechanizmy. Tam znajdą główny cel misji, która zabrała ich na Marsa, starożytną deltę, w której sonda ma nadzieję znaleźć istotne odciski palców związane z przeszłym życiem. To tutaj naukowcy uważają, że mają największą szansę na znalezienie tych słynnych bio-odcisków palców, zakładając, że istnieją.

Kulminacja niebezpiecznej podróży

Na szczęście ta ostatnia część podróży zapowiada się mniej skomplikowana niż poprzednia. Do tej pory NASA musiała zachować szczególną czujność. Wytrwałość obserwowała, jak źrenica jej oka pomaga jej odnaleźć drogę przez motywy Czerwonej Planety.

Na szczęście łazik mógł polegać na kreatywności. Zawsze tak odważny mini chopper nadal przekracza wszelkie oczekiwania. Teraz działa jako osobisty reflektor łazika. W dużej mierze dzięki swoim wyprawom, jego przyjacielowi udało się uniknąć ostrych skał, kieszeni piasku i innych geologicznych pułapek Marsa, aby dotrzeć do bram delty.

Jednak pomimo swojej wszechstronności lot nie był łatwy dla maleńkiego drona. NASA musiała zachować szczególną czujność w ciągu ostatnich kilku tygodni, przejeżdżając przez bardzo trudne i często złożone warunki pogodowe (Zobacz nasz artykuł).

Widok z lotu ptaka na deltę. Niebieska strzałka wskazuje miejsca kreatywności i wytrwałości. Łazik wkrótce będzie wspinał się po zboczu w poszukiwaniu danych biometrycznych. ©NASA/JPL

Agencja wstrzymała nawet oddech, gdy na chwilę straciła kontakt ze swoim ochroniarzem. Ale wszystko jest dobrze, co się dobrze kończy Ten strach; Ten mały klejnot inżynierii ponownie odpowiedział i po mistrzowsku zakończył ten skomplikowany etap. Kreatywność nie jest wysoka, ale jest tak samo odważna jak wytrwałość!

READ  Na Marsie rok odkryć i niespodzianek obrazami

Główny cel misji

Ten ostatni przybył dziś u podnóża delty, jak pokazano na powyższym zdjęciu. Jest teraz na drodze do Devil’s Tanyard, pierwszego obszaru pobierania próbek w delcie. Zespoły NASA przeprowadzą następnie obszerną ankietę. Korzystając ze wszystkich narzędzi łazika, będą szukać potencjalnie interesujących lokalizacji próbkowania, a także wstępnie wybranych.

Następnie dotrze do szczytu zbocza, w obszarze zwanym Rocky Top. W międzyczasie statek musi zebrać co najmniej pięć próbek podczas wznoszenia. Skorzysta z okazji, by zrobić mały objazd. Cel: wwiercenie się w grupę skał gliniastych drobnoziarnistych. NASA szacuje, żeDobrzy kandydaci do zachowania cząsteczek organicznych i potencjalnie pradawnych mikroorganizmów”.

Będą również zainteresowani bardzo szczególnymi formacjami piaskowcowymi delty. Próbki te nie mają na celu poszukiwania śladów życia, przynajmniej nie bezpośrednio. Zamiast tego naukowcy NASA skupią się na ich strukturze. Podejmą próbę zrekonstruowania historii geologicznej i hydrologicznej obszaru; Elementy ściśle związane z hipotetyczną historią życia Marsa, nawet jeśli wyraźnie nie ma gwarancji, że ślady życia, jakie znamy, zostaną znalezione na Ziemi.

ten PRAWDA Przygoda się zaczyna

Ten etap potrwa kilka miesięcy, więc nie należy się spieszyć. Nawet jeśli NASA dostanie w swoje ręce konkretny składnik, taki jak biosygnatura powiązana z możliwym marsjańskim mikroorganizmem, potwierdzenie jej wyników z pewnością zajmie trochę czasu. Ale jest coś, czym powinieneś być szczególnie podekscytowany jako obserwator.

Bo wytrwałość już nas nagrodziła Ekscytujące wyniki naukowe Kiedy jeszcze nie dotarł do najciekawszego miejsca. Teraz, gdy zbliża się do ostatecznego celu swojej misji, możemy rozsądnie oczekiwać, że na Marsie czekają na nas nowe wspaniałe odkrycia, nawet jeśli nie znajdzie najmniejszego śladu życia pozaziemskiego.

A gdyby w końcu się go pozbył, byłoby to po prostu istotne odkrycie historyczne; Posunięcie, które otworzy nowy rozdział w eksploracji kosmosu i przybliży nas do początków naszego gatunku. Oczywiście nie ma pewności, a wytrwałość może wrócić z pustymi rękami. Ale już sama ta mocna perspektywa usprawiedliwia trzymanie wzroku na łaziku przez kilka następnych miesięcy, kiedy w każdej chwili może spaść przełomowa reklama.

READ  Moderna walczy z zaniedbanymi wirusami i wzywa do globalnej współpracy