Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ponad czterdzieści podejrzanych lub potwierdzonych przypadków w Hiszpanii i Portugalii

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała we wtorek, że z pomocą Wielkiej Brytanii chce zwrócić uwagę na przypadki małpiej ospy, które odkryto w tym kraju od początku maja, szczególnie w społeczności gejowskiej.

po l Zjednoczone KrólestwoW środę Hiszpania i Portugalia ogłosiły zidentyfikowanie ponad czterdziestu podejrzanych lub potwierdzonych przypadków małpiej ospy, rzadkiej choroby w Europie.

L ’Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) Powiedział we wtorek, że chciałby zwrócić uwagę, z pomocą Wielkiej Brytanii, na przypadki małpiej ospy, które wykryto w tym kraju od początku maja, szczególnie w społeczności gejowskiej.

W środę wieczorem lokalne władze ds. zdrowia ogłosiły odkrycie łącznie 23 przypadków podejrzanych o tę chorobę wirusową („małpi ospę”), endemiczną w Afryce Zachodniej, w regionie Madrytu.

Jest to rzadka choroba, która zwykle objawia się gorączką, bólami mięśni, obrzękiem węzłów chłonnych oraz wysypką na dłoniach i twarzy, jak ospa wietrzna, jak podaje oświadczenie władz ds. zdrowia regionu Madrytu.

„Ogólnie rzecz biorąc, transmisja odbywa się przez drogi oddechowe, ale te 23 przypuszczalne przypadki infekcji wskazują, że transmisja miała miejsce przez błony śluzowe podczas kontaktów seksualnych” – czytamy w dokumencie na Twitterze.

Dodał, że osoby zarażone cierpią na „pozytywny rozwój” choroby i są odizolowane w swoich domach.

W Portugalii jest „ponad 20 podejrzanych przypadków (…) w regionie Lizbony (zachodnia), z których pięć zostało potwierdzonych”, ogłosiła w komunikacie Portugalia Generalna Dyrekcja Zdrowia.

„Przypadki te, u większości młodych ludzi, z których wszyscy są mężczyznami, mają owrzodzenia” – powiedział urząd ds. zdrowia.

Strach przed transmisją w społeczności

Według władz hiszpańskich i portugalskich, które wydały krajowe ostrzeżenie zdrowotne, ta rzadka choroba nie jest wysoce zaraźliwa dla ludzi, nie ma lekarstwa i na ogół jest leczona samodzielnie.

Według brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa (UKHSA), od 6 maja w Wielkiej Brytanii zidentyfikowano siedem przypadków, w tym cztery osoby, które są „gejami, biseksualistami lub mężczyznami uprawiającymi seks z mężczyznami”.

READ  Oto cztery powody, aby nie panikować w obliczu pojawienia się nowych wariantów Covid-19 - wieczornej wersji West-France

Z wyjątkiem pierwszego przypadku, osoba zarażona niedawno wyjechała do Nigerii, a pacjenci zostali zarażeni w Wielkiej Brytanii, co wzbudziło obawy przed transmisją ze społeczności.