Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Indie są „pogrążone” w drugiej fali Covid-19

– Żaden szpital tego nie chce. Próbowałem w sumie czterech, ale wszyscy wysyłają mnie gdzie indziej. Gagan Bharti stoi przy wejściu na oddział ratunkowy szpitala GTB w New Delhi (Indie) w piątek 23 kwietnia ze swoim wujem. Mężczyzna leżał na ziemi u stóp swojego wyraźnie słabego siostrzeńca. Wokół nich panuje niepokój, co pokazuje raport autorstwaAngelique Forget Telewizory francuskie.

[AVERTISSEMENT : les images présentes dans ce contenu peuvent choquer les plus sensibles.]

Myśleliśmy, że szukamy klęski żywiołowej. Przypomnij sobie dziennikarza, z którym przeprowadził wywiad franceinfo. „Pacjenci, którzy prawdopodobnie zarazili się Covid-19, otrzymali tlen na podwórku, ponieważ w środku nie ma miejsca I jest to ciało, „Opuszczony w środku”, Pod prześcieradłem. Pacjent zmarł w drzwiach izby przyjęć.

W ciągu miesiąca był to po Chinach najbardziej zaludniony kraj na świecie ’Zanurzony’ W drugiej fali epidemii Covid-19, według Emmanuela Barrona. „Niemal jeden na dwa przypadki na świecie odnotowuje się w Indiach”, Zauważa dyrektor Epicenter, Epidemiology and Research Group MSF. W mgnieniu oka pojawił się nowy typ wirusa, ale przede wszystkim „relaks” I jeden „ślepe zaufanie” Wśród liderów, a także wśród ludności. Były duże zgromadzenia religijne, zgromadzenia polityczne i wielkie wesela, które byłyby wydarzeniami „wysoce zanieczyszczonymi”., Kontynuuje epidemiolog.

Obecnie w Indiach niemal codziennie ustanawia się nowy rekord świata pod względem liczby infekcji. Według danych, w ciągu 24 godzin w czwartek zidentyfikowano ponad 386 000 potwierdzonych przypadków Nasz świat w danych*. „Oficjalne dane są znacznie mniejsze niż rzeczywistość”., Wyjaśnia francji informacje Parul Sharma, chirurg i dyrektor szpitala w New Delhi. Zestawy do badań przesiewowych nie są dostępne, a niektórzy pacjenci są Preferowana jest izolacja własna, aby uniknąć wielogodzinnego czekania w kolejce bez konieczności wykonania testu PCR.

Sytuacja zdrowotna różni się w zależności od regionu. „Szczególnie dotknięte są New Delhi i Maharasztra, gdzie znajduje się Bombaj”.Szczegóły dla informacji francuskiej, epidemiologa Emmanuela Barona. Według danych Kerala, na południu kraju, nastąpił gwałtowny wzrost liczby przypadków zanieczyszczenia The New York Times*. Na drugim końcu kraju, wiejska wioska Bir jest nadal daleko od niego. „Jesteśmy u podnóża Himalajów, z dala od najbardziej dotkniętych miast. Ludzie nadal się izolują, więc nie obawiam się zbytnio, Mówi Amit Singh, 26-letni przewodnik. W tym tygodniu w wiosce zmarły dwie osoby, ale nikt wokół mnie nie zachorował.

READ  Transmisja na żywo - Wojna na Ukrainie: Kijów twierdzi, że uderzył w dwie rosyjskie rafinerie ropy naftowej

Atmosfera jest jeszcze bardziej niepokojąca w New Delhi, najbardziej dotkniętym katastrofą mieście w kraju. „Pod koniec marca lekarze naprawdę zaczęli martwić się wzrostem liczby przypadków. Jednak dopiero 6 kwietnia, kiedy Indie odnotowywały ponad 115 000 infekcji dziennie, naprawdę zdaliśmy sobie sprawę, co się dzieje”, Angelique pamięta, jak zapomniała. O dziennikarzu, „Wszyscy zaczęli chorować wśród swoich krewnych lub znajomych”. „To jest to samo we wszystkich rodzinach”.Potwierdza Parul Sharma. Jej mąż, który uzyskał wynik pozytywny, jest poddany kwarantannie, a matka męża jest w szpitalu na oddziale intensywnej terapii.

