Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Inni królowie walca

Punktem zwrotnym roku jest okres tradycyjnie poświęcony muzyce wiedeńskiej. Ponowne odkrycie rodzinnej muzyki Fahrbacha na początku tego roku na plakacie CPO jest okazją do bliższego przyjrzenia się temu gatunkowi i niektórym zapomnianym satelitom.

1jest bycie Stycznia o godzinie 20:00 PBS retransmituje słynny wiedeński koncert sylwestrowy. W tym roku reżyseruje go Daniel Barenboim, a zaprezentuje go Hugh Bonneville, główny aktor Opactwo Downton. Ta impreza telewizyjna jest transmitowana od 1959 roku, a teraz jest transmitowana przez 90 krajów. Czy Kanada powinna być dumna z tego, że nadal należy do dzielnych zwolenników skali trzysuwowej?

Początkowo zaplanowany na 3 stycznia 2022 r. w Salle Wilfrid-Pelletier w Montrealu program ” Pozdrowienia dla Wiednia Przełożone na 1jest bycie Styczeń 2023.

Na mały bal w nowym roku każdy może również wrócić do klubu nocnego lub tworzyć listy odtwarzania na swojej platformie do słuchania na żądanie. W związku z tym, dlaczego nie wybrać jakiejś bocznej drogi?

Drzewa ukrywają las

„Król Walca” (1825-1899), a liczba „drugi” odnosi się do syna Johanna Straussa Starszego (1804-1849). U źródeł tego tańca na orkiestrę odnajdujemy starszego Straussa, ale także Josepha Lannera (1801-1843). Ten ostatni był dyrektorem muzyki balowej na dworze cesarskim. Skomponował walca, ale też biegał i Landler, do których ojciec Straussa dodawał polki i kroki, takie jak Kariera Radetzky’ego, powstał w 1848 roku. Istniała prawdziwa „dynastia Straussów”, składająca się z dwóch braci Jana II: Józefa i Edwarda. Józef (1827-1870) jest bardziej produktywny i utalentowany z tej dwójki (zob Ładny ważka), ale Edward (1835-1916) prezentował na noworocznych programach koncertowych swoje rasowe dzieła w hołdzie postępowi czasu: Pociąg z oczyść drogę! ; z elektrycznością la polka elektryczny a nawet jeden polka zatytułowana telefon.

Najbardziej znani austriaccy kompozytorzy z pogranicza Straussa to pionierzy Lanner i Karl-Michael Zührer, którzy w tym roku po raz kolejny będą mieli zaszczyt koncertować w Wiedniu. Zuhrer (1843-1922) jest autorem Fałszywy Hereinspaziert, Z taniec polki zostaw to walc walc Obywatele Wiednia i Odsadka Mad’ln. Dużą część jego prac poświęcił mu Marco Polo, którego nektar zebrano na dysku Naxos. Wspomnimy też Karla Meluckera i Josepha Helmsbergera (tu też kompozytorów syn i ojciec, ale znany syn), wybitne postacie Filharmoników Wiedeńskich.

READ  Stéphane Hénon i Sacha Tarantovich (Plus belle la vie) formalizują swój związek na Instagramie, ich fani w niebie

Z drugiej strony Philippe Fahrbach I i II nigdy nie byli zaprogramowani na imprezę sylwestrową. Wśród 14 prac Nagrane przez Christiana Simonisa dla CPO, 11 przez Filipa Fahrbacha II (1843-1894). Nie zbadaliśmy jeszcze wszystkiego, bo dynastia Fahrbachów ma więcej muzyków niż Strauss. Według muzykologa Norberta Ruby „Al Fehrbach wniósł znaczący wkład w kulturę muzyczną i rozwój muzyki popularnej, nie tylko w obszarze metropolitalnym, ale także poza nim”.

Skąd ta przepaść między Straussem a Wehrbachem? Świat muzyczny wierzył przede wszystkim w to, że Strauss był lepiej zorganizowany do sprzedaży i rozpowszechniania swoich dzieł. Jeśli zgodzimy się myśleć podobnie jak on, że „muzyczne dziedzictwo dynastii Fahrbachów jest mniej zbadane i udokumentowane niż muzyczne dziedzictwo Straussa, a mimo to można je porównać na poziomie muzycznym”, tom opublikowany przez CPO ryzykuje reklamowanie serialu, Ojciec Fahrbacha stoi na czele katalogu 700 utworów, a jego syn, który Tysiąc ponad 500. Zresztą, po wysłuchaniu 65 minut ich muzyki, można się zastanawiać, jak mogli o nich zapomnieć.

francuski Strauss

Co Walc łyżwiarzy Kim jest kompozytor alzackiego? Mało kto kojarzy nazwę Waldteufel z tym słynnym walcem. Jeszcze mniej związany z miejscem docelowym lub miejscem pochodzenia. Urodzony w Strasburgu w 1837 roku Charles Emile Levy Valdteufel jest także „synem”. Jego ojciec, Lazar Levy, był skrzypkiem i dyrygentem. Waldteufel (Leśny Demon) to przydomek jego dziadka, Moyse Lévy, wędrowca na obrzeżach miasta.

