Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Instagram oferuje wybór własnego zaimka, a nawet nowego zaimka

Opublikowano w czwartek, 13 maja 2021 r., O godzinie 07:22

Użytkownicy Instagrama mogą teraz wyświetlać zaimek, do którego chcą się odnieść, niezależnie od płci dziecka, trend, który zyskuje na popularności w Stanach Zjednoczonych wśród postępowych kręgów.

„Dodaj zaimki do swojego profilu”, aplikacja do udostępniania zdjęć i filmów, używana przez ponad miliard ludzi na całym świecie, napisała we wtorek na Twitterze.

Nowe pole do wypełnienia (po nazwisku, przed pseudonimem i CV) jest opcjonalne, a użytkownik może określić, czy jego zaimki pojawią się na jego profilu publicznym, czy tylko dla jego subskrybentów.

Na przykład kobieta, która określi się jako ta, może wyświetlić „ona / ona”, żeńskie zaimki w języku angielskim.

Neutralne słowo „oni / oni” zyskuje na statusie w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest używane przez tak zwanych „niebinarnych” ludzi, którzy nie identyfikują się jako mężczyzna ani kobieta.

Coraz więcej aplikacji oferuje tę opcję ze względu na integrację. W głównych amerykańskich miastach niektóre sklepy umieściły nalepki z wiadomościami typu: „Proszę nie zakładać sumienia naszych pracowników”.

W firmach lub na lekcjach grupowych pracownicy lub uczestnicy są często zapraszani do przedstawienia się, podając swoje imię i sumienie.

Na Instagramie wybór jest szeroki: on / ona (il), ona / ona (elle), oni / oni (iel, kurczące się „on” i „ona” po francusku), ale także „xe / xem” lub „ve / ver „Nowe zaimki używane przez osoby transpłciowe lub niebinarne.

Rzecznik Facebooka, który jest właścicielem popularnej platformy, powiedział: „Dzielenie się sumieniem zostało powszechnie przyjęte przez naszych użytkowników i mamy nadzieję, że dzięki temu narzędziu będziemy mogli bardziej ujednolicić tę praktykę”.

Dodał: „Mamy wiele dostępnych zaimków i jesteśmy otwarci na komentarze ze strony naszej społeczności, jeśli przegapimy coś, co powinno być uwzględnione”.

READ  iOS 14.8, watchOS 7.6.2 i macOS 11.6 dostarczają lukę Pegasus bez kliknięcia i dnia zerowego 🆕

Sieć społecznościowa wskazała również, że wybór obejmie inne kraje. We francuskiej wersji aplikacji jest pole, ale w tej chwili są tylko angielskie zaimki.

Organizacja pozarządowa GLAAD, która opowiada się za prawami osób ze społeczności LGBTQ w mediach, opublikowała w poniedziałek swój pierwszy raport na temat dyskryminacji osób LGBT na portalach społecznościowych.

Według tego badania 64% użytkowników LGBTQ zgłosiło, że doświadczyło nękania lub mowy nienawiści na głównych platformach (Facebook, Instagram, YouTube, TikTok i Twitter).