„Przypadki eksplodowały dramatycznie. Pojawiły się znaki ostrzegawcze, ale nie byliśmy wystarczająco przygotowani”.

Parul Sharma, dyrektor szpitala, New Delhi

Do franceinfo

Zwykle ten okulista nie zajmuje się pacjentami z chorobami układu oddechowego. Ale jak „ Wielu innych lekarzy ”, Ona musi „Aby poświęcić swój czas” W obliczu zaciekłości tej drugiej fali. Z zadowoleniem przyjmuje każdego ranka „Mniej przypadków GravesKto może pozostać w domu w okresie rekonwalescencji. „Pozwala to specjalistom zająć się najcięższymi przypadkami”.

Według opiekuna, New Delhi Dziś wygląda jak strefa wojny.. Setki pacjentów zaatakowało szpitale w stolicy. Niektórzy pacjenci muszą dzielić łóżko na izbie przyjęć, podczas gdy mniej szczęśliwi czekają na noszach na ulicy. Pogrążeni w żałobie krewni padają na chodnik, gdy inni płaczą i błagają o wejście do wuja lub krewnego. Ale nie ma wystarczająco dużo miejsca ani opiekunów. „Niedziela [25 avril]Wracamy do Szpitala GTB, który jest jedną z największych instytucji publicznych w mieście. Bramy na patio są teraz zamknięte, ponieważ nie mogą już pomieścić chorych ”.Świadkowie Angelique zapominają.

„Jest ruch paniki, który zaostrzył kryzys, Korespondent France TV szacuje. Ludzie boją się, że nie pójdą do łóżka, jeśli ich stan się pogorszy ”. Szczególnie brak tlenu. Instytucje opieki zdrowotnej borykają się z poważnymi niedoborami przez kilka dni, podczas gdy gaz ten jest niezbędny w opiece nad pacjentami z Covid-19. Mukesh Kashyap s’est rendu W największych szpitalach prywatnych ” Z New Delhi w czwartek dla żony, która miała zadyszkę. YuMały szpital zapłacił mi 55 euro za godzinę tlenu.Tak powiedział francuskiemu dziennikarzowi Sebastianowi Farsisowi.

„Kiedy zabrała ją moja żona, nic jej nie było, ale potem wróciła. Próbowaliśmy znaleźć dla niej łóżko, ale upadła na skuterze. Lekarze nie mogli jej uratować”.

Mukesh Kashyap jest mieszkańcem New Delhi

Do franceinfo

Wszystkie środki są dobre do zdobycia rzadkiego przedmiotu. Kilka krajów prowadzi prof „ Wojna tlenowa ” To będzie „Uprowadzone lub zakazane ciężarówki” Dostarczać własne szpitale i raporty świat (Artykuł dla abonentów). Na ulicach New Delhi przed sklepami detalicznymi ciągną się kolejki, gdy ludzie przychodzą, aby zatankować. „Niektórzy przychodzą po tlen dla swoich bliskich, którzy są chorzy, ale inni robią rezerwacje na wszelki wypadek”.Zapomnij, jak mówi Angelique.

READ  Seol przeprasza, że ​​ich nie zastrzelił

Francja 2

Butelki, które pochodzą głównie z sektora budowlanego, są zbierane na czarnym rynku. Wcześniej 10-litrowy samochód kosztował od 7 do 8 000 rupii [entre 80 et 90 euros]. Teraz kosztuje 60 tysięcy rupii [environ 670 euros], Określa reporter. Kwota, na którą nie wszyscy mieszkańcy mogą sobie pozwolić.

Aby pomóc biednym, domy modlitwy i organizacje pozarządowe bezpłatnie rozprowadzają tlen. Zwykle Fundacja Khushi zapewnia pomoc żywnościową potrzebującym rodzinom, opiekuje się bezpańskimi zwierzętami oraz walczy z zanieczyszczeniem i niepewnością w cyklu menstruacyjnym w Bombaju. „Wszystko zatrzymało się z powodu epidemii. Podczas pierwszej fali w zasadzie musieliśmy zapewnić posiłki pracownikom migrującym, którzy byli bezrobotni z powodu zamknięcia.Jak mówi jej założyciel Chino Quarta. Od teraz spędzamy całe dnie na szukaniu butli z tlenem ”.

„W pierwszej fali ludzie szukali sposobu na jedzenie. Dziś szukają sposobu na oddychanie”.

