Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jak będą wyglądać obrazy na Jamesie Webbie w porównaniu z tymi na Hubble’u?

Teleskop Hubble’a służy do niesamowitych obrazów naszego wszechświata. Czy powinniśmy spodziewać się więcej zapierających dech w piersiach zdjęć z jego następcą (nie zamiennikiem) Jamesem Webbem?

ten Teleskop Jamesa Webba Kontynuuje przemieszczanie się w przestrzeni do ostatecznej lokalizacji. Od momentu uruchomienia 25 grudnia 2021 r. obserwatorium kosmiczne rozmieściło swoje główne elementy (osłona termiczna, lustra). Na pełną operacyjność JWST pozostało jeszcze 5 miesięcy. Dopiero wtedy będzie mógł zacząć obserwować wszechświat w świetle podczerwonym.

Niecierpliwie wyczekiwane są pierwsze obrazy, które zostaną uwiecznione przez Jamesa Webba. Ale jak dokładnie będą wyglądać? Czy oczekujemy? Bardziej uderzające obrazy niż te uzyskane przez teleskop Hubble’a ? Niektórzy astronomowie starają się nie dopuścić do zbytniego rozprzestrzenienia się tego pomysłu, ryzykując rozczarowaniem.

« Czas zacząć kształtować oczekiwania widzów co do tego, jak będzie wyglądał materiał filmowy JWST. Będzie niesamowicie i pięknie, ale Nie otrzymamy obrazów o wyższej rozdzielczości przestrzennej niż w przypadku Hubble’a „,” wytłumaczyć Astronom Andras Gaspar z Steward Observatory w Arizonie na Twitterze, 9 stycznia 2022 r.

Według niego, przedstawić Jamesa Webba jako następcę Hubble’a (ale to właśnie Wykonane przez NASAKto woli rozmawiać? „spadkobierca”, a nie „zastępca”) może być mylącą nazwą. Bardziej realistyczne wydawało mu się stwierdzenie, że JWST był następcą: Spitzer, który swoją misję zakończył na początku 2020 roku I kto zauważył w podczerwieni.

„Nie oczekuj, że wszystkie zdjęcia zrobią na ciebie wrażenie”

« w pewien sposób, [les images] Prawdopodobnie jest mniej imponujący wizualnie niż niektóre z tych, które widziałem z Hubble’em „,” Dodał Michael Murifield, profesor astronomii na Uniwersytecie Nottingham, także na Twitterze. Dodaje, że „ Wiele z piękna zdjęć z Hubble’a wynika z mętnego wpływu sadzy „kurzu” wnikającego w przestrzeń, nadając im dramatyczne „cienie” i trójwymiarowy wygląd, którego nieco brakuje w promieniowaniu podczerwonym, gdzie pył jest o wiele większy. . przezroczysty ».

READ  Aby chronić ludzkość, NASA próbuje zboczyć z drogi asteroidy

Krótko mówiąc, świat nalega: ” Nie oczekuj, że wszystkie zdjęcia eksplodują – to nauka będzie niesamowita Różnicę możemy lepiej zrozumieć dzięki Porównanie Dalej: ta sama gwiazda widziana tutaj przez Hubble’a po lewej, aw widoku symulacyjnym tego, co otrzymamy z Jamesem Webbem po prawej.

NASA dała Inny przykład struktury, Mgławica Carina, którą Hubble obserwował w widzialnym, a potem w podczerwieni (Hubble może przejść tylko do bliskiej podczerwieni, podczas gdy JWST będzie widział nawet średnią podczerwień, czyli dalej w przeszłość niż Wszechświat).

W podczerwieni widzimy więcej gwiazd po prawej stronie. // źródło: NASA / Europejska Agencja Kosmiczna / M. Zespół Livio & Hubble z okazji 20-lecia (STScI)

Nawet jeśli nie możemy liczyć na to, że z JWST będziemy codziennie odkrywać absolutnie oszałamiające widoki nieba, nie oznacza to, że obserwatorium nie zrobi na nas wrażenia. na przykład, Jak wskazuje Michael Murifield,, « Niektóre rzeczy są jak układy planetarne, które tworzą się wokół innych gwiazdy Emituje dużo światła w podczerwieni, więc JWST powinno oferować niespotykany dotąd widok ».