Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Erupcja wulkanu na La Palmie – nowe zdjęcia lotnicze we wtorek: 4 trzęsienia ziemi zarejestrowane w nocy i ponad 160 domów już zniszczonych przez lawę

Wulkan, który pojawił się w niedzielę na La Palmie, od poniedziałkowego wieczoru ma teraz nowe erupcyjne usta. Znajduje się w pobliżu miasta Takandi, zmuszając władze do dalszych ewakuacji. W poniedziałek ewakuowano już 5500 osób.

Na wyspie La Palma, podczas erupcji wulkanu, w nocy od poniedziałku do wtorku zarejestrowano cztery małe trzęsienia ziemi, z których co najmniej dwa odczuli jej mieszkańcy, według National Geographic Institute (IGN).

Lawa uwolniona przez erupcję wulkanu, która rozpoczęła się na wyspie La Palma w niedzielę, obejmuje obecnie 103 hektary ziemi i zniszczyła 166 domów i innych budynków.

Według informacji przekazanych przez Komitet Sterujący Specjalnego Planu Ochrony Zagrożeń Wulkanicznych Wysp Kanaryjskich (Pevolca), nowy krater wulkanu znajduje się około 900 metrów od głównego krateru, który zmusił tysiące mieszkańców do ucieczki. Uciekaj i opuść swoje domy zagrożone lawą.

Jednak władze poinformowały, że od poniedziałkowego południa ruch lawy zwolnił i dlatego nie dotarła do morza zgodnie z oczekiwaniami. Zmniejszeniu ruchu lawy towarzyszył spadek liczby trzęsień ziemi. Ale ten spokój sejsmiczny nie oznacza spadku aktywności wulkanicznej tak bardzo, jak początek zdarzenia wulkanicznego.

Otwarciu erupcji wulkanu towarzyszyło w poniedziałek wieczorem trzęsienie ziemi o sile 3,8 w skali Richtera na poziomie gminy Tazacourt.
Wyspa La Palma jest wciąż sparaliżowana przez tę erupcję wulkanu, która według specjalistów może trwać dłużej niż miesiąc.

READ  Mubasher – „Szczepionki czekają na Ciebie”: Olivier Veran jest zadowolony z natłoku spotkań