Euronews Business bada, ile Europejczycy mogą zaoszczędzić każdego miesiąca, podczas gdy kryzys kosztów utrzymania w dalszym ciągu uderza w budżety gospodarstw domowych.
W 2022 r. gospodarstwa domowe w UE Oszczędzili prawie jedną ósmą swojego dochodu do dyspozycjiTo około 12,7%, mimo że oszczędzają mniej pieniędzy na czarną godzinę niż w 2021 roku.
Wynika to z badania pt „Zachowania oszczędnościowe gospodarstw domowych w strefie euro” („Household Savings in the Eurozone”, Julia Le Blanc i in. 2016), co również wskazuje, że we wszystkich krajach strefy euro najczęściej wymienianym motywem jest oszczędzanie zapobiegawcze, zaraz po oszczędzaniu na emeryturę.
Euronews Business przyjrzał się bliżej danym z całej Europy, aby sprawdzić, które kraje mają najwyższą i najniższą stopę oszczędności gospodarstw domowych. Ponadto badamy przyczyny znaczących różnic między krajami europejskimi.
Przypominamy, że dochód do dyspozycji gospodarstwa domowego to kwota, którą gospodarstwo domowe musi wydać i zaoszczędzić po opodatkowaniu i transferach. Stopę oszczędności gospodarstw domowych definiuje się jako Łączne oszczędności gospodarstw domowych podzielone przez całkowity dochód do dyspozycji Przez Eurostat, oficjalny urząd statystyczny Unii Europejskiej.
Kraje o najwyższych stopach oszczędności
Według Eurostatu w 2022 roku łączna stopa oszczędności gospodarstw domowych w UE wahała się od -4% w Grecji do 19,9% w Niemczech. Szwajcaria, która nie jest częścią Unii Europejskiej, ma najwyższy wskaźnik w Europie wynoszący 23,4%.
Stopa oszczędności gospodarstw domowych w siedmiu krajach UE przekroczyła 15%. Za Niemcami plasują się Holandia (19,4%), Luksemburg (18,1%) i Francja (17,1%).
Kraje te były w stanie zaoszczędzić więcej, ponieważ rodziny miały większy dochód do dyspozycji.
Kraje, w których ludzie wydają więcej niż zarabiają
Grecja (-4%) i Polska (-0,8%) odnotowują ujemne stopy oszczędności gospodarstw domowych. Oznacza to, że rodziny w tych dwóch krajach mają Wydali więcej, niż wynosi ich całkowity dochód do dyspozycji. Sugeruje to, że na finansowanie swoich wydatków albo wykorzystywali oszczędności zgromadzone w poprzednich okresach, albo zaciągali pożyczki.
12 państw członkowskich UE, w tym Grecja i Polska, odnotowało w 2022 r. stopę oszczędności na poziomie poniżej 10%.
Wskaźniki oszczędności w pozostałych krajach europejskich to: Szwajcaria (23,4%), Szwecja (16%), Austria (15,2%), Belgia (12,9%), Włochy (9,8%) i Wielka Brytania (6,5%, 2019).
Jak pokazano na poniższej mapie, stopy oszczędności gospodarstw domowych nie wskazują na dużą różnicę pomiędzy różnymi regionami Europy, takimi jak stany zachodnie oraz stany północne, południowe i wschodnie. Tylko trzy kraje bałtyckie mają stopy poniżej 5%.
Oszczędności gospodarstw domowych na mieszkańca w Unii Europejskiej
Patrząc raczej na liczby, a nie na stawki, całkowite oszczędności gospodarstw domowych na mieszkańca w UE wyniosły 2723 euro w 2022 r. Wahały się od 523 euro w Grecji do 8136 euro w Luksemburgu w UE. Szwajcaria, kraj należący do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, osiągnęła najwyższą stopę oszczędności gospodarstw domowych na mieszkańca, wynoszącą 13 676 euro.
Oprócz Luksemburga oszczędności gospodarstw domowych na głowę mieszkańca przekroczyły 4000 euro w następujących krajach: Niemcy (5912 euro), Holandia (5638 euro), Austria (4567 euro), Szwecja (4481 euro), Francja (4287 euro), Norwegia (4287 euro 4243).) i Danię (4067 euro).
Oszczędności gospodarstw domowych na mieszkańca wyniosły mniej niż 1000 euro w siedmiu państwach członkowskich UE, wśród których Grecja i Polska wykazały wartości ujemne.
