Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jak francuska klasa polityczna pozycjonuje się do opuszczenia NATO?

Kryzys okrętów podwodnych, spowodowany zerwaniem kontraktu o wartości 56 mld euro, który Francja obiecała zapewnić na dostawę amerykańskich atomowych okrętów podwodnych, zachwiał stosunkami między Stanami Zjednoczonymi, Australią i Paryżem, ale historycznymi sojusznikami. Co stawia pod znakiem zapytania miejsce Francji w NATO, strategicznym sojuszu wojskowym? To pytanie jednak podburza francuską klasę polityczną od 16 września. Jeśli Rob Power, Przewodniczący Komitetu Wojskowego Sojuszu, stoisko z przekonaniem, że nie ma “obecnie” Dr’Wpływ na spójność w NATOGłosy rosną we Francji, aby wywołać ten scenariusz. Franceinfo ocenia stanowisko francuskiej klasy politycznej.

Rząd spodziewa się kolejnego szczytu w 2022 r.

Zapytana we wtorek w Zgromadzeniu Narodowym o możliwe wyjście NATO, Florence Parly wolała sięgnąć po pomoc. „Obecnie oceniamy nasze opcje w odniesieniu do naszych różnych partnerów”Minister Sił Zbrojnych odpowiedziała, powołując się na wizytę Jean-Yvesa Le Driana na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku, które, jak mówi, próbuje uzyskać odpowiedź. “Europejski” do kryzysu dyplomatycznego.

A minister spraw zagranicznych ocenił w sobotę, że spór między Francją a Stanami Zjednoczonymi wpłynie na określenie nowej koncepcji strategicznej sojuszu wojskowego. “NATO, na prośbę Prezydenta Republiki, zaczęło myśleć o swoich podstawach. Na zbliżającym się szczycie NATO w Madrycie będzie rezultat nowej Koncepcji Strategicznej. Oczywiście, co ma nadejść. Będzie mają do czynienia z tą definicją., Rondel.

Jak stwierdził rzecznik rządu Gabriel Attal, W grupie BFMTV, Termin niedziela 2022. „Ten szczyt będzie chwilą prawdy, ponieważ sprawy będą miały miejsce między partnerami” Mowić, wcześniej przed omówieniem możliwego wyjścia. Francja od kilku lat pracuje nad promowaniem zasady zapewnienia suwerenności europejskiej. Zasada europejskiej autonomii strategicznej jest szeroko podzielana przez 27 krajów.

W 2019 roku sam Emmanuel Macron użył bardzo ostrej formuły wobec NATO i osądził to w sprawie Śmierć mózgu. Prezydent RP ubolewał wówczas nad brakiem koordynacji między wolą USA wobec Trumpa zmniejszenia swojego udziału w budżecie organizacji a kryzysem dyplomatycznym z Turcją, innym państwem członkowskim.

READ  Hiszpania: 6000 imigrantów przybyło do Ceuty w jeden dzień, a 1500 wróciło do Maroka

Zgromadzenie Narodowe chce całkowitego wyjścia

Od 12 września, na kilka dni przed wybuchem kryzysu, Marine Le Pen poruszyła ten temat podczas spotkania w Frejus (Var). W ten sposób domagał się wyjścia zintegrowanego kierownictwa sojuszu wojskowego. „Ponieważ ta struktura zachowuje agresywną i przestarzałą logikę starych bloków zimnej wojny”.

pozycja niedzielna potwierdzona, Na płaskowyżu Europa 1, Jordan Bardella, p.o. szefa Królewskiej Marynarki Wojennej. Mówił nawet o całkowitym wyjściu z NATO. Powiedział, że to odejście pozwoli „Przywróć Francji środki jej wolności i niepodległości”.

Cud Bertranda i Pecresse’a

Prezydent regionu Hauts-de-France i kandydat na prezydenta Xavier Bertrand, dziś w niedzielę, był gościem „Wielkiego Jury”. Na LCI i RTL. wspomnij o pomyśle „Wyjątkowy szczyt NATO” A także wycofanie się Francji z kierownictwa organizacji. Pytanie brzmi, czy jesteśmy również zależni od Amerykanów, czy też jesteśmy drugorzędni., wyjaśnione przez Xaviera Bertranda, oraz „Jeśli odpowiedź nas nie satysfakcjonuje, chciałbym postawić na stole kwestię udziału Francji w zintegrowanym kierownictwie NATO”..

gość przez Senat Generalny Dzień po ogłoszeniu przez Australię prezydent regionu Ile-de-France, Valerie Pecresse, również była sceptycznie nastawiona do utrzymania przez Francję zbrojnego przywództwa NATO. Kraj powrócił tam w 2009 roku na prośbę Nicolasa Sarkozy’ego, gdy była członkiem rządu.

„Stawia pytania do Francji i Europy: co z NATO? Dziś jesteśmy z powrotem w zintegrowanym dowództwie NATO, jesteśmy strategicznymi sojusznikami Stanów Zjednoczonych”Wezwał kandydata na prezydenta. “Czy to wszystko nadal ma sens dzisiaj? Czy te sojusze nie są dźgnięte w plecy?”Byłem zdumiony. Czy nie powinniśmy uderzać pięściami w stół? „Nie da się tego zrobić, nie dźgamy sojusznika, szanujemy go, nie utrudniamy” – powiedział Stanom Zjednoczonym. Jeśli są naszymi sojusznikami, nie powinni zachowywać się jak dzicy wrogowie ekonomiczni.

Zbuntowana Francja i Francuska Partia Komunistyczna chcą odejścia NATO

W komunikacie prasowym wydanym 15 września Na stronie internetowej Od La France Insoumise Jean-Luc Melenchon również zażądał całkowitego wycofania Francji z organizacji wojskowej. „Czas przestać się oszukiwać, odmówić przekazywania pieniędzy firmom, opuścić NATO i wyrzucić Centrum Doskonałości NATO z Francji z powodu miejsca, które Stany Zjednoczone chcą zainstalować w Tuluzie”.Napisał filtr insoumise La France.

Francuska Partia Komunistyczna, były sojusznik LFI w wyborach prezydenckich w 2012 i 2017 roku, nadaje na tych samych falach. Po kryzysie okrętów podwodnych „Powinniśmy uczcić tę okazję i pozostawić zintegrowane przywództwo”. Fabien Roussel, krajowy sekretarz Francuskiej Partii Komunistycznej i kandydat na prezydenta, powiedział w niedzielę we France Info, że NATO. Ten „Wyraźny sygnał, że Francja musi to dzisiaj cofnąć”. w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

READ  Nagła powódź zabiła co najmniej 113 osób