Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Instagram oferuje wybór własnego zaimka, a nawet nowego zaimka

Opublikowano w czwartek, 13 maja 2021 r., O godzinie 07:22

Użytkownicy Instagrama mogą teraz wyświetlać zaimek, do którego chcą się odnieść, niezależnie od płci dziecka, trend, który zyskuje na popularności w Stanach Zjednoczonych wśród postępowych kręgów.

„Dodaj zaimki do swojego profilu”, aplikacja do udostępniania zdjęć i filmów, używana przez ponad miliard ludzi na całym świecie, napisała we wtorek na Twitterze.

Nowe pole do wypełnienia (po nazwisku, przed pseudonimem i CV) jest opcjonalne, a użytkownik może określić, czy jego zaimki pojawią się na jego profilu publicznym, czy tylko dla jego subskrybentów.

Na przykład kobieta, która określi się jako ta, może wyświetlić „ona / ona”, żeńskie zaimki w języku angielskim.

Neutralne słowo „oni / oni” zyskuje na statusie w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest używane przez tak zwanych „niebinarnych” ludzi, którzy nie identyfikują się jako mężczyzna ani kobieta.

Coraz więcej aplikacji oferuje tę opcję ze względu na integrację. W głównych amerykańskich miastach niektóre sklepy umieściły nalepki z wiadomościami typu: „Proszę nie zakładać sumienia naszych pracowników”.

W firmach lub na lekcjach grupowych pracownicy lub uczestnicy są często zapraszani do przedstawienia się, podając swoje imię i sumienie.

Na Instagramie wybór jest szeroki: on / ona (il), ona / ona (elle), oni / oni (iel, kurczące się „on” i „ona” po francusku), ale także „xe / xem” lub „ve / ver „Nowe zaimki używane przez osoby transpłciowe lub niebinarne.

Rzecznik Facebooka, który jest właścicielem popularnej platformy, powiedział: „Dzielenie się sumieniem zostało powszechnie przyjęte przez naszych użytkowników i mamy nadzieję, że dzięki temu narzędziu będziemy mogli bardziej ujednolicić tę praktykę”.

Dodał: „Mamy wiele dostępnych zaimków i jesteśmy otwarci na komentarze ze strony naszej społeczności, jeśli przegapimy coś, co powinno być uwzględnione”.

READ  40 satelitów ont été détruits par une tempête solaire

Sieć społecznościowa wskazała również, że wybór obejmie inne kraje. We francuskiej wersji aplikacji jest pole, ale w tej chwili są tylko angielskie zaimki.

Organizacja pozarządowa GLAAD, która opowiada się za prawami osób ze społeczności LGBTQ w mediach, opublikowała w poniedziałek swój pierwszy raport na temat dyskryminacji osób LGBT na portalach społecznościowych.

Według tego badania 64% użytkowników LGBTQ zgłosiło, że doświadczyło nękania lub mowy nienawiści na głównych platformach (Facebook, Instagram, YouTube, TikTok i Twitter).