Angelique Forge jest korespondentką France Télévisions w New Delhi

Do franceinfo

„Dostałem wczoraj telefon o 3 w nocy i udało mi się znaleźć butelkę dla tego faceta. Nie możesz sobie wyobrazić mojej ulgi”, Gratuluje sobie Chino Quattra. Ale organizacja pozarządowa „Czasami przychodzi za późno”. „Zbyt często czujemy się bezsilni w obliczu tej sytuacji”.Przepraszam 30-letniego konsultanta ds. Marketingu. Parul Sharma czuje to samo. „Indyjska społeczność medyczna nigdy nie wyobrażała sobie takiej bezsilności w obliczu choroby”.Chirurg przyznaje. W ciągu tygodnia lekarz widział, jak dwóch jego kolegów uległo Covid-19.

Mężczyzna zostaje poddany tlenowi w miejscu kultu sikhijskiego 28 kwietnia 2021 r. W New Delhi (Indie).  (Idriss Mohamed / AFP)

Wśród ludności panuje prawdziwy strach przed śmiercią. Mówi Chino Quatra, który stracił wielu krewnych od początku epidemii. „Teraz prawie nie przenosimy już pacjentów. Zauważa sanitariusz z New Delhi, z którym rozmawiał wywiad francjainfo. Jesteśmy zaproszeni tylko po to, aby sprowadzić zmarłych [au crématorium]. „

Ponieważ liczba ofiar śmiertelnych jest również zawyżana przy dużej prędkości. Indie odnotowały w czwartek prawie 3500 zgonów związanych z Covid-19. Dzień wcześniej kraj przekroczył próg 200 tys. Ofiar tej choroby, Według epidemiologa Emmanuela Barrona po raz kolejny bilans jest niedoszacowany. Aby poradzić sobie z napływem zmarłych, w wielu miastach kraju następują po sobie masowe kremacje. Krematorium w południowym New Delhi musiało zbudować dodatkowe 50 krematoriów w swoim zewnętrznym ogrodzie. „Radzenie sobie z tym przerostem jest bardzo skomplikowane, ponieważ staramy się znaleźć wystarczającą ilość drewna. Reszta materiałów również zaginęła z powodu uwięzienia ”.Mój urzędnik wyjaśnia.

Kremacja w krematorium w New Delhi, Indie, 26 kwietnia 2021 (JEWEL SAMAD / AFP)

Otwarte palenie jest powszechne w Indiach, gdzie „nie”.Około 79% populacji to Hindusi, a zdecydowana większość (…) jest poddawana kremacji ”. Rozszyfrować Anne Gagnant, doktor socjologii i antropologii. Zwykle ten rytuał trwa kilka godzin. „Jeszcze drW obecnej sytuacji nie mają nawet czasu na ochłodzenie ciał, to okropne. ” Dodaj Arundhati Vermani, historyk specjalizujący się w kolonialnych i współczesnych Indiach w oddziale EHESS (School of Advanced Studies in the Social Sciences) w Marsylii.

„Indie wierzyły, że najgorsze już minęło po pierwszej fali w 2020 roku. Nie były przygotowane na tak gwałtowne przyspieszenie epidemii”.

Emmanuel Barron, dyrektor epicentrum

Do franceinfo

Aby pomóc Indiom powstrzymać tę niszczycielską drugą falę, ponad 40 krajów zobowiązało się do zaopatrzenia w środki medyczne. Pierwsza dostawa butli tlenowych z USA dotarła w piątek na międzynarodowe lotnisko w New Delhi. Każda pomoc jest mile widziana, ale zanim zobaczymy efekty, minie trochę czasu, Z trzepaczką Parool Sharma. Dlatego należy zapobiegać zgromadzeniom w następnym miesiącu, a kampanię szczepień należy wzmocnić i przyspieszyć ”.

W tym momencie, Mniej niż 10% Spośród 1,3 miliarda ludzi, którzy otrzymali pierwszą dawkę szczepionki Covid-19, zauważa Emmanuel Barron: Co potwierdza nasz świat w danych*. Ale wszyscy Hindusi w wieku powyżej 18 lat mogą być szczepieni od soboty. Nareszcie będziemy w stanie chronić ludność przed chorobami, Chino Quatra się cieszy. Wychodzimy z tej katastrofy ”.

* Linki oznaczone gwiazdkami wskazują treść w języku angielskim.