Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jak Embracer stał się największą europejską grupą gier

Niedawno zgodził się go kupić 13-letni Lars Wingfors: Dark Horse Media, jedno z największych na świecie niezależnych studiów komediowych, w którym znajdują się słynne tytuły, w tym Piekielny chłopak I Miasto grzechu.

Trzydzieści lat temu, podczas nauki w liceum w Szwecji, Wingefors zaczął sprzedawać używane komiksy, a w wieku 18 lat porzucił szóstą klasę, aby skupić się na działalności pocztowej.

Przejęcie Dark Horse, które zostało sfinalizowane w zeszłym miesiącu za nieujawnioną kwotę, było częścią trzyletniego szaleństwa zakupów, które przekształciło Embracer Group z małego i enigmatycznego twórcy gier komputerowych w największą pod względem wartości rynkowej firmę zajmującą się grami w Europie, wycenioną na 93 korony. miliardów (9,9 USD). jeden bilion). ).

„Myślę, że zbudowaliśmy coś naprawdę wyjątkowego, co jest trudne do powtórzenia”, powiedział Wingefors, założyciel i dyrektor generalny Embracer, który posiada 23% udziałów.

Transakcje w sektorze gier gwałtownie wzrosły od początku pandemii. Wielkie firmy technologiczne i rozrywkowe starają się zdobyć ograniczoną pulę talentów i własności intelektualnej oraz rozszerzyć swoją ekspozycję na branżę, która już przewyższa inne formy rozrywki grupowej.

Wingefors zmienił nazwę swojej firmy z THQ Nordic w 2019 r., aby wejść w nową erę standaryzacji, i był jednym z najbardziej żądnych kontraktów prezesów w branży, starając się zbudować ze swojego imperium potężnego konkurenta dla francuskiego Ubisoft Take-Two. Zjednoczone państwo.

Od początku 2020 r., kiedy Wingefors przeleciał nad Europą prywatnym odrzutowcem dla graczy, dokonał 62 przejęć o łącznej wartości 77 mld SEK (8,1 mld USD). Największym przejęciem, o wartości 2,75 mld euro, była w grudniu francuska firma Asmodee zajmująca się grami planszowymi.

Jednak firma Wingefors, słynąca z beztroskiego podejścia do integracji przejętych firm, stoi przed ogromnym zadaniem zarządzania tak rozległym i rozrastającym się imperium, które obejmuje różne rodzaje interaktywnej rozrywki. Ciągle ewoluująca natura Embracera już stawia wyzwania przed inwestorami i analitykami, którzy próbują ocenić jego wartość w porównaniu z innymi firmami.

READ  SCARE antologia horroru ogłoszony w USA w Wielkiej Brytanii

Firma staje się „coraz słabo rozumiana”, powiedział Toby Clotheer, analityk w Mirabod Securities Asset Management.

„Z najlepszą wolą na świecie Lars nie może powiedzieć, co się dzieje i nie da się tego wyśledzić” – dodał.

W swoim najnowszym raporcie finansowym za trzeci kwartał 2021 r. Embracer odnotował 135% wzrost sprzedaży netto do 5 miliardów SEK w porównaniu z poprzednim rokiem oraz 70% wzrost EBITDA do 1 Skr. 5 miliardów, odnotował również 16% wzrost organiczny w dziale gier, niezależnie od ostatnich przejęć.

Ken Rampf, analityk gier w Jefferies, określił strategię Wingefors jako „antysynergistyczną” i „wysoce zdecentralizowaną”, odróżniając ją od innych firm w branży o wysokich przejęciach.

„To tylko pudełko wideo z zebranymi rzeczami”, powiedział, dodając, że Wingefors czasami wydawał się „dziwnie zrelaksowany”, co wyklucza potrzebę znalezienia sposobów kompilacji jego pracy, gdy wyraźnie się pokrywają.

