Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jak duży jest teleskop Jamesa Webba niż teleskop Hubble’a?

Teleskop Jamesa Webba zostanie wystrzelony w kosmos pod koniec 2021 roku. Obserwatorium, które jest często określane jako następca Hubble’a, ma znaczną różnicę wielkości od swojego odpowiednika.

Dzięki dużemu złotemu lusterku astronomowie mają nadzieję ujrzeć światło pierwszych galaktyk na naszym świecie. Rozpoczęcie .. startu .. startu Teleskop Przestrzenny James Webb (James Webb Space Telescope lub JWST), który ma się odbyć przed końcem 2021 roku, czekamy zniecierpliwieni. Obserwatorium jest czasami oferowane jako alternatywa dla słynnego teleskopu Hubble’a, ale powinno być postrzegane jako następca.

JWST prawie na pewno zobaczy w średniej podczerwieni, podczas gdy Hubble nie może ominąć bliskiej podczerwieni — innymi słowy, James Webb zobaczy więcej w przeszłości. Ale JWST nie może całkowicie zastąpić Hubble’a, ponieważ w przeciwieństwie do niego Nie wyposażony do monitorowania UV. Jego możliwości nie są do końca identyczne. Z drugiej strony możemy powiedzieć na pewno, że Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wyraźnie zastąpi Hubble’a.

Ta animacja, wyprodukowana przez Nino Barbie, projektanta ruchu w Nomirama, pozwala nam lepiej zrozumieć wymiary obu obserwatoriów – w szczególności porównując je z astronautą.

Porównanie dwóch teleskopów. // Źródło: Nino Barbie na Nomirama

NASA opisuje tarczę JWST (znaną również jako osłona przeciwsłoneczna) wielkości kortu tenisowego na jego stronie Dedykowany przyszłemu obserwatorium. Oto niektóre cechy porównywanych teleskopów kosmicznych.

Hubble James Webb
długość teleskopu 13,2 metra 22 metry
blok teleskopu 6,5 tony 12,2 tony
Średnica podstawy lustra 2,4 metra 6,5 metra
podstawowy blok lustra 1 tona 625 kg

Lustro główne jest większe, ale lżejsze niż lustro Hubble’a

Patrząc na te liczby, można być zaskoczonym faktem, że zwierciadło główne JWST jest mniej masywne niż zwierciadło Hubble’a, a jednocześnie jest znacznie większe. NASA szczegółowo wyjaśniła, dlaczego w Od dawna często zadawane pytania. Należy pamiętać, że Hubble wystartował w 1990 roku i od tego czasu dokonał się postęp technologiczny. W porównaniu z Hubble’em osiągnięto ogromny wzrost masy zwierciadła głównego JWST w stosunku do całkowitej masy teleskopu. W przypadku obu teleskopów kształt lustra musi być bardzo precyzyjny (różnica od „idealnego” kształtu lustra powinna być mniejsza niż grubość włosa).

Jednak oba lustra różnią się w jednym punkcie: podczas gdy Hubble był wyposażony w grube szklane lustro, James Webb ma segmentowe lustroWykonany z 18 cienkich i lekkich kawałków zmontowanych razem. ” Tego typu technologie, które nie były dostępne w momencie tworzenia Hubble’a, będą używane na całym świecie. [télescope] sieć ”, wyjaśnia NASA.

Jeśli chodzi o orbity dwóch teleskopów, również są różne. Wraz z Hubble’em rozwijającym się na wysokości około 570 km wokół Ziemi, JWST zostanie umieszczony Poza zasięgiem wszelkich zadań naprawczych : Będzie na orbicie wokół punktu Lagrange’a L2, punktu równowagi 1,5 miliona kilometrów od nas. Tam będzie lepiej chroniony przed światłem słonecznym, co jest ważne przy monitoringu w podczerwieni.

Udostępnij w mediach społecznościowych

Kontynuacja wideo

READ  Yusaku Maezawa, księżycowy miliarder w kosmosie