Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Covid: Przebyte przeziębienia chronią głównie dzieci przed Omicron

Nowe badanie potwierdza, że ​​wcześniejsza infekcja wirusem przeziębienia sprawia, że ​​odmiana Omicron jest mniej agresywna. Dotyczy to szczególnie dzieci.

Około dwa miesiące po jego odkryciu wyniki badań nad skutkami wariantu Omicron są regularnie publikowane w czasopismach medycznych.

W ostatnich dniach badanie Imperial College London wykazało, żeZwykłe przeziębienie może chronić przed infekcją koronawirusem jako wariantem Omicron. Dla naukowców z ICL rola „limfocytów T” była kluczowa. „Odkryliśmy, że wysoki poziom wcześniej istniejących limfocytów T, które organizm tworzy po zakażeniu innymi ludzkimi koronawirusami, takimi jak przeziębienie, może chronić przed zakażeniem COVID-19”.

To 52-osobowe badanie uzupełnia inne badanie z University of Birmingham, również opublikowane w odporność natury Te ostatnie dni.

Naukowcy porównali odpowiedź immunologiczną na SARS-CoV-2 u 91 dzieci w wieku od 3 do 11 lat i 154 osób dorosłych. Wszyscy mieli bezobjawowe lub łagodne objawy Covid. Dane zostały zebrane w drugiej połowie 2020 roku, ale badanie zostało opublikowane dopiero w ostatnich dniach.

Lepsza odpowiedź immunologiczna u dzieci

Wyniki wskazują, że produkcja przeciwciał i odpowiedź komórek T były wyższe u dzieci. Ponieważ niektóre limfocyty T są również obecne u dzieci, u których wynik testu na SARS-CoV-2 był pozytywny, mogą nie być spowodowane zakażeniem tym wirusem, ale ich obecność jest spowodowana wcześniejszą ekspozycją na koronawirusy wywołujące przeziębienie.

Może to być jedno z wielu wyjaśnień tego, że dzieci są mniej dotknięte epidemią SARS-CoV-2. „Ekspozycja na różne wirusy układu oddechowego w krótkim czasie, w ciągu pierwszych dwóch lat życia, powoduje, że dzieci generują lepszą odpowiedź immunologiczną niż dorośli” – powiedzieli nasi koledzy. TV3, Tony Soriano, MD, pediatra w szpitalu Vall d’Hebron w Barcelonie.