Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jak astronauta śpi w kosmosie?

Długotrwałe misje kosmiczne nieuchronnie wymagają od astronautów wykonywania codziennych obowiązków, które mogą być bardzo proste na Ziemi, ale mogą być bardzo różne w kosmosie. a cyfrowy wygląd Opowiedzieli już, jak korzystają z łazienki, jak piją kawę, a nawet jak świętują. Ale jak śpią międzygwiezdni podróżnicy w kosmosie?

Oczywiście astronauci muszą dobrze spać podczas swoich misji kosmicznych. Zmęczenie spowodowane brakiem snu może prowadzić do błędów podczas wykonywania krytycznych zadań. Jeśli nieświadomy astronauta zrobi coś złego, może to być śmiertelne.

Astronauci często cierpią z powodu braku snu i zakłócenia zegara dobowego. Brak snu może prowadzić do wahań nastroju, słabej odporności, wysokiego ciśnienia krwi, braku równowagi i innych skutków.

Dlatego NASA oczekuje, że astronauci będą odpoczywać co najmniej osiem godzin dziennie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Średnio śpią około sześciu godzin dziennie.

Czy możesz tak spać? Fot. Archiwum NASA

Według strony Recenzja odkryciaW laboratorium na orbicie astronauci śpią w przymocowanym do ściany śpiworze. W stanie nieważkości astronauta może unosić się wokół kabiny podczas snu, narażając cię na obrażenia, jeśli nie jest przypięty pasami.

W niedawnym wywiadzie były astronauta NASA Scott Kelly, który spędził 520 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ujawnił, że uważa spanie w kosmosie za dziwne. „Spanie bez wygodnego koca lub poduszki, na której można oprzeć głowę, jest dziwne. W końcu spałem z głową w połowie ukrytą w poduszce.

1655320882 760 Jak astronauta śpi w kosmosie?
Jeśli astronauci pozostaną nieskrępowani, mogą zranić się podczas snu. Fot. Archiwum NASA

W nieważkości kosmosu astronauci wyrzucają dwutlenek węgla, który może tworzyć bańkę wokół ich głów. Dlatego Twój pokój powinien być dobrze wentylowany.

Śpią w pobliżu systemu wentylacyjnego, aby uniknąć ewentualnego braku tlenu w mózgu. Ponieważ są tak wrażliwe, komórki mózgowe mogą zacząć obumierać w ciągu pięciu minut bez tlenu.

Ponadto noszą zatyczki do uszu (w kosmosie może być cicho, ale ISS nie) i maski na twarz (podróżują z prędkością ponad 27 000 km/h, a astronauci widzą, jak słońce „budzi się” nawet 16 razy w mniej niż 24 godziny ). „Mimo że w oknach są rolety, słońce w przestrzeni jest naprawdę jasne i przesącza się przez zasłony” – powiedział Kelly.

Na pierwszy rzut oka spanie w kosmosie nie jest łatwym zadaniem.

Czy widziałeś nasze nowe filmy na? youtube? Subskrybuj nasz kanał!