Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Inicjatywa na rzecz zmniejszenia zanieczyszczenia przestrzeni

Kilku głównych graczy w sektorze lotniczym podjęło inicjatywę o nazwie „zero spacji netto„, w celu zmniejszenia zanieczyszczenia orbity Ziemi. W oświadczeniu sygnatariusze wzywają do złożenia gwarancji.Zrównoważone wykorzystanie przestrzeni kosmicznej do 2030 r. poprzez podjęcie konkretnych kroków w celu sprostania pilnemu wyzwaniu zmniejszenia zanieczyszczenia tropikalnego środowiska Ziemi.Jednak te konkretne środki nie są szczegółowe i nie ma jeszcze wiążącego zobowiązania.

Inicjatywa została podjęta przez kilka dużych firm zajmujących się wystrzeliwaniem satelitów, takich jak europejska ArianeSpaceGroup i Eutelsat, a także chińska CGSTL lub Astroscale, amerykańska firma zajmująca się utylizacją odpadów kosmicznych. Organizacja Narodów Zjednoczonych i Francuskie Centrum Studiów Kosmicznych są również zainteresowanymi stronami.

Dziś około 10 000 ton gruzu krąży wokół Ziemi, co szacuje się na 129 milionów większych niż jeden centymetr. Satelity te mogą być nieaktywne jak kawałki metalu lub sprzęt astronautów. Poszedł, „Przy prędkości orbitalnej 7-8 kilometrów na sekundę nawet najmniejszy obiekt może mieć poważne konsekwencje”, przypomina komunikat prasowy.

Przemieszczanie się tych śmieci może zagrażać działalności kosmicznej i uszkadzać działające satelity, na których ludzie polegają w zakresie podstawowych usług, takich jak prognozowanie pogody lub wskazówki GPS. W czwartek Międzynarodowa Stacja Kosmiczna musiała manewrować, aby uniknąć gruzu, sześć godzin przed wystrzeleniem misji Crew-3. W 2009 roku satelity Cosmos 2251 i Iridium 33 zderzyły się, powodując co najmniej 1800 mierzalnych rozmiarów szczątków.

Ryzyko nasycenia LEO

W ostatnich latach ilość odpadów stale rośnie. Dynamikę, którą trzeba wzmocnić uruchamianiem megaprojektów na wieże satelitarne, które muszą zapewniać szybszy dostęp do Internetu. Na przykład SpaceX planuje wystrzelić 42 000 w ramach swojego projektu Starlink. Amazon ze swoim projektem Kuipera chce wystrzelić ponad 3200 satelitów. Dwaj amerykańscy giganci nie przystąpili jeszcze do inicjatywy.

READ  Teleskop Jamesa Webba po raz pierwszy wykrywa dwutlenek węgla w atmosferze egzoplanety

W przypadku projektów zbierania odpadów kosmicznych (pierwsza misja powinna ujrzeć światło dzienne w 2025 r.) pozostają one na razie w mniejszości. „Podobnie jak w przypadku zmian klimatycznych, nie można mieć nadziei, że samo poleganie na technologii wystarczy do rozwiązania problemu.”, potwierdził Michel Azibert, Eutelsat.

W przypadku braku regulacji niebezpieczeństwo tkwi w nasyceniu niskiej orbity Ziemi (2000 km nad powierzchnią Ziemi) i nieużytecznej przestrzeni. „Jeśli działalność kosmiczna będzie nadal rozwijać się w tym tempie bez wyraźnych działań, ludzkość ryzykuje trwałe zablokowanie drogi do ostatniej granicy.» Sygnatariusze alertów.