Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

II wojna światowa: Polska oficjalnie żąda od Niemiec 1,3 miliarda dolarów

Minister spraw zagranicznych Polski podpisał w poniedziałek oficjalną notę ​​skierowaną do Niemiec, żądając 1,3 biliona dolarów odszkodowania za szkody wyrządzone przez nazistowskich okupantów niemieckich podczas II wojny światowej. Roszczenia Polski o odszkodowanie obejmują przypadki Żydów zabitych przez Polaków podczas Holokaustu.

Zbigniew Rau poinformował, że notatka zostanie przekazana niemieckiemu MSZ. Podpisanie ma miejsce przed spotkaniem pana Rao w Warszawie z minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleną Baerbach, która uczestniczy w konferencji bezpieczeństwa.

Rao powiedział, że notatka wyraża jego pogląd, że obie strony powinny podjąć „natychmiastowe” kroki w celu zajęcia się konsekwencjami niemieckiej okupacji 1939-45 w „zrównoważony i złożony, prawnie wiążący i materialny sposób”.

Powiedział, że obejmuje to rozwiązanie problemu niemieckich reparacji oraz zrabowanych dzieł sztuki i archiwów.

Prawicowy rząd Polski nalega, aby Polska otrzymała reparacje za rozległe zniszczenia wojenne, podczas gdy Berlin twierdzi, że zapłacił reparacje poszkodowanym krajom, w tym Polsce, i uważa sprawę za zamkniętą.

1 września, w 83. rocznicę wojny, polski rząd przedstawił szczegółowy raport o zniszczeniach, które oszacował na 1,3 biliona dolarów.

READ  Wspólne ćwiczenia wojskowe Ukrainy ze Stanami Zjednoczonymi, Polską i Litwą