Rodzina Levy przeniosła się do Paryża, aby zapewnić dzieciom edukację muzyczną. Émile, towarzysz Béziera w konserwatorium, wkrótce znalazł się w Drugim Cesarstwie, paryskim odpowiedniku wiedeńskiego Straussa. ten Walc łyżwiarzy Sukces Waldteufela nie jest jedyny. miłość i wiosna Jest bardzo znany, skomponował Walc włączony Hiszpania De Chabrier i Waltz, nasz ulubiony walc to? Estudiantina.

READ  Na szczycie francuskiej kasy „Aline” z Valerie Lemercier osiągnęła trzeci najlepszy początek roku dla francuskiego filmu

Na rynku płytowym dominują dwie grupy znakomitych antologii: Willy Boskovsky z EMI, a przede wszystkim Theodor Guchlbauer z nieistniejącej już wytwórni FNAC, którą dziś przejmuje Erato. Podobnie jak w przypadku całego repertuaru tego gatunku, marka Marco Polo była zaangażowana w obszerną (11 tomów) eksplorację produkcji Waldteufela, dzieła, którego nektar jest skoncentrowany na płycie Naxos.

Szampan w Kopenhadze

Jest „Strauss Północy” i nie jest on pojedynczą bronią! Jeśli natknąłeś się na muzykę Hansa Christiana Lombe (1810-1874), będziesz się zastanawiać, jak mogłeś ją przegapić. Jest tak uzdolniona i tak dobrze ubrana, że ​​będziesz miał wrażenie, że poznałeś ją na zawsze. Lumbi, syn żołnierza, jest utalentowanym muzykiem, skrzypkiem, a następnie trębaczem w orkiestrze wojskowej od 14 lat. Członek kawalerii kopenhaskiej, dorabia jako asystent muzyka miejskiego (muzyka miejska), Carl Fossil i zaczyna komponować tańce i parady.

Jego twórczość wzbogaciła się, gdy w 1839 roku Filharmonicy Wiedeńscy przybyli, by zagrać Johanna Straussa Starszego i Lannera w Kopenhadze. Następnie Lumbe zorganizował „Koncerty Straussa”. W 1843 został w Kopenhadze muzykiem związanym z nowo powstałymi Ogrodami Tivoli w stylu wiedeńskiego Prateru. Lumbye ma orkiestrę 24 muzyków zajmujących się rozrywką, imprezami i balami. Jego awatar to szampan galop. Wiele pięknych antologii Lumbye zostało nagranych i można je znaleźć na platformach (Frandsen – EMI, Rozhdestvensky – Chandos i Peter Guth dla Unicorn, przejęty przez Alto). Tam też Marco Polo odkopał katalog nut, z wydanymi 11 płytami, a firma partnerska Marco Polo, Naxos, opublikowała, Najlepsze z Lumbye.

A w Berlinie?

Jak to często bywa w muzyce, można sobie wyobrazić powstanie potężnego bieguna w Berlinie jako analogię tego, co działo się w Wiedniu. Tak nie jest. Z pewnością jest podatny grunt dla operetki Berlin, następczyni operetki wiedeńskiej, ale w tego typu walcu nie ma nic szczególnie uderzającego. Jednak niewielu znakomitych rzemieślników nie zasługuje na całkowite zapomnienie, w którym pogrążyło się. CD CPO przypisany w 2008 r. do Benjamin Bells (1816-1902) to potwierdza. Wykształcony w Wiedniu, Biels był muzykiem w wiedeńskiej orkiestrze ojca Straussa, aw 1842 roku został mianowany kierownikiem chóru w rodzinnym Legnicy na Śląsku (dziś Legnica w Polsce), zanim założył w Berlinie, w 1867 roku, Orkiestrę Bilsa. Ponadto z rozpadu Pels Orchestra w 1882 roku narodziła się Filharmonia Berlińska! Wybór CPO przez Christiana Simonisa jest bezbłędny.

READ  Podgląd FaceTime na iOS 15, macOS Monterey… i w Internecie

Simonis nagrał również w 2010 roku piękną antologię poświęconą Józef Jongle i jego zabawa szalony galopWęgier zrobił karierę w Niemczech, zwłaszcza w uzdrowiskach. Jeśli kupujesz płyty CD, jest to rekomendacja, podobnie jak Bilse, tuż za Fahrbachem. Jeśli szukasz tego posta na platformach, jest to zagadka nie do rozwiązania.

Ostatnie światła będą na Richardzie Ellenbergu (1848-1927). Podobnie jak Waldteufel jest w oczach opinii publicznej człowiekiem czynu: kulig w stPetersburg (sanki Petersburg). W przeciwieństwie do innych kompozytorów urodził się po śmierci Johanna Straussa seniora. Gatunek był więc dobrze ugruntowany i rozwinięty, gdy Ellenberg w Berlinie specjalizował się w repertuarze parad, tańców, muzyki salonowej i rozrywkowej między wojną 1870 a wojną 1914. Imponująca kolekcja została skompilowana przez Simonisa w 2012 roku.

Spośród wszystkich naszych kompozytorów to on mógł nagrać swoje utwory. Ale po Wielkiej Wojnie dusza musiała leczyć rany.

Referencje (losowa dostępność na fizycznych płytach CD)

Obejrzyj wideo