Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ile europejskie rodziny mogą oszczędzać każdego miesiąca?

Ile europejskie rodziny mogą oszczędzać każdego miesiąca?

Artykuł ten został pierwotnie opublikowany na język angielski

Euronews Business bada, ile Europejczycy mogą zaoszczędzić każdego miesiąca, podczas gdy kryzys kosztów utrzymania w dalszym ciągu uderza w budżety gospodarstw domowych.

reklama

W 2022 r. gospodarstwa domowe w UE Oszczędzili prawie jedną ósmą swojego dochodu do dyspozycjiTo około 12,7%, mimo że oszczędzają mniej pieniędzy na czarną godzinę niż w 2021 roku.

Wynika to z badania pt „Zachowania oszczędnościowe gospodarstw domowych w strefie euro” („Household Savings in the Eurozone”, Julia Le Blanc i in. 2016), co również wskazuje, że we wszystkich krajach strefy euro najczęściej wymienianym motywem jest oszczędzanie zapobiegawcze, zaraz po oszczędzaniu na emeryturę.

Euronews Business przyjrzał się bliżej danym z całej Europy, aby sprawdzić, które kraje mają najwyższą i najniższą stopę oszczędności gospodarstw domowych. Ponadto badamy przyczyny znaczących różnic między krajami europejskimi.

Przypominamy, że dochód do dyspozycji gospodarstwa domowego to kwota, którą gospodarstwo domowe musi wydać i zaoszczędzić po opodatkowaniu i transferach. Stopę oszczędności gospodarstw domowych definiuje się jako Łączne oszczędności gospodarstw domowych podzielone przez całkowity dochód do dyspozycji Przez Eurostat, oficjalny urząd statystyczny Unii Europejskiej.

Kraje o najwyższych stopach oszczędności

Według Eurostatu w 2022 roku łączna stopa oszczędności gospodarstw domowych w UE wahała się od -4% w Grecji do 19,9% w Niemczech. Szwajcaria, która nie jest częścią Unii Europejskiej, ma najwyższy wskaźnik w Europie wynoszący 23,4%.

Stopa oszczędności gospodarstw domowych w siedmiu krajach UE przekroczyła 15%. Za Niemcami plasują się Holandia (19,4%), Luksemburg (18,1%) i Francja (17,1%).

Kraje te były w stanie zaoszczędzić więcej, ponieważ rodziny miały większy dochód do dyspozycji.

Kraje, w których ludzie wydają więcej niż zarabiają

Grecja (-4%) i Polska (-0,8%) odnotowują ujemne stopy oszczędności gospodarstw domowych. Oznacza to, że rodziny w tych dwóch krajach mają Wydali więcej, niż wynosi ich całkowity dochód do dyspozycji. Sugeruje to, że na finansowanie swoich wydatków albo wykorzystywali oszczędności zgromadzone w poprzednich okresach, albo zaciągali pożyczki.

READ  Życie inne niż moje to intensywna opowieść o późnym okresie przejściowym

12 państw członkowskich UE, w tym Grecja i Polska, odnotowało w 2022 r. stopę oszczędności na poziomie poniżej 10%.

Wskaźniki oszczędności w pozostałych krajach europejskich to: Szwajcaria (23,4%), Szwecja (16%), Austria (15,2%), Belgia (12,9%), Włochy (9,8%) i Wielka Brytania (6,5%, 2019).

Jak pokazano na poniższej mapie, stopy oszczędności gospodarstw domowych nie wskazują na dużą różnicę pomiędzy różnymi regionami Europy, takimi jak stany zachodnie oraz stany północne, południowe i wschodnie. Tylko trzy kraje bałtyckie mają stopy poniżej 5%.

Oszczędności gospodarstw domowych na mieszkańca w Unii Europejskiej

Patrząc raczej na liczby, a nie na stawki, całkowite oszczędności gospodarstw domowych na mieszkańca w UE wyniosły 2723 euro w 2022 r. Wahały się od 523 euro w Grecji do 8136 euro w Luksemburgu w UE. Szwajcaria, kraj należący do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, osiągnęła najwyższą stopę oszczędności gospodarstw domowych na mieszkańca, wynoszącą 13 676 euro.

Oprócz Luksemburga oszczędności gospodarstw domowych na głowę mieszkańca przekroczyły 4000 euro w następujących krajach: Niemcy (5912 euro), Holandia (5638 euro), Austria (4567 euro), Szwecja (4481 euro), Francja (4287 euro), Norwegia (4287 euro 4243).) i Danię (4067 euro).