Zbliża się do poziomu sprzed Covid-19
Patrząc wstecz na ostatnie dwie dekady, stopy oszczędności gospodarstw domowych w Unii Europejskiej i strefie euro W czasie pandemii Covid-19 liczba ta dramatycznie wzrosłaOznacza to, że w latach 2020 i 2021. Stopa oszczędności w UE utrzymywała się wcześniej w latach 2002–2019 na stosunkowo stabilnym poziomie między 11,6% a 13,5%.
Przed pandemią wskaźnik ten w Unii Europejskiej nie przekraczał 13,5%. Wzrosła do 18,5% w 2020 r. i 16,4% w 2021 r. Dane za 2022 r. wskazują, że stopa oszczędności w UE zbliża się do poziomu sprzed Covid-19.
Główne powody oszczędzania
Jednym z powodów, dla których oszczędności dramatycznie wzrosły podczas kryzysu związanego z Covid-19, jest to, że Niektóre możliwości wydatków zostały ograniczone. Obejmują one zakup usług hotelarskich, rekreacyjnych i turystycznych; Według Eurostatu zjawisko to było szczególnie widoczne w 2020 r.
Z badania wynika także, że stopy oszczędności gospodarstw domowych rosną w okresach niepewności gospodarczej, gdyż gospodarstwa domowe oszczędzają więcej, gdy wzrasta ryzyko utraty pracy, a także często decydują się na odroczenie wydatków na towary i usługi, które nie są niezbędne.
Niedawne badanie Kan Xu, opublikowane w Journal of Economic Analysis and Policy, wyjaśnia wzrost zaobserwowany podczas pandemii Covid-19 za pomocą teorii „Oszczędzanie zapobiegawcze”. Zwiększona niepewność pozytywnie wpływa na oszczędności, ponieważ gospodarstwa domowe zachowują ostrożność i chcą zabezpieczyć się przed możliwymi nieoczekiwanymi zdarzeniami, co ma istotny negatywny wpływ na bieżącą konsumpcję i pozytywnie na oszczędności.
Na podstawie danych za lata 2008–2011 stwierdzono to również w artykule naukowym Julii Le Blanc i współpracowników. Oszczędność zapobiegawcza to najczęstszy powód we wszystkich krajach strefy euro, a następnie oszczędzanie na emeryturę. W artykule wykazano także, że istotnymi determinantami oszczędności gospodarstw domowych są zmienne związane ze strukturą systemu podatkowego oraz hojnością systemów ubezpieczeń społecznych i pomocy społecznej.
Różnice między krajami
Według badania opublikowanego przez Komisję Europejską poziom dochodów, zależność od wieku i niepewność mogą wyjaśniać ponad połowę zróżnicowania stóp oszczędności.
Dokument ten nosi tytuł „Stopy oszczędności gospodarstw domowych w UE: dlaczego są tak różne?” („Wskaźniki oszczędności gospodarstw domowych w UE: dlaczego są takie różnice?”)Niniejszy raport, autorstwa Stijna Rosche i Michaela Sterle, analizuje stopy oszczędności w latach 2000–2012 w 25 krajach Unii Europejskiej. Z badania wynika, że stopy oszczędności gospodarstw domowych różnią się znacznie w poszczególnych krajach Unii Europejskiej, a różnice te utrzymują się w czasie.
Bogate kraje oszczędzają więcej
Jest rzeczą oczywistą, że bogatsze kraje są w stanie zaoszczędzić więcej, podczas gdy kraje, które w dużym stopniu opierają się na starzeniu się, mają niższe stopy oszczędności, ponieważ populacja w wieku produkcyjnym oszczędza zwykle więcej niż osoby starsze i młodsze.
Słabe zasoby finansów publicznych zachęcają także rodziny do większego oszczędzania. Wykazano także, że wyższa inflacja wiąże się z niższymi stopami oszczędności gospodarstw domowych.
W Europie widoczne są duże różnice w dochodach i oszczędnościach Skala nierówności na kontynencie.
„Dumny fanatyk sieci. Subtelnie czarujący twitter geek. Czytelnik. Internetowy pionier. Miłośnik muzyki.”
More Stories
W Cannes można zobaczyć film biograficzny o Władimirze Putinie, wyprodukowany w całości przez sztuczną inteligencję
Polski thriller Netflixa to wielka niespodzianka jesieni (wspina się na pierwszą dwójkę)
Gerard Depardieu zostaje oskarżony o napaść na tle seksualnym, a jego prawnik mówi: „Przypuszcza się…”