Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Izraelska operacja w południowym Libanie i bombardowanie w Gazie – 25.04.2024 o 00:49

Palestyńczycy przechodzą obok zniszczonych budynków na ulicy w Khan Yunis w południowej Strefie Gazy, 23 kwietnia 2024 r. (AFP/-)

Izrael oświadczył w środę, że rozpoczął „akcję ofensywną” przeciwko południowemu Libanowi i kontynuuje przygotowania w Gazie do rozpoczęcia operacji lądowej przeciwko Rafah w wojnie z Hamasem, pomimo ostrzeżeń społeczności międzynarodowej.

Ze swojej strony Palestyński Ruch Islamski opublikował klip wideo przedstawiający jednego z zakładników porwanych podczas bezprecedensowego ataku Hamasu 7 października na terytorium Izraela, który doprowadził do wybuchu wojny w Strefie Gazy.

Na froncie północnym izraelskiej armii oświadczyła w środę, że jej „akcja ofensywna” obejmuje „całe południe” Libanu i sprecyzowała, że ​​jej siły powietrzne i artyleria zbombardowały 40 celów libańskiego Hezbollahu, sojusznika Hamasu, wokół Aita El . Ludzie.

Minister obrony Izraela wskazał, że „siły są rozmieszczone w dużej liczbie na granicy (…) i połowa przywódców Hezbollahu w południowym Libanie została wyeliminowana, a druga połowa ukrywa się i pozostawia pole otwarte dla” izraelskiego wojska operacje. Yoav Galant w oświadczeniu

– „Mobilizacja dwóch brygad” –

Hezbollah nie zareagował natychmiast, a Tymczasowe Siły ONZ w Libanie (UNIFIL) wskazały, że nie ma przejścia granicznego.

Jednocześnie dzisiaj, w środę, armia izraelska przeprowadziła nowe śmiercionośne ataki w Strefie Gazy, zwłaszcza w Strefie Rafah.

Zdjęcie wykonane 24 kwietnia 2024 r. z granicy Izraela ze Strefą Gazy przedstawia izraelskich żołnierzy na tle wojny z palestyńskim ruchem Hamasem (AFP / JACK GUEZ)

Ribhi al-Hout, mieszkanka Deir al-Balah (w centrum), której dom został zniszczony podczas izraelskiego nalotu, powiedziała Agence France-Presse: „Nie jesteśmy terrorystami”.

Wiele zagranicznych stolic, w tym Waszyngton, jest szczególnie zaniepokojonych trwającymi przygotowaniami do ataku lądowego na miasto Rafah.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu potwierdził kilka tygodni temu, że to miasto, położone na południowym krańcu terytoriów palestyńskich, liczące półtora miliona mieszkańców, jest ostatnim bastionem Hamasu.

Rzecznik izraelskiego rządu David Mincer powiedział w środę, że Izrael postępuje naprzód w swojej operacji wymierzonej w Hamas w Rafah.

Dodał, że do operacji w Gazie zmobilizowano dwie brygady żołnierzy rezerwy, wyjaśniając, że „cztery bataliony (Hamasu) nadal w Rafah” są celem armii.

Lider klubu Demokratów w Senacie Chuck Schumer, Senat USA zatwierdza pomoc wojskową, 23 kwietnia 2024 r. w Waszyngtonie (Getty/Kevin Deitch)

Według egipskich urzędników, cytowanych przez „Wall Street Journal”, Izrael przygotowuje się do przeniesienia ludności cywilnej z Rafah w szczególności do pobliskiego miasta Khan Yunis, gdzie planuje utworzenie schronów i centrów dystrybucji żywności.

– „przestępstwo” –

Urzędnicy ci powiedzieli, że ewakuacja ludności cywilnej w Gazie potrwa od dwóch do trzech tygodni i zostanie przeprowadzona w koordynacji ze Stanami Zjednoczonymi, Egiptem i innymi krajami arabskimi, takimi jak Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Dyrektor biura prasowego rządu w Gazie, Ismail Al-Thawabta, powiedział AFP, że taka operacja „byłaby zbrodnią”, podkreślając, że środkowa Gaza i miasto Khan Yunis „w ogóle nie mogą” przyjąć wysiedleńców z Rafah.

Zdjęcia satelitarne opublikowane przez Maxar Technologies i zgłoszone przez Agence France-Presse pokazują namioty zainstalowane niedawno na południu regionu.