Oszczędności gospodarstw domowych na mieszkańca wyniosły mniej niż 1000 euro w siedmiu państwach członkowskich UE, wśród których Grecja i Polska wykazały wartości ujemne.

Zbliża się do poziomu sprzed Covid-19

Patrząc wstecz na ostatnie dwie dekady, stopy oszczędności gospodarstw domowych w Unii Europejskiej i strefie euro W czasie pandemii Covid-19 liczba ta dramatycznie wzrosłaOznacza to, że w latach 2020 i 2021. Stopa oszczędności w UE utrzymywała się wcześniej w latach 2002–2019 na stosunkowo stabilnym poziomie między 11,6% a 13,5%.

Przed pandemią wskaźnik ten w Unii Europejskiej nie przekraczał 13,5%. Wzrosła do 18,5% w 2020 r. i 16,4% w 2021 r. Dane za 2022 r. wskazują, że stopa oszczędności w UE zbliża się do poziomu sprzed Covid-19.

READ  Elodie Gossuin, Miss Europy 2001, bawi się z rodziną na uroczystościach Lands

Główne powody oszczędzania

Jednym z powodów, dla których oszczędności dramatycznie wzrosły podczas kryzysu związanego z Covid-19, jest to, że Niektóre możliwości wydatków zostały ograniczone. Obejmują one zakup usług hotelarskich, rekreacyjnych i turystycznych; Według Eurostatu zjawisko to było szczególnie widoczne w 2020 r.

Z badania wynika także, że stopy oszczędności gospodarstw domowych rosną w okresach niepewności gospodarczej, gdyż gospodarstwa domowe oszczędzają więcej, gdy wzrasta ryzyko utraty pracy, a także często decydują się na odroczenie wydatków na towary i usługi, które nie są niezbędne.

reklama

Niedawne badanie Kan Xu, opublikowane w Journal of Economic Analysis and Policy, wyjaśnia wzrost zaobserwowany podczas pandemii Covid-19 za pomocą teorii „Oszczędzanie zapobiegawcze”. Zwiększona niepewność pozytywnie wpływa na oszczędności, ponieważ gospodarstwa domowe zachowują ostrożność i chcą zabezpieczyć się przed możliwymi nieoczekiwanymi zdarzeniami, co ma istotny negatywny wpływ na bieżącą konsumpcję i pozytywnie na oszczędności.

Na podstawie danych za lata 2008–2011 stwierdzono to również w artykule naukowym Julii Le Blanc i współpracowników. Oszczędność zapobiegawcza to najczęstszy powód we wszystkich krajach strefy euro, a następnie oszczędzanie na emeryturę. W artykule wykazano także, że istotnymi determinantami oszczędności gospodarstw domowych są zmienne związane ze strukturą systemu podatkowego oraz hojnością systemów ubezpieczeń społecznych i pomocy społecznej.

Różnice między krajami

Według badania opublikowanego przez Komisję Europejską poziom dochodów, zależność od wieku i niepewność mogą wyjaśniać ponad połowę zróżnicowania stóp oszczędności.

Dokument ten nosi tytuł „Stopy oszczędności gospodarstw domowych w UE: dlaczego są tak różne?” („Wskaźniki oszczędności gospodarstw domowych w UE: dlaczego są takie różnice?”)Niniejszy raport, autorstwa Stijna Rosche i Michaela Sterle, analizuje stopy oszczędności w latach 2000–2012 w 25 krajach Unii Europejskiej. Z badania wynika, że ​​stopy oszczędności gospodarstw domowych różnią się znacznie w poszczególnych krajach Unii Europejskiej, a różnice te utrzymują się w czasie.

READ  Sprzedaż kasowa: Historyczna klapa dla Megalopolis. Dziki robot uwodzi widzów

Bogate kraje oszczędzają więcej

Jest rzeczą oczywistą, że bogatsze kraje są w stanie zaoszczędzić więcej, podczas gdy kraje, które w dużym stopniu opierają się na starzeniu się, mają niższe stopy oszczędności, ponieważ populacja w wieku produkcyjnym oszczędza zwykle więcej niż osoby starsze i młodsze.

reklama

Słabe zasoby finansów publicznych zachęcają także rodziny do większego oszczędzania. Wykazano także, że wyższa inflacja wiąże się z niższymi stopami oszczędności gospodarstw domowych.

W Europie widoczne są duże różnice w dochodach i oszczędnościach Skala nierówności na kontynencie.