Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Hubble nadal zadziwia nas tym obrazem jednej z najjaśniejszych gwiazd galaktyki

Teleskop Hubble’a wciąż żyje, chociaż żaden prom kosmiczny nie może go naprawić. Każdego roku świętujemy jego wystrzelenie na orbitę, aw 31. rocznicę istnienia Hubble namalował obraz jednej z najrzadszych i najjaśniejszych gwiazd w lokalnej gromadzie galaktyk.

Będziesz także zainteresowany


[EN VIDÉO] Hubble: jego dziesięć odkryć na wideo!
Ponieważ Hubble obchodzi trzy dekady dobrej i szczerej służby, zapraszamy Cię do przyjrzenia się kluczowym odkryciom, które naznaczyły jego karierę. Dzięki milionom obserwacji dokonanych od czasu jego wystrzelenia teleskop kosmiczny zrewolucjonizował już nasze podstawowe rozumienie wszechświata.

To już od dłuższego czasu tradycja, NASA iKtóry – który Świętuj każdego roku Rocznica przybycia Kosmicznego Teleskopu Hubble’a w kosmos24 kwietnia 1990. Orbita kto to jest Oko Z Noosfery w tamtym czasie Amerykański prom kosmiczny Odkrycie. Jak zwykle, zdjęcia wykonane za pomocą Hubble’a w świetle reflektorów, dotyczące jednego z około 48 000 ciał niebieskich, były przedmiotem niektórych z ponad 1,5 miliona obserwacji podczas ponad 181 000 orbit Hubble’a wokół naszej błękitnej planety.

W tym roku jest to jeden z kosmicznych potworów dzikich zwierząt, który został wprowadzony: AG Karina. W Drodze Mlecznej jest ich około 20 tys Lata świetlne Z Ziemi to gwiazda milion razy jaśniejsza niż Solly Zawiera co najmniej 70 szerokie rzesze Słoneczny. Położony w Konstelacja Karen. Ale pomimo ich silnego blasku, zwykle nie możemy ich zobaczyć gołym okiem, ponieważ ich duża odległość oznacza, że ​​wiele międzygwiazdowych chmur jest okrakiem między nami a nimi. Ale to jest plik Gwiazda zmienna, Co sprawia, że ​​na końcu Pozorny rozmiar Zmienia się sporadycznie między 5,7 a 9,0 magnitudo.

Średnia długość życia gwiazdy AG Carinae waha się od 5 do 6 milionów lat. Przez tysiące lat znajdował się w niestabilnej równowadze i nieustannie walczył między ciśnieniem swojego przyciągania grawitacyjnego, które ma tendencję do ściskania go, a przepływem promieniowania wytwarzanego w jego jądrze przez reakcje termojądrowe, które mają tendencję do detonacji. Czasami strumień wygrywa i następuje eksplozja materii, która prowadzi do powstania mgławicy wokół gwiazdy. Jest w centrum uwagi w tym filmie z okazji 31. rocznicy pobytu Hubble’a na orbicie okołoziemskiej. Zdjęcia zostały wykonane w świetle widzialnym i ultrafioletowym. Aby uzyskać dość dokładne tłumaczenie na język francuski, kliknij biały prostokąt w prawym dolnym rogu. Po tym powinno pojawić się tłumaczenie na język angielski. Następnie kliknij nakrętkę po prawej stronie prostokąta, następnie kliknij „Napisy”, a na końcu „Przetłumacz automatycznie”. Wybierz „francuski”. © NASA, Kosmiczny Teleskop Hubble’a Europejskiej Agencji Kosmicznej

AG Carinae, bardzo rzadki wariant światła niebieskiego

Jedną z jego cech, która uzasadnia jego wprowadzenie w 31. rocznicę powstania Teleskopu Hubble’a, jest to, że jest otoczony mgławicą o promieniu kilku lat świetlnych i szacuje się, że zawiera około 10 do 15 mas Słońca. Ta mgławica jest bez wątpienia produktem silnej niestabilności, która spowodowała masywne i szybkie wyrzucenie górnych warstw AG Carinae. Prosta forma tego opakowania i miarki Prędkości z Rzecz W mgławicy wskazuje, że masowa erupcja w jej pochodzeniu miała miejsce około 10 000 lat temu.

READ  Noszenie maski w szkole: co najnowsze badania amerykańskie mówią o jej skuteczności

To zachowanie nie jest zaskakujące, ponieważ wiemy, że AG Carinae jest wariantem światła niebieskiego (w języku angielskim, Podświetlana na niebiesko zmienna Lub LBV), aktor gwiazdy Typ zmiennych S. Doradus Lub warianty Hubble-Sandage. S Doradus znajduje się w Kobieta z Galaxie De Kinman, około 75 milionów lat świetlnych stąd w gwiazdozbiorze Wodnika. Został użyty do sklasyfikowania tych ogromnych i niezwykle rzadkich niebieskich gwiazd zmiennych, które zostały po raz pierwszy zaobserwowane i zindeksowane przez Edwin Hubble I Alan Sandage W 1953 r. W Galaktyka Andromedy. Rzadko tak jest, bo wśród znanych jest co najwyżej około pięćdziesięciu Galaktyki mamy Grupa lokalna Sąsiednie galaktyki (jest ich niewątpliwie więcej, ale są one niewątpliwie mniejszością).

Ponieważ AG Carinae jest bardzo masywną gwiazdą, spala swoje paliwo termojądrowe z zawrotną prędkością i chociaż ma zaledwie kilka milionów lat, nie ma aż tyle czasu na eksplozję, co robi niesamowite wrażenie. Supernova. W międzyczasie jego mgławica jest formowana przez Sloty Gwiazdy, które mogą emitować AG Carinae, z których niektóre mogą osiągać prędkość do miliona kilometrów na godzinę.

Interesuje Cię to, co właśnie przeczytałeś?