Wingefors uważa jednak, że prowadzenie złożonej i rozwijającej się sieci 112 studiów rozrywkowych w całej Europie „nie jest trudne”, podkreślając wartość, jaką przywiązuje do selekcji i pozostawiając ją „sprawdzonym przedsiębiorcom”.

„Z biznesowego punktu widzenia nie mamy komercyjnej centralizacji podejmowania decyzji” – powiedział. „Patrząc na inne firmy, mieli trudności, gdy włożyli zbyt wiele warstw menedżerów i kierownictwa i zaczęli kontrolować twórców, i wtedy zaczęli się rozpadać”.

Realizacja transakcji w sektorze gier wzrosła w ciągu ostatniej dekady i osiągnęła w tym roku rekord pod względem wartości transakcji, wzmocniony przejęciem Activision Blizzard przez Microsoft za 75 miliardów dolarów i przejęciem Zyngi przez Take-Two za 12,7 dolarów. jeden bilion.

Poszukiwanie mocnych tytułów gier i odnoszących sukcesy studiów utorowało drogę do ostrej konkurencji.

Jednak w branży zdominowanej przez hity Wingefors przyjął bardziej rozpraszające podejście niż konkurencja. Embracer kupił mniejsze studia, które oferują mniej znane gry, w miejsce ogromnych transakcji preferowanych przez firmy takie jak Sony, Tencent i Microsoft. Lista strzelców Embracer zawiera łupy KresySeria przygodowych gangów ulicznych rząd świętychI symulator kozy Gdzie gracze symulują życie kozy.

READ  Polski wymiar sprawiedliwości zaprzecza pierwszeństwu prawa europejskiego

„Jeśli możesz stworzyć jedną grę, masz duże ryzyko biznesowe, ale jeśli zrobisz 200 gier, tak jak my, masz mniejsze ryzyko biznesowe” – powiedział.

Ta strategia działa w obie strony, a także zmniejsza ryzyko, że Embracer pożre większą rybę podczas pościgu za tak zwanymi grami AAA, złotym pyłem szału handlowego.

Częściowy powrót do normy po najgorszym okresie pandemii koronawirusa i wybuchu wojny na Ukrainie nieco osłabił apetyt inwestorów w tym sektorze, a większość spółek odnotowała znaczny spadek cen akcji w ciągu ostatniego roku.

Jednak Staffan Ekström, partner w ramieniu bankowości inwestycyjnej EY, który pracował nad większością transakcji Embracer, jest przekonany, że tempo zamykania transakcji prawdopodobnie wzrośnie, gdy szaleje bitwa o gry, potężne nowe technologie.

Wingefors powiedział, że planuje dokonać podobnej liczby przejęć w nadchodzących miesiącach i latach i będzie dążyć do ekspansji na nowe rynki, w tym rozwijającą się strefę free-to-play, a także kraje takie jak Wielka Brytania i Wielka Brytania . Zjednoczone państwo. . Polska, Francja i Chiny.

Ale chociaż strategia przejęć Embracera była dobrze dopasowana do ery boomu gier, nie jest jasne, czy Wingefors będzie w stanie wznieść swoje odmienne imperium na nowe wyżyny na znacznie dłużej. Embracer jest bardzo narażony na skutki wojny na Ukrainie, ma 1000 pracowników w Rosji, 250 na Białorusi i 200 na Ukrainie, z których wielu zajmuje się tworzeniem gier.

Dla Jeffreysa Rump: „Sukces Embracera mógł być tylko zbiegiem okoliczności w czasie”.

„Niepokojące jest to, że będą wydawać więcej pieniędzy, zanim konsumenci będą mogli uzyskać wartość swoich pieniędzy” – powiedział. „Myślisz, że jesteś geniuszem kupując zwykły dom na zwykłym przedmieściu i robisz to, myśląc, że przyniesie to więcej pieniędzy. Ale w końcu to wciąż tylko ekskluzywny dom w jednym miejscu.”

READ  FBI zaprzecza wersji Aleca Baldwina