Według raportu Agence France-Presse opartego na oficjalnych izraelskich danych, wojna wybuchła 7 października po bezprecedensowym ataku przeprowadzonym przez komandosów Hamasu ze Strefy Gazy na Izrael, w wyniku którego zginęło 1170 osób, w większości cywilów.

Młode Palestynki w budynku uszkodzonym w wyniku izraelskiego nalotu w Rafah w południowej Strefie Gazy, 24 kwietnia 2024 (AFP / MOHAMMED ABED)

Według izraelskich urzędników w Gazie porwano ponad 250 osób, a 129 jest przetrzymywanych, z czego 34 zmarły. W odpowiedzi Izrael obiecał zniszczenie Hamasu, który sprawuje władzę w Gazie od 2007 roku i który Izrael, Stany Zjednoczone i Unia Europejska w szczególności klasyfikują jako organizację terrorystyczną.

Według Hamasu w wyniku szeroko zakrojonej operacji wojskowej w Strefie Gazy zginęły 34 262 osoby, w większości cywile.

We wtorek Organizacja Narodów Zjednoczonych wezwała do wszczęcia międzynarodowego śledztwa w sprawie masowych grobów odkrytych w dwóch głównych szpitalach w tych dwóch miastach, Al-Shifa w Gazie i Nasser w Khan Yunis, podkreślając potrzebę położenia kresu obecnemu „ klimat bezkarności”.

Jake Sullivan, doradca prezydenta Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego, powiedział w środę, że Biały Dom zażądał od izraelskiego rządu „odpowiedzi” oraz „kompleksowego i przejrzystego śledztwa”.

Obrona Cywilna w Gazie podała, że ​​od soboty ekshumowała 340 ciał osób zabitych i pochowanych przez siły izraelskie w masowych grobach w szpitalu Nassera.

Izraelczycy zbierają się 24 kwietnia 2024 r. przed rezydencją premiera Benjamina Netanjahu i niosą transparent ze zdjęciem zakładnika przetrzymywanego w Strefie Gazy, gdzie Izrael toczy wojnę z palestyńskim ruchem Hamasu (AFP/AHMAD GHARABLI )

Armia izraelska wypowiadała się o „bezpodstawnych” zarzutach, twierdząc, że ekshumowała ciała, a następnie ponownie je pochowała w poszukiwaniu zakładników.

– Film z zakładnikiem –

Jednym z celów izraelskiego premiera podczas wojny w Gazie jest zwrot zakładników, których rodziny i bliscy regularnie gromadzą się, aby wywrzeć presję na rząd, aby ich uwolnił.

Dziś, w środę, ruch Hamas wyemitował na swoim kanale w aplikacji Telegram klip wideo przedstawiający zakładnika, który pojawił się samotnie na ekranie i przedstawił się jako Hirsch Goldberg Poulin (23 l.), porwany podczas festiwalu muzycznego Nova .

Oskarżył premiera Izraela Benjamina Netanjahu i członków izraelskiego rządu o „porzucenie” zakładników.

W środę wieczorem w Jerozolimie kilkudziesięciu demonstrantów zebrało się przed rezydencją Netanjahu, trzymając transparenty z napisem: „Wyślij ich do domu”. Demonstranci nękali ministra bezpieczeństwa narodowego Itamara Ben Gvira, który próbował uciec przed tłumem.

Na szczeblu dyplomatycznym Izrael podziękował swojemu amerykańskiemu sojusznikowi za dostarczony pakiet pomocy wojskowej. Ta pomoc w wysokości 13 miliardów dolarów umożliwiłaby w szczególności wzmocnienie tarczy antyrakietowej „Żelazna Kopuła” rozmieszczonej na jej granicach.

Członkowie Obrony Cywilnej Gazy ekshumują ciała znalezione w masowych grobach w szpitalu Khan Yunis w południowej Strefie Gazy, 24 kwietnia 2024 r. (AFP/-)

Choć według Organizacji Narodów Zjednoczonych Gazańczykom grozi śmierć głodowa, Joe Biden przyjął w środę ustawę obejmującą pomoc humanitarną dla Gazy i wezwał Izrael do „zapewnienia, że ​​cała ta pomoc dotrze bezzwłocznie do Palestyńczyków”.

READ  Rosyjski gubernator regionu powiedział, że bojownicy Grupy Wagnera posuwają się w kierunku Moskwy